Przejdź do treści

Zalety inwestowania w złoto

Zwolennicy inwestowania w złoto uważają, że zakup metali szlachetnych umożliwia dywersyfikację inwestycji i podkreślają jego liczne zalety. Do dziś złoto pozostaje solidną inwestycją długoterminową, pomimo że nie stanowi już podstawowej formy waluty.

Złoto przez wieki uważane było za uniwersalną walutę. W rzeczywistości złoty standard był używany od czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, ponad 1500 lat temu. Do niedawna funkcjonował jako światowa waluta rezerwowa. Obecnie nie stanowi już oparcia dla żadnej waluty (choć niewykluczone, że w przyszłości któraś zostanie z nim powiązana), ani nie ma powszechnego zastosowania w płatnościach. Stanowi za to przedmiot zainteresowania wielu inwestorów. To zainteresowanie utrzymuje się w pewnym sensie już od kilku tysięcy lat, za co odpowiadają unikalne właściwości kruszcu, ale również jego niewielkie, ograniczone w przyrodzie, zasoby.

Zalety inwestowania w złoto

Inwestowanie w złoto ma niewątpliwie dużo zalet, ale i nie pozbawione jest wad. Po stronie zalet należy niewątpliwie wskazać następujące: płynność, wartość, dywersyfikację. Inwestycja w złoto to jeden z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją czy zawirowaniami gospodarczymi. 

Złoto jest w przyrodzie rzadkością, a jednocześnie słynie ze swej trwałości, ciągliwości, kowalności, dzięki czemu łatwo poddaje się dzieleniu i przyjmuje dowolną formę. Ważną cechą złota jest fakt, iż nie utlenia się ono w wodzie i powietrzu, a do tego nie śniedzieje. Ten metal szlachetny jest właściwie niezniszczalny. Jedynymi substancjami, które są w stanie zaszkodzić złotu są roztwór cyjanku oraz mieszanina kwasu solnego i azotowego zwana potocznie wodą królewską. W obliczu powyższego absolutnie nie powinno dziwić, iż złoto stanowi jedną z najstarszych metod lokowania kapitału, a także jeden z pierwszych metali szlachetnych wykorzystywanych przez człowieka w roli środka płatniczego.

Wysoka płynność złota

Płynność oznacza, iż złoto można bardzo łatwo zamienić na gotówkę i to w niemal każdym miejscu na świecie. Wszędzie znajdzie się ktoś chętny i zainteresowany jego kupnem. Rynek złota jest bez wątpienia jednym z najbardziej zglobalizowanych rynków finansowych. Spread, czyli różnice między ceną zakupu a sprzedaży, nie jest duży, co wynika niewątpliwie z mnogości podmiotów zajmujących się złotem oraz wielomiliardowym dziennym obrotem.

Należy też pamiętać, iż inwestycję w złoty kruszec w razie potrzeby można zawsze łatwo zamienić na wybraną walutę świata. Mając na uwadze łatwą zbywalność złota, przy zakupie powinniśmy pamiętać o wybieraniu wyrobów ze złota od mennic rozpoznawalnych na całym świecie. To sprawi, że inwestowanie w złoto będzie znacznie bardziej bezpieczne.

Czytaj także:  Yellen i PKB Dołują Złoto: Analiza Rynku Złota

Wartość

Kruszec ten ma niezaprzeczalną tendencję do utrzymywania swojej wartości w czasie. Nawet bowiem jeśli cena złota spada, to bazowa wartość tego metalu szlachetnego niewiele się zmienia. Złoto chroni również przed inflacją. Zyskuje ono na wartości, gdy inflacja utrzymuje się dłuższy czas. W czasach inflacji złoto jest zatem bardziej stabilną inwestycją aniżeli gotówka.

Ten metal szlachetny stanowi odpowiedź na potrzeby wszystkich tych inwestorów, którzy są świadomi wszelkich niedociągnięć i wad współczesnego systemu monetarnego. Złoto, które fizycznie posiadamy w swoich domach, to najskuteczniejsze ubezpieczenie majątku. Nie odbierze go ani bankructwo żadnej instytucji, ani nagła decyzja państwa, ani żadna katastrofa. W razie kryzysu bankowego i zachwiania rynku walut, gdy banki zostaną zamknięte, bankomaty będą nieczynne, a płatności kartą zostaną zablokowane, złoto będzie najpewniej jedynym dostępnym, akceptowanym środkiem wymiany, ponieważ jest ono zupełnie niezależne od systemu bankowego.

Dywersyfikacja

Dodanie różnych papierów wartościowych do portfela jest podstawowym sposobem na dywersyfikację i zmniejszenie ogólnego ryzyka inwestycji. Ponieważ złoto często porusza się odwrotnie do wartości akcji i walut, stanowi skuteczny sposób na dywersyfikację. 

Ten złoty metal szlachetny, uznawany jako jedna z najchętniej wybieranych form zabezpieczenia kapitału, pełni niezmiernie istotną funkcję w każdym dobrze zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym.

Siła złota fizycznego

Inwestowanie w złoto jest w znacznej mierze lokatą we własne bezpieczeństwo w razie gwałtownych zmian na rynkach finansowych. Jest to o tyle istotne, że kupując złoto w postaci certyfikatów bądź innego rodzaju uprawnień, bankructwo operatora powoduje, że bardzo ciężko odzyskać zainwestowane przez siebie pieniądze. Warto podkreślić, że to bankructwo jest wysoce prawdopodobne w sytuacji globalnej zawieruchy i żadnego banku czy instytucji nie możemy uważać za pewne w stu procentach, na co dowodem mogą być liczne upadłości w trakcie wielu, przeżytych już, kryzysów finansowych.

Czytaj także:  ZŁOTO: inwestorzy zmęczeni niezdecydowaniem Fed-u

Fizyczne złoto gwarantuje nam łatwość przewożenia stosunkowo dużych wartości, bez problemów z ich upłynnieniem poza granicami kraju.

Prestiż

Obcowanie ze złotem, posiadanie złotej monety lub sztabki złota daje jej właścicielowi namiastkę poczucia prestiżu. Inwestowanie w złoto może też stanowić otwarcie drogi do pasji kolekcjonerskiej, być przyczynkiem ciekawego hobby zbierania interesujących i wartościowych produktów kolekcjonerskich.

Bezpieczeństwo posiadania złota

Złoto zyskuje w czasach kryzysu i to jest jego niezaprzeczalny atut dający jego dysponentom poczucie bezpieczeństwa. Żaden inny metal nie ma takiego wpływu na ludzi jak złoto. Biżuteria ze złota istniała już w starożytności, później złoto stało się niezastąpione jako stały środek płatniczy. Dziś, oprócz produkcji biżuterii, złoto to przede wszystkim inwestycja. W tej funkcji złoty metal szlachetny sprawdził się już jako niezwykle stabilny pod względem wartości w czasach kryzysu i inflacji.

Swoboda przemieszczania złota

Należy pamiętać, iż w granicach Unii Europejskiej nie ma konieczności deklarowania, że przewozi się ze sobą złoto. Nie zawsze się o tym mówi i rzadko o tym pamięta, a jest to niezwykle istotna zaleta, umożliwiająca swobodne podróże ze złotym kruszcem w walizce. Nie każda inwestycja okaże się tak bezproblemowa, podróże z niektórymi aktywami mogą okazać się wręcz niemożliwe.

Niska korelacja cen złota z innymi aktywami

Złoto znane jest z tego, że jego ceny nie reagują na zdarzenia rynkowe w ten sam sposób co inne aktywa finansowe. Gwarantuje ono zachowanie siły nabywczej kapitału. Jest odporne zarówno na inflację, jak i deflację, a dolna granica jego wartości wyznaczana jest przez koszt wydobycia złota. Dlatego właśnie złoto jest doskonałym elementem zdywersyfikowanego, bezpiecznego portfela, na którym można zarabiać zarówno w czasie hossy, jak i w czasie światowych zawirowań.

Złoto, wybierane najczęściej jako forma zabezpieczenia kapitału, jest podstawą każdego dobrze zdywersyfikowanego portfela. To zaufanie dla złota wynika niewątpliwie z jego niskiej korelacji z innymi klasami aktywów.

Bieżące opłaty za obsługę inwestycji – zerowa prowizja i koszty zarządzania

Przechowywanie fizycznego złota czy to w postaci monet, czy w formie sztabek we własnym zakresie nie jest obciążone żadnymi dodatkowymi opłatami czy prowizjami. Na tle rynków kapitałowych złoto wyróżnia się więc zdecydowanie brakiem kosztów obsługi inwestycji.

Czytaj także:  Cena złota i 7 czynników, które na nią wpływają

Złoto a podatki – zwolnienie z podatku dochodowego i brak VAT

Warto pamiętać, iż złoto zwolnione jest z podatku VAT, co jeszcze bardziej wzmacnia siłę tej inwestycji. Jest wręcz doskonałą opcją dla poszukujących najbezpieczniejszego rozwiązania dla swych potrzeb inwestycyjnych. Po pierwsze, w przypadku zakupu złota jako inwestycji długoterminowej, ryzyko poniesienia strat ograniczone jest niemal do minimum. Drugim ważnym aspektem bezpieczeństwa lokowania kapitału w złocie jest fakt, iż w sytuacji problemów i zawirowań na rynkach finansowych kruszec ten stanowi pewną formę ucieczki dla wszystkich tych inwestorów, którzy obawiają się o swój majątek.

Warto nadmienić w tym miejscu, iż sztabki złota, owszem, są zwolnione z podatku VAT w Unii Europejskiej, ale niektóre kraje mogą opodatkować zyski kapitałowe z ich sprzedaży.

Ochrona przed ujemnymi stopami procentowymi

Kolejną, niewątpliwą zaletą inwestowania w złoto jest ochrona kruszcu przed sytuacją, w której lokowanie oszczędności w innych walutach może wiązać się z osiągnięciem ujemnej nominalnej stopy procentowej. Złota bowiem nie ubywa i za kolejne kilka czy kilkadziesiąt lat będziemy go mieli tyle samo, ile mieliśmy go w momencie zakupu.

W złoto warto inwestować zawsze, jeśli tylko ma się ku temu możliwości finansowe. Zaleca się, aby inwestować część własnych aktywów w fizyczne metale szlachetne, aby jak najtrafniej rozłożyć ryzyko. W sytuacji reformy walutowej bądź w czasach kryzysu inflacyjnego drukowany pieniądz traci niemal natychmiast na wartości. Metale szlachetne nie. Wskazanym jest oczywiście stałe kontrolowanie kursu złota. Młodzi inwestorzy, ci na początku swojej drogi ze złotem lokacyjnym, ci niemający jeszcze żadnych rezerw kruszcu nie powinni zniechęcać się przed zakupem wyższą ceną metalu. Powinni otworzyć się na przeznaczenie przynajmniej części swoich aktywów właśnie w złoto. Warto bowiem pamiętać, iż ewentualna wysoka bieżąca cena złota nie oznacza, że cena ta będzie dalej rosła. Należy pamiętać, że inwestycja w złoto jest właściwie zawsze zaprojektowana jako inwestycja długoterminowa, a ponieważ metale szlachetne jednak nie przynoszą regularnych zysków ważne, by inwestować z wyobraźnią i pewną dozą racjonalnego myślenia.

Tagi: