Przejdź do treści

Złoto żółte, białe i różowe. Które na pierścionek zaręczynowy?

Poszukując idealnego pierścionka dla narzeczonej należy wziąć pod uwagę jej charakter, upodobania oraz to, jaką biżuterię wybiera na co dzień. Doskonale byłoby dobrać kolor złota do rodzaju cery ukochanej i dołożyć starań, aby wybrany pierścionek nie tylko pięknie się prezentował, ale też pozwalał kobiecie czuć się komfortowo. Najważniejsza jest jednak decyzja, który metal szlachetny wybrać na pierścionek otwierający nową drogę życia. Żółte, białe czy różowe złoto?

Szlachetne i klasyczne – żółte złoto

To niewątpliwie najpopularniejszy kolor złota na świecie. Złoto, zwłaszcza to żółte, podnosi swoją wartość. To sprawia, że jest nie tylko dobrą inwestycją, ale także symbolem trendu i mody.

Biżuteria z żółtego złota powoli powraca po czasie dominacji złota białego i coraz więcej osób nosi ją z dumą i sentymentem. Odrodzenie żółtego złota jest spowodowane kilkoma czynnikami. Z jednej strony ewoluowała cena rodu. To sprawiło, iż metal ten jest droższy niż samo złoto, co skłoniło wielkie marki jubilerskie, które wytyczają trendy i gusta końcowych konsumentów, do zaprzestania wypuszczania na rynek kolekcji z białego złota, aby powrócić do platyny i prawdziwego, żółtego koloru złota.

W świecie biżuterii od lat jednak niesłabnącą popularnością cieszy się właśnie żółte złoto. Wielu panów, ale i obdarowywanych pań, nie wyobraża sobie, aby ten najważniejszy pierścionek nie był wykonany właśnie z tego kruszcu. Żółte złoto należy więc do klasyki, która nigdy nie wyjdzie z mody. Warto w tym miejscu podkreślić, iż wybór ten jest powszechny nie tylko z uwagi na estetykę wyrobów, również z innego powodu – wartości kruszca. Ta z kolei w dużej mierze zależy od próby złota. Wraz z próbą wzrasta cena, ale i wartość inwestycyjna biżuterii, co warto mieć na względzie decydując o wyborze pierścionka zaręczynowego.

Czytaj także:  ZŁOTO: inwestorzy zmęczeni niezdecydowaniem Fed-u

W praktyce żółte złoto to najczęściej stop z cynkiem, srebrem bądź miedzią. Właśnie z tego względu odznacza się bardzo dobrą trwałością, a tym samym, jest odporne na zarysowania i stanowi wartość dla pokoleń.

Idealne na pierścionki zaręczynowe – białe złoto

Pierścionki z białego złota pokryte są rodem. Białe złoto to w zasadzie nic innego jak właśnie żółte złoto o zredukowanej barwie i chemicznie pokryte warstwą białego rodu, która nadaje mu lustrzane wręcz wykończenie, tak modne w ostatnich latach.

Stopy złota określane jako złoto białe mają kolor zabarwiony na biało poprzez odbarwienie dodatkowych metali. Jako dodatkowe metale stosuje się w przypadku tego koloru złota pallad, miedź i srebro, a srebro tylko w przypadku niskiej zawartości czystego złota.

Biżuteria z białego złota zostaje pokryta rodem, platynowym drobnym metalem. Rodowanie poprawia kolor w kierunku srebrzystobiałego i chroni materiał przed zarysowaniami.

Diamenty w białym złocie wyglądają bardzo efektownie, dlatego białe złoto jest niezwykle popularne w ramach biżuterii dedykowanej zaręczynom.

Subtelne, kobiece i stylowe – różowe złoto

Różowe złoto, inaczej zwane złotem czerwonym, to stop łączący w sobie czyste złoto i miedź. Mówi się, iż powstało ono z jubilerskich dążeń do doskonałości i marzeń o niej. Łączy ono w sobie w różnych proporcjach kruszce, co zapewnia jego wyjątkowe i zachwycające odcienie.

Wysoka zawartość miedzi odpowiada za czerwonawy kolor i twardość tego materiału.

W ostatnich latach materiał różowego złota zyskuje na popularności, jest modnym materiałem szlachetnym w świecie biżuterii. Jeszcze kilka lat temu sprzedaż pierścionków zaręczynowych z różowego złota była niewielka lub wręcz marginalna. Wszystko zmieniło się, gdy wielu celebrytów, w tym gwiazdy Hollywood, takie jak Blake Lively, z dumą pokazało światu swoje pierścionki zaręczynowe właśnie z różowego złota. Od tego czasu popyt gwałtownie wzrósł i

Różowe złoto to modny dziś metal szlachetny, coraz więcej kobiet cieszy się jego delikatnym odcieniem, który schlebia każdemu typowi skóry.

Czytaj także:  Milion Dolarów Na Dnie!

Ponadczasowe metale szlachetne na pierścionki zaręczynowe

Podobnie jak inne mody, również ta na kolor złota do pierścionków zaręczynowych podlega zmieniającym się w czasie trendom. Również aspekty kulturowe odgrywają ważną rolę w doborze materiału na tę szczególną biżuterię. Chociaż żółte złoto jest uważane za klasyczny metal szlachetny na całym świecie, w ostatnich dziesięcioleciach straciło ono nieco na znaczeniu dla kupujących pierścionki zaręczynowe w Europie. Dużą część uwagi skradły pierścionki wykonane z białego złota. Niezwykły to fakt biorąc pod uwagę, że stop białego złota istnieje dopiero od około 100 lat.

Trendy przychodzą i odchodzą. Ponadczasowymi metalami szlachetnymi na pierścionki zaręczynowe są i z pewnością pozostaną białe i żółte złoto. Na korzyść żółtego złota przemawia trend w kierunku pierścionka zaręczynowego, który pasuje do obrączki ślubnej. Ponad trzydzieści procent wszystkich obrączek jest nadal wykonanych z żółtego złota, prawdopodobnie więc to właśnie klasyczny, szlachetny żółty materiał będzie częstszym wyborem dla pierścionków zaręczynowych w kolejnych latach..