Przejdź do treści

Money kolekcjonerskie najdroższe z najdroższych

Double Eagle

Monety kolekcjonerskie są świetnym przykładem alternatywnych sposobów inwestowania. Ich wartość nie spada, a wręcz przeciwnie – wzrasta podwójnie. Po pierwsze: dzięki wartości kolekcjonerskiej, po drugie – dzięki wartości kruszcu. O tym, jak ogromną wartość kryją w sobie numizmatyczne okazy, opowiemy za sprawą kilku najdroższych rosyjskich monet kolekcjonerskich.

Miejsce VII – 1 rubel 1861 r.

1,4 mln rubli (około 150 tys. złotych) – moneta swoją ogromną wartość zawdzięcza nienagannemu stanowi zachowania. Jednorublówki w 1861 r. zostały wybite w nakładzie 70 tys. sztuk, ale wyjątkowa jakość tego egzemplarza stawia go wśród najwartościowszych numizmatycznych eksponatów.

Miejsce VI – 1 rubel 1705 r.

1,5 mln rubli (około 160 tys. złotych) – moneta wyprodukowana na wzór zachodnioeuropejskich talarów na polecenie Piotra I. Egzemplarz ten wybito w srebrze pochodzącym z importu, ponieważ do 1730 r. w Rosji nie było kopalń srebra. Dopiero odkrycie złóż w Ałtaju pozwoliło na masową produkcję srebrnych monet.

Miejsce V – 1 rubel 1806 r.

1,55 mln rubli (około 166 tys. złotych) – moneta z podobizną cesarza Aleksandra I, wybita w nakładzie 30 sztuk na indywidualne zlecenie. Chociaż Aleksander po objęciu tronu zaprzestał bicia monet ze swoją podobizną, zrobiono ten jeden wyjątek. Moneta ta zamyka piątkę najdroższych numizmatycznych okazów w Rosji.

Miejsce IV – 5 kopiejek 1916 r.

1,6 mln rubli (około 170 tys. złotych) – w czasach II wojny światowej ruble znacznie straciły na wartości i zaprzestano ich bicia w srebrze i miedzi, zastępując je nowymi, tańszymi w produkcji monetami: 1, 2, 3, 5 kopiejek. Wspomniana moneta to jedna z niewielu, które przetrwały wojnę.

Miejsce III – 25 rubli 1908 r.

1,9 mln rubli (około 200 tys. złotych) – moneta została wybita na polecenie cara Mikołaja II, kiedy w syberyjskiej kopalni znaleziono samorodek złota. Car rozkazał wybić z niego 150 monet, które będzie mógł rozdać bliskim na pamiątkę swoich 40 urodzin. Dodatkowe 25 podobnych egzemplarzy wyprodukowano na polecenie Wielkiego Księcia Georgija Michajłowicza.

Czytaj także:  Największa Polska Moneta w Historii!

Miejsce II – 12 rubli 1836 r.

4,65 mln rubli (około 500 tys. złotych) – Rosja w czasach carskich, jako jedyna, przez około 20 lat biła monety obiegowe z platyny. Charakteryzowały się one niespotykanymi nominałami: 3, 6, 12 rubli. Na aukcjach numizmatycznych pojawiają się one niezwykle rzadko, a ich ceny zawsze są bardzo wysokie.

Miejsce I – 50 kopiejek 1929 r.

10 mln rubli (ponad 1 mln złotych) – moneta srebrna, która jako jedna z nielicznych zachowała się z tamtego okresu, ponieważ na początku lat 30-tych zrezygnowano z bicia monet w srebrze, zastępując je miedzią i niklem. Z tego stopu powstawały monety o nominałach: 10, 15, 20 kopiejek. Szlachetny kruszec, który pierwotnie przeznaczony był do produkcji bilonu, przekazano na cele przemysłowe.

O najdroższych monetach wspominamy często, bo to unikaty na skalę światową, zasługujące na uwagę i uznanie. Do najświeższych rekordów numizmatyki zaliczamy złotą dwudziestodolarówkę Double Eagle z 1933 r. Moneta o wartości 8 mln dolarów (około 25 mln złotych) w marcu odwiedziła Polskę. To najbardziej wartościowe 20 dolarów na świecie!

W Polce również nie brakuje numizmatów o rekordowych wartościach. Miano najdroższej polskiej monety przypisuje się obecnie replice 100 dukatów z czasów Zygmunta III Augusta. Wartość tego złotego numizmatu określa się na 110 tys. złotych.

Numizmatyka, z uwagi na połączenie swojego ponadczasowego charakteru, szlachetnych kruszców, sztuki mincerskiej i wartości historycznej zawsze pozostanie dziedziną ciekawostek, zagadek, olbrzymiego potencjału i wartości, która z czasem wzrasta nawet o tysiące procent.

W oparciu o: http://gielda-inwestora.pl/gielda-inwestora/alternatywne/monety-i-sztabki/najdrozsze-monety-rosyjskie-okazja-do-inwestycji-2

Agnieszka Tarkowska

fot. Portable Antiquities Scheme, flickr.comCC BY-SA 2.0