Przejdź do treści

Polska platyna

Platyna

Nie każdy wie, że platynę wydobywa się nie tylko w odległych zakątkach świata ale także w Polsce. Zdecydowana większość światowej platyny znajduje się na terenie dwóch krajów – 90 % w RPA i 9 % w Rosji.

Jeśli chodzi o ten cenny metal, opłaca się go posiadać nawet w niewielkiej ilości. Światowa roczna produkcja tego kruszcu to zaledwie 160 ton, a cenne złoto produkuje się w ilości 2,5 tysiąca rocznie… A cena platyny jest, jak wiadomo, wysoka! Warto więc mieć choćby śladowy udział w tym rynku. Nasza rodzima platyna pochodzi przede wszystkim z dolnośląskich kopalni.

Źródłem tego szlachetnego kruszcu w Polsce są przede wszystkim dwie kopalnie – ZG Lubin Zachodni i ZG Polkowice Wschodnie. Zawartość platyny w tamtejszych rudach miedzi wynosi nawet do 1 grama na tonę. Kruszec ten zazwyczaj towarzyszy rudom miedzi, złota, niklu lub innych metali. Wydobyte w Polsce samorodki najszlachetniejszego metalu można podziwiać na wystawie w Muzeum Minerałów w Nowej Rudzie. To rzadka okazja – w innych muzeach geologicznych na terenie naszego kraju takich ciekawostek nie zobaczymy. Wstęp do muzeum jest całkowicie bezpłatny – warto uwzględnić je w planach wakacyjnych wędrówek i na własne oczy zobaczyć platynowe samorodki.

Polskie okazy, niestety, nie są tak imponujące jak światowi rekordziści – samorodki znalezione na przykład na terenie Rosji. Tamtejsze ważą – choć brzmi to niewiarygodnie – nawet 9,5 kilograma! Taka ilość kruszcu przy aktualnych cenach warta jest około 50 tysięcy dolarów – znaleźć taki samorodek może zatem tylko prawdziwy szczęściarz…

Małgorzata Klejn

fot. Eric Golub, flickr.comCC BY 2.0

Czytaj także:  Platynowe ciekawostki