Przejdź do treści

Masz stary samochód? Masz platynę!

Masz stary samochód? Masz platynę!

Wszyscy, dla których stary samochód to bezużyteczny złom mamy dobrą wiadomość – jeżeli jesteś posiadaczem poloneza, „dużego” fiata lub innego starego samochodu nie pozbywaj się katalizatora przy pierwszej propozycji zakupu. Dlaczego akurat ta część Twojego samochodu jest tak pożądana na rynku części samochodowych? Otóż zawiera ona metale szlachetne – w tym m.in. platynę.

Informacja ta nie stanowi odkrycia na miarę podboju nowej planety, ale sytuacja na rynku jest zupełnie inna. Wpisując w dowolnej wyszukiwarce „skup katalizatorów” pojawi się zdecydowanie więcej niż 20 tyś wpisów. Zazwyczaj oferowana przez zainteresowanych, ogłaszających się w Internecie nabywców cena to 130 – 240zł za kilogram.

Często nieświadomi wartości starych katalizatorów zostawiamy je w warsztatach samochodowych za darmo, uważając zabieranie ich ze sobą za zbędny kłopot. Nie zdajemy sobie wówczas sprawy, że to tak jakbyśmy zostawili tam ok. 200zł!

Patrząc na jeden katalizator wartość znajdującej się w nim platyny nie robi aż takiego wrażenia jak całe kilogramy wydobywane masowo przez firmy specjalizujące się w skupywaniu starych katalizatorów.

Jak widać, nie trzeba szukać daleko, chcąc zostać posiadaczem prawdziwej, szlachetnej platyny. Czasami wystarczy odwiedzić własny garaż!

Monika Pieniek

fot. peterolthof, flickr.comCC BY-ND 2.0

Czytaj także:  Deficyt Platyny Trwa Już Trzy Lata!