Przejdź do treści

Chętnie pożyczamy, niechętnie zwracamy. Ile długów mają Polacy?

Ile długów mają Polacy?

Co trzeci z nas w ciągu ostatnich dwóch lat wziął kredyt lub pożyczkę. Z raportu BIG InfoMonitor wynika, że ponad 2 mln 515 tys. Polek i Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą kredytów i bieżących rachunków. Statystycznie 8 na 100 dorosłych Polaków ma problemy finansowe.

Najczęściej pożyczamy na remont mieszkania czy zakup samochodu. Jednocześnie tylko co drugi badany dokładnie analizuje swoją sytuacje finansową przed zaciągnięciem zobowiązania. Jak często Polacy podejmują dodatkowe środki finansowe? Na jaki cel najchętniej przeznaczamy pożyczone pieniądze?

Młodzi Polacy mają już 9,3 mld złotych długów

Z raportu Biuro Informacji Gospodarczej wynika, że w ubiegłym roku wzrosła liczba osób nieregulujących terminowo zobowiązań. Liczba niesolidnych dłużników przypadającą na 1000 dorosłych Polaków według Indeksu Zaległych Płatności wynosi już 79,7 pkt wobec 73,8 pkt przed rokiem. Statystycznie więc 8 na 100 dorosłych Polaków ma problemy finansowe.

Największe prawdopodobieństwo spotkania osoby z kłopotami istnieje wśród 35-44-latków. Co czwarta osoba z 2,5 mln dłużników znajduje się w tej kategorii wiekowej, a co dziewiąty ma problem z przeterminowanymi płatnościami (10,5 proc.) Z kolei zaległości młodych dłużników w wieku od 18 do 34 lat wynoszą już 9, 3 mld złotych. Młodzi trafiają do rejestru dłużników najczęściej z powodu nieopłaconych rachunków za telefon, grzywien sądowych, pożyczek i kredytów.

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej prawie 70 proc. z ankietowanych nie traktuje poważnie ryzyka związanego z zaciąganiem zobowiązań finansowych. Osoby korzystające z dodatkowych źródeł finansowania najczęściej optymistycznie zakładają, że potrafią uzyskać pieniądze na ich spłatę z własnej pracy lub dodatkowych zajęć (55,2 proc.) oraz oszczędzania (44 proc.).

Kto najczęściej pożycza?

Ze statystyk Biura Informacji Kredytowej wynika, że to kobiety częściej decydują się na zaciąganie pożyczek (51 proc.). Kobiety i mężczyźni podejmują dodatkowe środki finansowe zgodnie z inną hierarchią potrzeb. Panie zdecydowanie częściej wnioskują o pożyczkę, aby opłacić bieżące rachunki (15 proc.) od mężczyzn (9 proc.). Panowie chętniej dodatkowe pieniądze przeznaczają na wyjazdy wakacyjne, nowy samochód oraz na zakup sprzętu RTV. Co niepokojące, zaledwie połowa ankietowanych (53 proc.) przed zaciągnięciem zobowiązania dokładnie analizuje swoją sytuację finansową. Kobiety częściej niż mężczyźni (59 proc. do 48 proc.) kalkulują, czy stać je na kredyt bądź pożyczkę. Wśród osób w wieku od 55 lat do 65 lat aż 80 proc. osób deklaruje, że gruntownie sprawdza swoje możliwości finansowe zanim zdecyduje się ubiegać o dodatkowe środki.

Czytaj także:  Dlaczego Większość Ludzi Nigdy Nie Będzie Bogata?

– Jak wynika z raportu BIG InfoMonitor ponad 2 mln 515 tys. Polek i Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą kredytów i bieżących rachunków. Wartość ich przeterminowanych zobowiązań na koniec 2017 r to 64,5 mld zł. Jeśli pilnie potrzebujemy dodatkowego źródła pieniędzy, musimy być pewni, że pożyczone pieniądze oddamy w wyznaczonym wcześniej terminie. Ważne jest, by oszacować swoje możliwości finansowe i nie wnioskować o pożyczkę, by spłacić inne kredyty. Przed zaciągnięciem zobowiązania warto jest porównać dostępne na rynku propozycje i wybrać najkorzystniejszą opcję, zamiast decydować się na przypadkową ofertę – komentuje Michał Papliński, Country Manager w TWINO (właściciel marki Netcredit i Incredit).

Pożyczki online coraz bardziej popularne

W przeciągu ostatnich kilku lat na popularności zyskują pożyczki zaciągane przez Internet – dotyczy to szczególnie osób w przedziale wiekowym od 25 lat do 45 lat. Osoby starsze nadal chętniej wybierają oferty firm pozabankowych działających stacjonarnie.

– Rozwiązania branży fintech umożliwiają obecnie uzyskanie pożyczki czasami w ciągu nawet kilkunastu minut. Klient samodzielnie ustala parametry zobowiązania, tak aby były dopasowane do jego potrzeb i możliwości. Na rosnącą popularność pożyczek online niewątpliwie ma wpływ także wzrost zaufania do firm pożyczkowych. Wartość rynku szacowana jest obecnie na ponad 5 mld złMarcin Sikora, Head of Sales&Marketing w Grupie Loando.

Wprowadzone uregulowania prawne i działania samych firm pożyczkowych zapewniły ich klientom poprawę bezpieczeństwa oraz lepszą ochronę przed nieuczciwymi praktykami. Niemniej nadal najbezpieczniejszą podstawą pożyczania pozostaje przede wszystkim zdrowy rozsądek.

źródło: newsrm.tv

Photo by freestocks.org on Unsplash