Przejdź do treści

Czy srebro może być lepszą opcją inwestycyjną niż złoto? 

Podczas gdy ostatnio najwięcej uwagi na rynku przyciągnął wzrost ceny złota, w dłuższej perspektywie srebro może jawić się co najmniej równie atrakcyjnie. Warto przyjrzeć się bliżej danym.

Nie znaczy to, że inwestujący w metale szlachetne nie powinni wzbogacać portfela o złoto. Rozeznani w rynku inwestorzy powinni posiadać oba metale szlachetne, ale – zdaniem niektórych analityków – to właśnie srebro przyniesie w przyszłości lepsze zwroty niż złoto. 

Ci sami analitycy metali szlachetnych twierdzą, iż banki centralne będą w pewnym momencie zmuszone do wspierania swoich walut złotem. Złoty kruszec zostanie zatem zresetowany po znacznie wyższej cenie. 

Złoto i srebro w skarbcach

Szacuje się, że w skarbcach publicznych i prywatnych, w tym w Fort Nox w USA, znajduje się 2,4 miliarda uncji złota oraz 2,45 miliarda uncji srebra. Należy również uwzględnić, iż prawdopodobnie inwestorzy pozostają w posiadaniu dużej ilości fizycznego złota i srebra w domowych skarbcach, czego nie uwzględnia się w oficjalnych liczbach. Jednak te ilości nie zmieniłyby w sposób spektakularny wartości tych metali. 

Srebro kiedyś i dziś

Biały metal na przestrzeni dziejów ceniono jako metal szlachetny i używano go w formie waluty, wykorzystywano go również do produkcji biżuterii, naczyń oraz sztućców. Dzisiaj srebro ma wiele tradycyjnych zastosowań przemysłowych. Lista wykorzystujących go gałęzi przemysłu wciąż się wydłuża. Historycznie był to na przykład kluczowy składnik używany w większości aparatów fotograficznych i filmowych. Jednak rozwój aparatów cyfrowych sprawił, że film rolkowy stał się przestarzały, chociaż rozwój telefonów komórkowych i innych technologii pomógł wypełnić tę pustkę. 

Obecnie srebro wykorzystuje się do produkcji filmów fotograficznych, styków elektrycznych i luster. Srebrnego kruszcu używa się współcześnie praktycznie w każdym urządzeniu na świecie ze względu na jego niską rezystywność. Fotowoltaika, metoda przekształcania promieniowania słonecznego w energię elektryczną, wymaga srebra zarówno w przypadku półprzewodników, jak i paneli słonecznych. Srebro jest również coraz częściej wykorzystywane w medycynie, ponieważ ma właściwości antybakteryjne. Inne nowe zastosowania srebra obejmują przestrzeń środków do konserwacji drewna, uzdatniania wody i higieny żywności. Różne ilości srebra zawierają też liczne przedmioty codziennego użytku, takie jak lodówki, telefony komórkowe, komputery, pralki, odkurzacze, klawiatury, blaty, a nawet odzież.

Czytaj także:  Poznaj Historię Złota!

Złoto w przemyśle 

Z drugiej strony mamy złoto ze zdecydowanie bardziej ograniczonym zastosowaniem w przemyśle. Ponad dwie trzecie rocznego popytu na ten metal szlachetny stanowi biżuteria, zwłaszcza ta w krajach rozwijających się np. w Indiach. Zastosowania medyczne i stomatologiczne stanowią około 12% zapotrzebowania. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, w którym momencie popyt na złoto spadnie, jeśli jego cena będzie systematycznie wzrastać? Na rynku obserwuje się, że nawet luksusowe przedmioty osiągają punkt krytyczny, w którym ludzie przestają je kupować. Jednak produkty takie jak elektronika użytkowa technologia słoneczna nadal wydają się pozostawać niezagrożone takim scenariuszem i mają raczej zauważalną przewagę. Powodem tego sukcesu zdaje się być, stosowane w nich, niedrogie srebro. Nie przeszkadza temu nawet fakt, iż wzrost kosztu srebra jest, w ujęciu procentowym, równy lub większy niż koszt złota

Złoto czy srebro? W co inwestować?

Od wielu lat złoto stanowi nośnik wartości i jako takie jest postrzegane. Ludzie myślą o nim jako o magazynie wartości nie bez powodu. Historia niezbicie i nie raz udowodniła, iż inwestycje denominowane tyko w jednej walucie to prosta droga do spektakularnej katastrofy. Niezbędną jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Wraz ze wzrostem wartości złota w ciągu ostatniej dekady srebro, które jest bardziej przystępne cenowo, stało się idealnym wyborem dla osób, które chcą kupić ozdoby i zainwestować w kruszce oraz waluty. 

Warto pamiętać, iż kupowanie sztabek srebra jest zawsze lepszą alternatywą inwestycyjną. Srebro kruszcowe ma bowiem niską prowizję i jest znacznie łatwiejsze do przechowywania niż monety. 

Ekonomiści oraz rynkowi eksperci przekonują, iż inwestowanie w wolne od ryzyka aktywa o niskiej wartości takie jak srebro jest zasadnym i zmyślnym rozwiązaniem. Dzieje się tak dlatego, że wówczas nie zostaną zablokowane zainwestowane pieniądze, ani wartość srebrnego metalu szlachetnego nie spadnie. Układ więc idealny. 

Czytaj także:  Słabe dane z USA zaskoczyły inwestorów, złoto znów na fali

Pomimo iż srebro wciąż nie jest tak popularne wśród inwestorów głównego nurtu, nieustająco jest aktywem, które warto zabezpieczyć w swoim portfelu obok, jakże cenionego, złota. Ekstremalna wręcz zmienność rynków światowych, zauważalna choćby w czasach pandemicznych czy po rozpętanej przez Rosję wojnie w Ukrainie, przyczyniła się do większego niż w poprzednich latach poziomu lęku w świecie inwestycyjnym. Posiadanie złota i srebra może być jednak cennym zabezpieczeniem przed niestabilnością gospodarczą i może pomóc zrównoważyć portfel inwestycyjny, zwłaszcza pod względem ryzyka dolara.