Przejdź do treści

Kamień piekielny

kamień piekielny

Azotan srebra, zwany także lapisem jest nieorganicznym połączeniem srebra, który posiada zdolność wyjątkowo łatwej rozpuszczalności w wodzie. Historyczna nazwa „kamień piekielny” – Lapis infernalis pochodzi od właściwości ciemnienia kryształów związku w obecności światła.

Lapis wykazuje działanie bakteriobójcze, ściągające i złuszczające. Roztwory wodne lapisu bardzo łatwo dysocjują, przy czym jon srebrowy reaguje z białkiem i chlorkiem sodowym natychmiast po zetknięciu się z tkankami lub płynami tkankowymi.

Azotan srebra jest stosowany w lecznictwie od ponad stu lat. Początkowo był podawany doustnie jako środek przeciw padaczce, przy wrzodach żołądka i dwunastnicy oraz zaburzonej pracy jelit. Obecnie związek stosowany jest zewnętrznie jako środek odkażający w dermatologii (skóra, błony śluzowe, leczenie trudno gojących się ran), okulistyce (ropne stany zapalne spojówek) i w urologii (do przepłukiwania pęcherza moczowego.

W większych stężeniach wykorzystuje się także do przyżegania brodawek skórnych, tkanek patologicznych oraz w stomatologii.

Związek ma także inne, rzadziej spotykane zastosowania, na przykład jako płyn do płukania jamy ustnej, który zmienia smak tytoniu u osób próbujących zerwać z nałogiem.

fot. Brittany Tucker, flickr.com, Public Domain

Czytaj także:  "Papa Smerf" Nie Żyje!