Przejdź do treści

Najpopularniejsze monety bulionowe: Krugerrand

Dumny amerykański orzeł, filigranowy liść kanadyjskiego klonu i urocze pandy na złotej monecie chińskiego juana – żadna z nich nie ma szans w starciu z południowoafrykańskim springbokiem (antylopą), który od ponad 50 lat zdobi Krugerranda – najstarszą i najpopularniejszą na świecie złotą monetę inwestycyjną.

Paul Kruger, od nazwiska którego pochodzi nazwa Krugerrand, zasłynął jako jeden z ojców założycieli dzisiejszej RPA. Nazwa monety oddaje zatem hołd późniejszemu prezydentowi Republiki, który przyszedł na świat w 1825 roku jako syn niemieckich imigrantów, jednak jego najbliżsi zawsze czuli, że należą do Burów. Był liderem oporu Burów przeciw Brytyjczykom i prezydentem niezależnego kraju Burów. Dwukrotnie żonaty Kruger doczekał się w sumie siedmiu córek oraz dziesięciu synów.

Złoto z Witwatersrand

Druga część nazwy, termin „rand”, odnosi się do waluty RPA, używanej od roku 1961, ale Rand to również skrót od bogatego w złoto regionu Witwatersrand, który wciąż cieszy się dużymi zasobami złota. Cenny kruszec został odnaleziony tam po raz pierwszy w 1886 roku. Nawet dzisiaj większość monet Krugerrand wykonana jest ze złota pochodzącego z tego regionu Republiki Południowoafrykańskiej potocznie zwanej Transwal, słynącego z zacnych pokładów złota.

Projekt

Złoty Krugerrand został zaprojektowany przez afrykańskiego rzeźbiarza, Coerta Steynberga. Chociaż moneta Krugerrand nie ma nominału, jest oficjalną walutą w RPA. Na całym świecie jest tylko meksykański Libertad, który również nie ma wartości nominalnej. Awers monety przedstawia więc portret, wspomnianego już, Paula Krugera. Otok zawiera napis South-Africa w wersji angielskiej oraz Suid-Afrika w języku afrikaans. Rewers monety przedstawia gazelę springbok, która jest narodowym symbolem Południowej Afryki. Ponadto znajduje się tam nominał, rok emisji monety oraz informacja o zawartości złota (w obu językach).

Pierwsza emisja Krugerranda w lipcu 1967 roku

Krugerrand firmy South African Mint Company jest dostępny na rynku od 1967 r. Początkowo bito jedynie monetę o wadze jednej uncji. W 1980 r. zastosowano domieszkę miedzi, aby złota moneta stała się twardsza i mniej wrażliwa na ścieranie. Moneta ta, będąca legalnym środkiem płatniczym Republiki Transwalu, nie ma nominału. Jej projekt nie zmienił się od czasu jej wprowadzenia na rynek.

Czytaj także:  Jedną Nogą w Kryzysie!

Czy warto kupować złote monety Krugerrand?

Złoty Krugerrand 1 oz jest prawdopodobnie najbardziej znaną monetą bulionową na świecie, a w pewnym momencie słowo „krugerrand” było stosowane jako synonim złotej monety bulionowej. Ma on nie tylko wartość symboliczną, ale może być również stosowany jako prawny środek płatniczy w Republice. Zawsze warto, jak czynią to inwestorzy na całym świecie, mieć Krugerranda 1 uncję złota w swoim portfelu inwestycyjnym.

Zakup monety Krugerrand 1 oz to w rzeczywistości bardzo prosta sprawa. Jest to bowiem najbardziej znana złota moneta, ma ją w swojej ofercie niemal każdy sprzedawca metali szlachetnych. Można ją nabyć również u sprzedawców metali szlachetnych w Internecie. 

Krugerrand 1 oz zawiera 916,66/1000 czystego złota. Jego waga wynosi 33,93 g, z czego 31,1 gramów to czyste złoto. Sporą różnicę w wadze można wytłumaczyć faktem, że Krugerrand zawiera pewną domieszkę miedzi. Połączenie złota z miedzią nadaje mu typowy czerwonawy kolor. Jednocześnie sprawia, iż ​​moneta jest twarda i wytrzymała, dzięki czemu może być przechowywana przez kilka pokoleń.

Teoretycznie mennica Rand Refinery umożliwia zakupienie Krugerrandów w ułamkach uncji (np. 1/2, 1/4 lub 1/10 uncji), warto jednak zabezpieczać monety o wadze 1 uncji, nawet jeśli ich cena jest wyższa. W ujęciu procentowym takie ułamkowe uncje, mniejsze gramatury mają wyższą cenę niż porównywalna ilość całej uncji (fine gold) ze względu na proces ich produkcji.

Złota moneta Krugerrand 1 oz jest jedną z najbardziej znanych złotych monet wśród inwestorów na całym świecie. Jest ona dostępna w 1 uncji o masie 33,93 grama, 1/2 uncji o masie 16,965 grama, w 1/4 uncji o masie 8,482 grama oraz jako 1/10 uncji o masie 3,393 g. Jednak mały nominał złotej monety Krugerrand istnieje dopiero od 1980 roku. Od 1967 do 1979 roku dostępne były tylko 1 uncjowe złote monety.

Podejmując decyzję, czy zakupić sztabkę czy monetę zawierającą uncję złota warto dokonać zamówienia na tę najciekawszą monetę inwestycyjną na świecie. Moneta Krugerrand 1 uncja posiada bowiem ciekawą historię, jest towarem z jedną uncją czystego złota w składzie, umożliwiającym odsprzedanie monety niezależnie od sytuacji.

Czytaj także:  Najdroższa Ćwierćdolarówka Świata!