Przejdź do treści

Jak czyścić i pielęgnować biżuterię?

Jak czyścić biżuterię?

Biżuteria złota, srebrna, miedziana i każda inna z biegiem czasu traci na urodzie; zanika blask i świeżość, a przybywa rys i zadrapań. Nawet najlepiej przechowywana biżuteria nie uniknie skutków działania mijającego czasu oraz czynników zewnętrznych.

Biżuterię można jednak chronić i za pomocą kilku sztuczek przywrócić jej dawną świetność. Jeśli nie chcemy tego robić samemu zwróćmy się o pomoc do specjalisty, który za pomocą pasty polerskiej usunie z naszych ozdób szpecące zabrudzenia. Jeśli jednak chcemy samodzielnie zadbać o nasze skarby jest kilka prostych, domowym sposobów.

Wyroby ze złota i platyny jak: pierścionki, kolczyki i broszki często zawierają kamienie szlachetne np. brylanty czy szafiry. Ich czyszczenie jest naprawdę proste; wystarczy namoczyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych, potem dobrze wypłukać i wysuszyć. Łańcuszki i bransoletki czyścimy tak samo, ale płuczemy w wodzie ze spirytusem. Wymyte ozdoby możemy przemyć denaturatem i wypolerować miękką szmatką; zabieg ten przywróci im połysk.

Nieco inaczej przestawia się sprawa ze srebrem, gdyż jest ono mocno narażone na zanieczyszczenia, ponadto łatwo się rysuje i szybko czernieje. W przypadku gdy zabrudzenia są powierzchowne usuwamy je, jak w przypadku złota, woda z mydłem. Możemy do tego celu użyć także wody z dodatkiem amoniaku lub cytryny. Srebro suszymy i polerujemy irchą. Wyroby zawierające kamienie czyścimy identycznie jak wyroby ze złota. Aby nasze srebra nie sczerniały przechowujmy je w folii aluminiowej. Jeśli jednak czarny nalot się pokaże użyjmy specjalnego preparatu przywracającego blask.

Kamienie takie jak: malachity, turkusy czy korale czyścimy roztworem wody z mydłem za pomocą ściereczki, a następnie suszymy i polerujemy miękką szmatką. Do bursztynów stosujemy irchę. Najbardziej wymagającymi z kamieni są perły i opale, gdyż są szczególnie delikatne. Nie lubią kwasów, gorąca, wysuszania oraz kosmetyków. Perły czyścimy specjalnie do tego celu przeznaczonymi preparatami, a lubiące wilgoć opale trzymamy pod bieżącą wodą, a później owijamy w wilgotną ściereczkę. Kamienie syntetyczne, o które również dbać należy, posypujemy talkiem i delikatnie polerujemy szmatką. Delikatną kość słoniową czyścimy wodą utlenioną. Musimy pamiętać, że nie lubi ona wody, która po wchłonięciu odkształca ją i niszczy. Do polerowania kości słoniowej używamy flaneli.

Czytaj także:  Dewaluacja Juana, Złoto w Górę!

Wodę z mydłem używamy też do czyszczenia przedmiotów miedzianych. Po wysuszeniu dodatkowo czyścimy je cytryną lub cebulą z solą. Zielony nalot, tzw. grynszpan, pokrywający wyroby z miedzi i brązu usuwamy szczoteczka namoczona w gorącym spirytusie z dodatkiem soli, a następnie suszymy i polerujemy.

Pełna blasku i dawnej urody biżuteria cieszy tym bardziej, że ową świetność sami jej przywróciliśmy. Pamiętajmy więc, że trzeba o nią dbać, chronić przed uszkodzeniami i szkodliwymi substancjami oraz właściwie przechowywać, a będziemy mogli podziwiać ją przez długie lata.

fot. pixabay.com