Przejdź do treści

Lecznicze właściwości platyny – przełom w walce z rakiem

Platyna

Informacje, które pojawiły się już jakiś czas temu w mediach, dotyczące wyjątkowych – zabójczych dla nowotworów właściwości platyny, są coraz częściej potwierdzane zarówno przez specjalistów jak i pacjentów.

Wśród nowotworów przegrywających w starciu z pochodnymi platyny są m.in. rak jajników czy jąder. Stosowane, coraz to doskonalsze pochodne platyny walczą z rakiem skutecznie przy jednocześnie zminimalizowanym ryzyku negatywnego wpływu na życie pacjenta.

Historia stosowania pochodnych platyny w leczeniu onkologicznym jest bardzo krótka i sięga zaledwie 1982 roku, kiedy to po raz pierwszy zastosowano cis-platynę w leczeniu nowotworów jajnika i jąder. Podobnie jak w przypadku wszystkich typów leków – możliwie jak najszybsze zastosowanie znacznie zwiększa szanse powodzenia kuracji. Leczenie pochodnymi platyny daje 95% skuteczności – zgodnie z danymi „Procedencja of the National Academy of Sciences”.

W przeprowadzonych przez szczecińskich specjalistów badaniach na grupie 10 kobiet z zaawansowanym nowotworem piersi podanie cis-platyny spowodowało całkowite cofnięcie się choroby. Podobne efekty dała kontynuacja badania na grupie kolejnych 20 kobiet.

Dwie inne pochodne platyny – karboplatyna i oksaliplatyna – również bardzo skuteczne, okazały się tak silne, że mogą wręcz wpłynąć na uszkodzenie odporności pacjentów. Te pochodne stosowane były dotychczas głównie do leczenia raka jelita grubego.

Jednym z ostatnich osiągnięć w tym obszarze jest uzyskanie kompleksu platyny z pirofosforanem przez naukowców z Northern Illinois University. Prowadzone na dużą skalę badania na hodowlanych komórkach dały doskonałe efekty – okazało się, że pochodne te niezwykle skutecznie walczą z nowotworami: jajników, jąder, głowy a także szyi.

Nowo odkrywane pochodne platyny niszczą komórki rakowe w odróżnieniu od leków starszej generacji nie wnikają do jądra komórkowego i nie łączą się z DNA. Działają na poziomie błony komórkowej – z którego przesyłają zabójcze dla nowotworu sygnały do jej wnętrza. Naukowcy nie są pewni co do mechanizmów działania pochodnych platyny, ale najczęściej uzasadniają ich skuteczne działanie w powyższy sposób.

Czytaj także:  Deficyt Platyny Trwa Już Trzy Lata!

Badania nad pochodnymi platyny nadal trwają i pozwalają przypuszczać, że czeka nas jeszcze nie jeden przełom w medycynie i leczeniu najbardziej odpornych chorób.

Monika Pieniek

fot. the pleobear, flickr.comCC BY 2.0

Tagi: