Przejdź do treści

Srebro na wampiry

Wampiry

Triumfy święcą książki, filmy i komiksy o bladych, mrocznych dekadentach z dziwnymi apetytami. Najpopularniejszym romansem – czytanym zarówno przez egzaltowane nastolatki jak i ukrywających się z lekturą rodziców – jest gruba niczym sienkiewiczowska „Trylogia” saga „Zmierzch”. To historia miłosna melancholijnej piękności z sennego miasteczka i jej kolegi ze szkolnej ławki, który okazuje się wampirem…

Uwielbianym na całym świecie serialem długie lata był „Buffy, postrach wampirów” – opowieść o dzielnej licealistce, która walkę z wampirami łączy z obowiązkami szkolnymi i towarzyskimi. Co tak fascynuje w postaci wampira? Snuć przeróżne teorie można godzinami… Postać wampira to wspaniała metafora i pojemny symbol. W kulturze funkcjonuje w przeróżnych rolach – od groźnego potwora bezmyślnie rozszarpującego gardła, poprzez uosobienie inności, aż po kiczowatą wersję bohatera romantycznego.

Ale jednak wciąż nie każdy wampir żywi przyjacielskie zamiary… Jak go odstraszyć lub unicestwić? Tyle wampirów, ilu autorów – i tyleż sposobów walki z nimi!

Skuteczne może okazać się światło, czosnek, zaostrzony kołek, święcona woda. A także srebro! Srebrna kula powinna poradzić sobie nie tylko z wampirem, ale też wilkołakiem lub strzygą. Najbardziej spektakularny efekt pozwoli nam uzyskać krucyfiks ze srebra – przynajmniej tak wnioskować można z perypetii przeróżnych pogromców wampirów na srebrnym ekranie.

Dlaczego upiory, wampiry, wilkołaki obawiać się muszą akurat srebra? Srebro uznawano często za metal magiczny, obdarzony nadprzyrodzoną i wykonywano z niego zarówno talizmany, amulety jak i przedmioty sakralne. Srebro przypisywano księżycowi, lunarnym boginiom. Nic dziwnego, że w większości kultur ma moc chronienia przez złem pojawiającym się w nocy. Czy jednak srebro zawsze zadziała na mroczne stworzenia? Niekoniecznie! Niektórym wampirom srebro wcale im nie szkodzi – ba! – znane z fantastycznego gustu i stylowych kreacji, uwielbiają nosić ten elegancki kruszec…

Małgorzata Klejn

Czytaj także:  Na Rynku Wciąż Brakuje Srebra!