Przejdź do treści

Co sprawia, że diamenty są tak cenne?

Diamenty są rzadkie, drogie i piękne. Emanują elegancją, nadają każdej noszącej je kobiecie charakteru, a także są doskonałą lokatą kapitału, która wzbogaca i urozmaica dotychczasowe inwestycje. Diamenty wydobywane są w kopalniach na całym świecie i pochodzą głównie z Australii, Afryki, Kanady oraz z Rosji.

Ludzkość potrzebowała tysięcy lat, aby diament stał się dla niej symbolem małżeństwa i nieskończonej miłości. Pierwsze okazy odkryto w Indiach w IV tysiącleciu p.n.e. Do końca XVIII wieku zdobili się nimi tylko cesarze, królowie, książęta i inni władcy. Chcieli zademonstrować tym samym władzę i bogactwo. Dziś o diamentach marzy większość i dla wielu marzenie się urzeczywistnia.

Dlaczego diamenty są tak cenne? Oto prawda o wyjątkowości diamentów..

Ponadczasowy wygląd i niepowtarzalny blask diamentów

Diamenty od XVI wieku jawią się jako niezwykle cenne, ponieważ klasyfikowane są jako najwyższa klasa kamieni szlachetnych. Są najszlachetniejszymi i najcenniejszymi kamieniami na świecie, a ich podaż jest ograniczona. Diamenty naturalne można znaleźć jedynie w kilku regionach świata, gdzie występują bardzo specyficzne formacje skalne. zasada

Nieoszlifowane diamenty to bez wątpienia piękny wytwór natury. Powstają pod skorupą ziemską w wyniku działania silnych ciśnień i wysokich temperatur, które przez miliony lat przekształcają prosty węgiel w twarde, półprzezroczyste kryształy. Pozyskanie tych rzadkich klejnotów nie jest łatwym zadaniem. Niektóre z największych dziur stworzonych przez człowieka na naszej planecie – rozsiane po krajobrazie Australii, Syberii i Południowej Afryki – są wynikiem poszukiwań tych właśnie kamieni szlachetnych. 

Zanim nowo odkryty diament będzie gotowy zdobić pierścionek lub naszyjnik, wymaga skrupulatnego rzeźbienia przez wykwalifikowanych rzemieślników, aby wydobyć jego ukryte piękno. Krój odgrywa główną rolę w wyglądzie i nadaje diamentowi wyjątkowy charakter. Popularne szlify to brylantowy (okrągły pełny krój) i szlif księżniczki (kwadratowy).

Wartość i jakość diamentu

Wartość i jakość diamentu można rozpoznać po zasadzie 4C. Im cięższy klejnot, tym jest on cenniejszy. Jego ciężar mierzony jest w karatach. 1 karat to 0,2 g. Ponadto wskaźnikiem wartości diamentu jest jego kolor. Im bardziej bezbarwny, tym cenniejszy i rzadszy jest diament. Nie dotyczy to diamentów fantazyjnych, które z natury są kolorowe. Ponadto szlachetny produkt naturalny jest oceniany według jego czystości (klarowności). Niewielka liczba inkluzji wskazuje, że diament jest szczególnie czysty i cenny. Krój nadaje kamieniowi typowy kształt, a także jest cechą decydującą o jego wartości, zwłaszcza pod względem jakości wykonania i proporcji. Warto kupować jedynie certyfikowane diamenty. GIA ze Stanów Zjednoczonych cieszy się szczególnie dobrą opinią wśród znawców tematu i ekspertów. Instytut gemmologiczny ocenia diamenty szczególnie rygorystycznie i dzięki temu zapewnia, iż certyfikowane przez siebie ​​kamienie rzeczywiście odpowiadają wymienionej zasadzie 4C.

Czytaj także:  Nowe Technologie Rozwijają Handel Diamentami

Diament  – rzadki produkt naturalny i jego pracochłonna ekstrakcja

Surowe diamenty są mozolnie wydobywane w kopalniach przez pracowników z ciężkim sprzętem lub wykopywane z piasku w rzekach. Trzeba przetransportować wiele ton ziemi, aby wydobyć choćby jeden karat diamentów. Surowy diament jest następnie cięty i polerowany przez doświadczonego szlifierza diamentów, aż do momentu, w którym naprawdę najpiękniej błyszczy. Wymaga to czasu i wielkiej precyzji. Ponadto diamenty są prawie niezniszczalne, ponieważ w naturze nie ma nic twardszego. Tylko najlepsze nieoszlifowane diamenty, które charakteryzują się czystością, nadają się na biżuterię i jako diamenty inwestycyjne. Reszta jest przetwarzana do wykorzystania w przemyśle. Czystość jest kluczowym wskaźnikiem wysokiej jakości naturalnego produktu. Im mniej widocznych wtrąceń na brylantach, tym lepiej. Ponieważ każdy diament jest inny i ma niewielkie różnice, każdy kamień szlachetny jest wyjątkowy. Jego rzadkość, wysiłek związany z jego wydobyciem i przetwarzaniem sprawiają, że jest tak cenny i nadaje się na naprawdę dobrą inwestycję.

Niewiele rzeczy na świecie jest tak małych, tak drogich, a jednocześnie tak pożądanych jak diamenty. Słowo diament pochodzi od greckiego „adámas”, co oznacza niezłomny. Diament jest uważany za najtwardszy materiał na ziemi. Jest praktycznie niezniszczalny i trwa wiecznie, dlatego też ludzie o nim marzą i go pożądają. Dają im jednocześnie wyraz swojej wielkiej i nieskończonej miłości. Większość kobiet i mężczyzn uważa, że ​​warto ponieść ten duży wydatek, aby znaleźć się w posiadaniu diamentu. W szczególności, gdy diament ma zostać podarowany żonie lub narzeczonej jako znak niekończącego się uczucia. Piękno i romantyczna wartość diamentu uczyniły go najcenniejszym kryształem na świecie.

Tagi: