Przejdź do treści

Najpopularniejsze monety bulionowe – Filharmonicy Wiedeńscy

Istnieje wiele monet bulionowych, które konkurują o przychylność inwestorów. Każda z nich ma swój własny design, który jest utrzymywany przez lata (Britannia), zmienia się z każdym wydaniem (Chińska Panda, Australijski Kangur i Koala) lub nawet niedawno przeszedł pierwszą w swojej historii przebudowę (złote i srebrne American Eagles). Niewiele jest jednak monet tak wyjątkowych, pięknych i cenionych przez kolekcjonerów oraz inwestorów jak Wiedeński Filharmonik. Poznajmy jego historię.

Początki złotej monety Wiedeńscy Filharmonicy

Moneta Wiedeńscy Filharmonicy bita jest przez mennicę skarbową Münze Österreich od roku 1989. Wzorem Wielkiej Brytanii Republika Austrii rozpoczęła bicie złotych monet o wadze jednej uncji i ¼ uncji o gwarantowanej czystości minimum 99,9. Austriacy wybili najbardziej poszukiwaną monetę inwestycyjną ze wszystkich produkowanych dziś w Europie oraz jedną z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się wśród inwestorów na całym świecie, według World Gold Council, międzynarodowy organ, który mierzy całkowitą produkcję i sprzedaż złota na całym świecie.

Mennicy austriackiej zlecono bowiem zaprojektowanie monety reprezentującej Austrię, w efekcie czego pojawiła się propozycja Złotej Filharmonii. Brane pod uwagę warianty były jednak bardzo różne. Głowiono się, jaki motyw powinien być wyświetlany na takiej monecie. Co mogłoby najlepiej reprezentować ? Omówiono wiele pomysłów, od słynnego kwiatu alpejskiej szarotki, poprzez kobiecą alegorię tego kraju, jak francuska Marianne, angielska Britannia czy szwajcarski Vrenelli. Zdecydowano się jednak na ogólny temat muzyczny, a w ramach tego na najsłynniejsza orkiestra symfoniczna na świecie: Filharmonicy Wiedeńscy.

Jego standardową wagę określono na 1 uncję trojańską, co odpowiada 31,10 gramom, przy średnicy 37 milimetrów i wartości nominalnej 100 euro. Czystość złota powinna wynosić 9999 tysięcznych.

To słynny rytownik z Münze Österreich Thomas Pesendorfer stworzył projekt monety Wiedeńscy Filharmonicy 1 uncja złota. Awers monety zdobią wielkie organy hali koncertowej Musikverein w Wiedniu, instrumenty smyczkowe, takie jak altówka, wiolonczela i skrzypce, znajdują się one w centrum, dominując tym samym w obrazie. Do tych instrumentów projektant dodał harfę, róg i fagot.

Czytaj także:  Walka z Poziomem $1100: Analiza Rynku Złota

Rewers przedstawia stylizowany wizerunek tego, co 50-milionowa publiczność telewizyjna rozpozna jako tło noworocznego koncertu, słynne neoklasyczne organy, które reprezentują złoty pokój w sali koncertowej Musikverein.

Moneta bulionowa wyemitowana w walucie

Wiener Philharmoniker to pierwsza jedyna prawdziwa złota moneta bulionowa o nominale euro. Oznacza to, że ma ona najwyższy stopień czystości, spójny wygląd i jest wydawany zgodnie z wymaganiami, czyli bez ograniczeń. Do czasu przejścia na euro w 2001 r. nominał monety był wyrażony w szylingach, w przypadku jednej uncji monety było to 2000 szylingów.

Symbol Austrii wśród metali szlachetnych

Wiedeńscy Filharmonicy o wadze 1 uncji, ale też monety z tej serii o mniejszej gramaturze (1/4 uncji, 1/2 uncji, 1/10 uncji) stanowią niewątpliwie reprezentatywny kawałek austriackiej kultury i tradycji, poświęcony jednemu ze znaków rozpoznawczych par excellence: legendarnej Wiedeńskiej Orkiestrze Filharmonicznej. Przód i tył są poświęcone tej słynnej instytucji muzycznej: z tyłu wybór instrumentów muzycznych Filharmonii Wiedeńskiej. Na tych instrumentach napis „Wiener Philharmoniker”, na awersie tej pierwszej monety bulionowej w Europie „Wielkie Organy” orkiestry, znajdujące się w Złotej Sali wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein, oraz legenda „Republik Österreich”. Dodatkowo na awersie widnieje wartość nominalna, jej czystość oraz data wydania. Krawędź jest ząbkowana, to znaczy z rowkami.

Pamiątkowa moneta z okazji 15-lecia

W 2004 roku, aby uczcić tę zacną rocznicę, wybito wyjątkową Filharmonię Wiedeńską, ograniczoną do zaledwie 15 egzemplarzy. 1000-uncjowa złota moneta (o wadze ponad 31 kg), o średnicy 370 milimetrów i wartości nominalnej 100 000 euro. Podobno wykończony ręcznie, przy pomocy grafiki komputerowej, po procesie projektowania i technologii komputerowej, aby stworzyć relief, artysta Thomas Pesendorfer spędził 130 godzin na każdej z 15 jednostek.W ciągu dwóch tygodni wszystkie 15 sprzedano osobom fizycznym, firmom i bankom, takim jak Austriacki Bank Narodowy. Została uznana za największą na świecie złotą monetę w Księdze Rekordów Guinnessa.

Ciekawostka o tej najlepiej sprzedającej się monecie bulionowej

W 2008 roku jeden z najbardziej prestiżowych sklepów jubilerskich w Japonii, Tanaka Kikinzoku Jewelry KK, zaprezentował suknię wykonaną z 325 monet Filharmoników Wiedeńskich o wartości 275 000 dolarów. 8 kilogramów wagi, które nosił popularny japoński model Mayuka, zrobiło spektakularne wrażenie. Sukienka była wystawiona przez tydzień w jednym ze sklepów jubilerskich w tokijskiej dzielnicy Ginza.

Czytaj także:  Bank Szkocji Ostrzega: Idzie Katastrofa!

Tak oto ponad 30 lat temu powstała Filharmonia Wiedeńska, która wkrótce zostanie uzupełniona o wersje srebrną i platynową. Dziś moneta znajduje się w pierwszej piątce monet bulionowych najlepiej sprzedających się w Europie. Portfel inwestycyjny w złoto \ złote monety bez niego jest szczerze nie do pomyślenia. Sukces tej monety na całym świecie skłonił rząd austriacki do rozważenia wystawienia jej w srebrze, z takim samym wzorem, który był tak ceniony na całym świecie. Filharmonicy to pierwsza moneta bulionowa w Europie wprowadzona do obrotu po embargu nałożonym na import Krugerrandów i pierwsza bulionowa wyemitowana w walucie euro. Z całą pewnością warta jest decyzji o wzbogaceniu nią swojej kolekcji sztabek i monet inwestycyjnych.