Przejdź do treści

Czynniki, które wpływają na cenę złota

Z uwagi na wciąż wzrastającą cenę złota uważane jest ono za bezpieczną przystań. Wartość złota bowiem rośnie w czasach kryzysów, które targają światem – w ostatnich latach wyjątkowo silnie, w różnych obszarach życia społecznego i gospodarki.

Królewski metal nieustannie uważany jest za jedno z najlepszych aktywów inwestycyjnych, zwłaszcza w czasach kryzysu, takich jak ten, w którym się znajdujemy. Powodem tej siły jest niewątpliwie jego duża stabilność, która sprawia, że cena złota za gram z roku na rok rośnie. Dowodem na to jest fakt, że w sierpniu zeszłego roku cena złota osiągnęła swoje historyczne maksimum z wartością 2000 USD za uncję. Jak zatem ustalana jest ta wartość i jakie czynniki wpływają na tę decyzję?

Wydarzenia geopolityczne

W momentach niestabilności spowodowanych napięciami międzynarodowymi bądź kryzysami gospodarczymi aktualna cena złota wzrasta. Inwestorzy interesują się tym metalem w czasach niepewności, ponieważ daje im on poczucie względnego bezpieczeństwa. 

Cena stała czy ustalona?

Od ponad stu lat, dokładnie od roku 1919, stała cena złota ustalana jest w amerykańskiej walucie dwa razy dziennie, zawsze o stałych porach: w godzinach 10.30 oraz 17.00 czasu londyńskiego.

Osoby odpowiedzialne za dyktowanie tej ceny to członkowie, wspomnianej już wcześniej, London Gold Fixing. To notowanie złota służy jednak jedynie jako punkt odniesienia, ponieważ w momencie prawdy wypływa wiele innych czynników, które mogą okazać się bardziej decydujące.

Związki z dolarem amerykańskim

Jednym z głównych z omawianych czynników jest dolar, ponieważ tańszy dolar oznacza, że ​​inwestorzy posiadający inne waluty mogą nabyć większe ilości złota i dlatego końcowo jego cena ma tendencję do wzrostu. Ponieważ cena złota jest ustalona w dolarach amerykańskich, może na nią wpływać wartość samego dolara: jeśli wartość dolara spada, wartość złota rośnie.

Podaż i popyt

Złoto jest niezwykle cenionym metalem szlachetnym, ponieważ znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach i na różnych rynkach, takich jak medycyna, bankowość, złotnictwo, technologia czy inwestycje w złote sztabki i monety bulionowe. Ponadto wakacje w dużych krajach konsumujących złoto, takich jak Indie czy Chiny, mogą również mieć wpływ na cenę, powodując wzrosty popytu. Kiedy powodzenie towaru się zwiększa, koszt uncji trojańskiej rośnie, a złote monety oraz sztabki złota w czasach kryzysu są bardzo poszukiwane, ponieważ są uważane za schronienie dla kapitału. 

Czytaj także:  Standard złota krok po kroku

Stopa procentowa

Złoto inwestycyjne ma krajową stopę procentową, która, gdy rośnie, powoduje spadek ceny złota. Ta najważniejsza wartość ustalana przez Rezerwę Federalną (FED) w Stanach Zjednoczonych i wpływa bezpośrednio na rynki na całym świecie. 

Gdy kurs złota spada, inwestorzy kierują się w stronę obligacji rządowych lub innych aktywów, których dochód jest powiązany ze stopą procentową. Należy zauważyć, jak ważne jest również uwzględnienie w cenie metalu popytu ze strony takich krajów jak Chiny i Indie.

ETFy, cena uncji i świadomość inwestorska

Powyższe czynniki grają pierwsze skrzypce w wykresach cen złota. Warto pamiętać, iż sposobów inwestowania w uncje złota jest kilka, jednym z nich jest zakup fizycznego złota, jednak ta metoda jest droga, więc inwestorzy mogą wybrać inny wariant, czyli zakup poprzez ETFy, które podążają za ceną złota, które z kolei ma tę zaletę, że jest bardziej płynnym instrumentem o niskim koszcie transakcyjnym. Innym rozwiązaniem jest metoda, która polega na kontraktach na różnicę na złocie, czyli CFD, które jednak muszą być używane ostrożnie, aby uniknąć ponoszenia dużych strat. Również inwestorzy mogą być narażeni na ten towar, na przykład kupując akcje spółek wydobywczych złota.

Wreszcie, inwestujący, którzy chcą lokować w złoto, muszą wziąć pod uwagę wyjaśnione powyżej czynniki, które wpływają na jego cenę i powinni zwracać baczną uwagę na ogólną sytuację, gdyż w czasach niepewności i trudności istnieje duże zapotrzebowanie, a zatem wzrost ceny tego towaru, więc przedsiębiorcy, którzy nie chcą fizycznego aktywa, mogą wykorzystać go do likwidacji pozycji po wysokiej cenie, np. we wrześniu 2011 r. metal wzrósł do ponad 1920 dolarów za jedną uncję ze względu na słabość amerykańskiej waluty oraz obawy o perspektywy gospodarcze dla Stanów Zjednoczonych i strefy euro. Ta znana nam doskonale zmienność rynku sprawia, iż każdy zainteresowany zakupem żółtego kruszcu powinien być na bieżąco z tym, jaki jest aktualny kurs złota, jak kształtuje się rynkowa cena złota i srebra. Dobrze być na bieżąco z cenami surowców w różnych mennicach i śledzić wydarzenia w bankach centralnych. Chcąc inwestować środki, warto zabezpieczyć sobie szybki i bezpośredni podgląd np. na to, ile kosztuje 1 gram złota, jaka jest cena 1 uncji lub za ile realizowany jest skup metalu szlachetnego. Warto przyglądać się i analizować wykresy złota, aby wybrać najlepszy czas na zakup i uchronić swoje pieniądze przed inflacją.

Czytaj także:  Złote Sztabki z... Automatu!