Przejdź do treści

Jak dobrać odpowiedni do swojej skóry stop złota

Złoto jest używane do wyrobu biżuterii od tysięcy lat. Jest to materiał ceniony jako lokata kapitału i inwestycja głównie z powodu swej trwałości oraz ograniczonej dostępności. Złoto jest metalem szlachetnym, który wykorzystywany jest od dawna do wyrobu obrączek ślubnych i pierścionków zaręczynowych.

Z uwagi na fakt, iż czyste złoto jest materiałem dość miękkim, dla jego wzmocnienia i utwardzenia miesza się je z miedzią, srebrem lub innymi metalami szlachetnymi. Wszystko po to, aby wytwarzając z niego biżuterię zoptymalizować jej wytrzymałość, polerowalność oraz twardość. Z mieszanek tych, w zależności od proporcji, powstają bardzo różne odcienie złota – od klasycznego żółtego złota, przez złoto białe, skończywszy na złocie czerwonym – na co dzień określanym jako różowe. Ważne, aby kolor stopu, z którego wykonana jest biżuteria dobrać jak najlepiej do rodzaju skóry. Wówczas biżuteria będzie prezentowała się jeszcze piękniej.

Biżuteria – właściwy wybór stopu złota

Biżuteria winna sprawiać, że cera jej właścicielki nabierze blasku, błysku, a tym samym, uczyni niezapomniane wrażenie. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak odpowiednio dobrać kolor biżuterii do swojego rodzaju cery. Ma to swoje konsekwencje – kolor wybranego błędnie metalu sprawia często, iż skóra wygląda na zmęczoną, bladą. Podpowiedzi co do wyboru koloru biżuterii należy szukać w rodzaju skóry, kolorze oczu i włosów.

Ciemniejsze odcienie skóry – żółte złoto jako ciepły odcień

Żółte złoto jest klasykiem wśród wariantów złotego koloru i, w zależności od karatu, zawiera 4-28% srebra i 14-28% miedzi. Jest to ciepły ton, dlatego pierścionki zaręczynowe z żółtego złota idealnie pasują do ciemniejszej i opalonej karnacji.  Jeśli jednak skóra jest zbyt opalona, ​​połyskujący na żółto metal szlachetny szybko wygląda ostentacyjnie i nijako. W takim przypadku zalecane są stopy złota o chłodniejszym odcieniu szampańskich kolorów.

Czytaj także:  Jak zjeść ciastko i mieć ciastko?

Ciemniejsze i jasne typy karnacji – różowe złoto w harmonijnym odcieniu

Różowe złoto zyskuje na popularności, a jest dość neutralne i przez to dobrze prezentuje się zarówno na ciemniejszym, jak i na jaśniejszym odcieniu skóry.

Połączenie szlachetnego złota i miedzi tworzy czerwonawy odcień metalu – im więcej miedzi doda się do stopu złota, tym bardziej intensywny czerwony kolor złota się otrzyma. Różowe złoto jest bardziej subtelne niż złoto żółte, ale jednocześnie bardziej wyraziste niż złoto białe. Podczas gdy czerwone złoto ma zazwyczaj ciepły i mocny charakter i dlatego pasuje do ciemniejszej karnacji, różowe złoto jest odcieniem niezwykle harmonijnym. Biżuteria z tego stopu prezentuje się szczególnie elegancko na jasnej karnacji.

Jasna i blada karnacja – białe złoto jako chłodny odcień

Białe złoto nie istnieje w naturze w tym ciemnoszarym kolorze. W celu usunięcia żółtego koloru ze stopu złota, szlachetne złoto miesza się z innymi metalami szlachetnymi, takimi jak pallad, platyna czy srebro. Na koniec biżuterię często pokrywa się warstwą rodu, aby wzmocnić pożądaną barwę światła. Odcień emanuje chłodnym tonem, dzięki czemu doskonale podkreśla jasny odcień skóry. Pierścionki z białego złota pasują więc idealnie osobom o jasnej karnacji.

Odcienie koloru oczu i włosów – żyły jako czynnik decydujący

Rodzaje biżuterii można dopasować również do człowieka na podstawie jego koloru oczu i włosów. Chociaż w większości przypadków pasują one do odcienia skóry, dzięki czemu osoby o jaśniejszych odcieniach skóry mają również jaśniejsze włosy i zielone lub niebieskie oczy, oczywiście nie zawsze tak jest. Jeśli kolor włosów i rodzaj skóry nie pasują do siebie, jest jeszcze jeden decydujący czynnik: kolor żył na nadgarstku. Ważne jest, aby żyły były oglądane w naturalnym świetle. Jeśli wydają się bardziej zielonkawe, to oznacza to, że skóra ma ciepły odcień i właściwym wyborem będą żółte odcienie. Z drugiej strony, jeśli żyły wydają się bardziej niebieskawe, oznacza to chłodniejszy typ skóry i dlatego lepszym wyborem byłyby białe odcienie.

Czytaj także:  SREBRO: Rychły Koniec Nowego Fixingu?

Łączenie stopów złota – wskazówki

Użytkując biżuterię można oczywiście łączyć ze sobą różne stopy złota. Należy jednak zwrócić przy tym uwagę na kilka rzeczy:

  1. Kombinacje kolorystyczne dobrze prezentują się w ramach określone4go stylu biżuterii. Bogatego naszyjnika nie należy zatem łączyć z filigranową biżuterią w innym złotym odcieniu.
  2. Pierścienie na palcu idealnie nadają się do mieszania kolorów złota. Jeśli pierścionek zaręczynowy ma inny kolor niż obrączka, oba pierścionki nadal do siebie pasują.
  3. Chcąc łączyć kolory dodatkowe, warto nie ubierać się zbyt jasno. Różnokolorowe elementy biżuterii stanowią wystarczającą ilość akcentów do stroju.

Pierścionek zaręczynowy i obrączka – nie tylko kwestia gustu

Jeśli wybierzesz stop złota do swojego pierścionka tylko według własnych upodobań, ryzykujesz, że biżuteria nie osiągnie zamierzonego efektu. Ze względu na różne stopy, złoto może być używane na wiele różnych sposobów – od efektownych, przez eleganckie, aż po sportowe. Aby móc uzyskać idealny efekt, przy dokonywaniu wyboru należy również wziąć pod uwagę koloryt skóry. Powinna jednak służyć jedynie jako pomoc przy podejmowaniu decyzji i nie powinna stanowić kryterium wykluczenia pożądanego koloru. W ten sposób pierścionek – niezależnie od tego, czy jest to pierścionek zaręczynowy, czy ślubny – z pewnością przyciągnie wzrok.