Przejdź do treści

Niezniszczalny diament?

 

Diamenty

Diament, po grecku adamas, oznacza niezniszczalny, niepokonany. Czy rzeczywiście diamentu nie da się w żaden sposób zniszczyć? Odporny na działania większości kwasów, najtwardszy ze wszystkich minerałów jest rzeczywiście ciężki do zniszczenia. Tu warto dodać, że najtwardszym z diamentów jest lonsdaleit – heksagonalna odmiana diamentu obecna między innymi w grafitowych meteorytach.

Za czasów Pliniusza wierzono, że diamentu nie jest w stanie zniszczyć nic poza … koźlą krwią. Działanie krwi kozła z ekscytacją opisywał zarówno Pliniusz, jak i wiele lat potem Albert Wielki. Przekonanie to pokutowało jeszcze w XVI w., a nawet XVIII w. Jak to możliwe? Podejrzewać można, że eksperymentu rozpuszczania diamentów we krwi kozła nikt po prostu nie podjął. Niesprawdzone, acz fascynujące opowieści z dreszczykiem mają tendencję do wędrowania w czasie i przestrzeni – i szybko zaczynają funkcjonować, jako fakty…

Żartobliwy poradniczek w serwisie ehow zaczyna się, w wolnym tłumaczeniu, od słów: chociaż ciężko wyobrazić sobie, że ludzie mogą chcieć niszczyć diamenty, ale chętnie wyjaśnię jak mogą to zrobić.

Metody proponowane przez autora to między innymi zapalniczka (z adnotacją, że zajmie to sporo czasu), bo przecież diament to węgiel. Autor zachwala laser (bo spala szybko i czysto). Jedna z propozycji jest stalowy młotek. Czy młotek faktycznie poradziłby sobie z każdym brylantem? Ogień – z pewnością. Jedna z najbardziej niesamowitych scen literackich z motywem diamentów to klejnoty Nany płonące w kominku. Bohaterka powieści Zoli wrzuciła brylanty do kominka by sprawdzić czy faktycznie mają coś wspólnego z węglem…

Tak naprawdę zniszczenie diamentu może być w odpowiednich okolicznościach niestety bardzo łatwe. Zdarza się to w pracowniach jubilerskich przy najmniejszym błędzie w szlifie. Dlatego obróbka klejnotów wymaga nie tylko kunsztu, ale i ogromnej cierpliwości! Brylantową biżuterię najłatwiej zniszczyć… innym diamentem. Dlatego każdy szczęśliwy właściciel lub właścicielka więcej niż jednego brylantu, powinna trzymać je z dala od siebie.

Czytaj także:  Spektakularna Kradzież Diamentów w Londynie!

Żartobliwe porady na temat niszczenia diamentów:
http://www.ehow.com/how_2253420_destroy-a-diamond.html

Małgorzata Klejn

fot. pixabay.com