Przejdź do treści

Właściwości złota

Niezrównana mieszanka właściwości chemicznych jak i fizycznych powoduje, że złoto jest bezcenne dla szerokiego zakresu codziennych zastosowań. Jedną z jego najważniejszych właściwości jest praktyczna niezniszczalność.

Złoto jest najbardziej stabilnym ze wszystkich metali. Nazywa je się też metalem „szlachetnym” (pojęcie z alchemii) dlatego, że nie utlenia się w normalnych warunkach, czyli nigdy nie rdzewieje ani nie matowieje.

Właściwości fizyczne złota, takie jak wysoka przewodność elektryczna i chemiczna obojętność sprawiają, że jest to znakomity i niezawodny przewodnik, zwłaszcza w trudnych warunkach, gdy temperatury sięgają od -55°C do 200°C. Stosowanie złota w układach elektrycznych zapewnia niezawodność użytkowania sprzętu tak ważnego, jak aktywacja mechanizmów poduszek bezpieczeństwa w pojazdach drogowych lub w satelitach i statkach kosmicznych.

Żaden inny metal nie jest tak plastyczny jak złoto. Jedna uncja może być w wyciągnięta w 10 kilometrowy drut. Złoto można wybić w arkusze tak cienkie, że aż przezroczyste. Złoto o wysokiej czystości odbija prawie kompletnie energię podczerwoną (ciepło) co powoduje, że idealnie się nadaje do odbijania ciepła i promieniowania. Powłóczone złotem wizjery w chełmach chronią oczy astronautów od żaru słonecznego na orbicie i podczas lądowań na Księżycu.

Złoto jest również doskonałym przewodnikiem energii termicznej. Używa się go w wielu procesach elektronicznych do odprowadzenia ciepła od delikatnych przyrządów. Na przykład główna dysza silnika amerykańskich wahadłowców kosmicznych składa się w 35% ze stopu złota.

Czytaj także:  WGC: Popyt Na Złoto Inwestycyjne 8 Proc. w Górę