Przejdź do treści

Najpopularniejsze monety bulionowe: Krugerrand

Dumny amerykański orzeł, filigranowy liść kanadyjskiego klonu i urocze pandy na złotej monecie chińskiego juana – żadna z nich nie ma szans w starciu z południowoafrykańskim springbokiem (antylopą), który od ponad 50 lat zdobi Krugerranda – najstarszą i najpopularniejszą na świecie złotą monetę inwestycyjną.

Paul Kruger, od nazwiska którego pochodzi nazwa Krugerrand, zasłynął jako jeden z ojców założycieli dzisiejszej RPA. Nazwa monety oddaje zatem hołd późniejszemu prezydentowi Republiki, który przyszedł na świat w 1825 roku jako syn niemieckich imigrantów, jednak jego najbliżsi zawsze czuli, że należą do Burów. Był liderem oporu Burów przeciw Brytyjczykom i prezydentem niezależnego kraju Burów. Dwukrotnie żonaty Kruger doczekał się w sumie siedmiu córek oraz dziesięciu synów.

Złoto z Witwatersrand

Druga część nazwy, termin „rand”, odnosi się do waluty RPA, używanej od roku 1961, ale Rand to również skrót od bogatego w złoto regionu Witwatersrand, który wciąż cieszy się dużymi zasobami złota. Cenny kruszec został odnaleziony tam po raz pierwszy w 1886 roku. Nawet dzisiaj większość monet Krugerrand wykonana jest ze złota pochodzącego z tego regionu Republiki Południowoafrykańskiej potocznie zwanej Transwal, słynącego z zacnych pokładów złota.

Projekt

Złoty Krugerrand został zaprojektowany przez afrykańskiego rzeźbiarza, Coerta Steynberga. Chociaż moneta Krugerrand nie ma nominału, jest oficjalną walutą w RPA. Na całym świecie jest tylko meksykański Libertad, który również nie ma wartości nominalnej. Awers monety przedstawia więc portret, wspomnianego już, Paula Krugera. Otok zawiera napis South-Africa w wersji angielskiej oraz Suid-Afrika w języku afrikaans. Rewers monety przedstawia gazelę springbok, która jest narodowym symbolem Południowej Afryki. Ponadto znajduje się tam nominał, rok emisji monety oraz informacja o zawartości złota (w obu językach).

Pierwsza emisja Krugerranda w lipcu 1967 roku

Krugerrand firmy South African Mint Company jest dostępny na rynku od 1967 r. Początkowo bito jedynie monetę o wadze jednej uncji. W 1980 r. zastosowano domieszkę miedzi, aby złota moneta stała się twardsza i mniej wrażliwa na ścieranie. Moneta ta, będąca legalnym środkiem płatniczym Republiki Transwalu, nie ma nominału. Jej projekt nie zmienił się od czasu jej wprowadzenia na rynek.

Czy warto kupować złote monety Krugerrand?

Złoty Krugerrand 1 oz jest prawdopodobnie najbardziej znaną monetą bulionową na świecie, a w pewnym momencie słowo „krugerrand” było stosowane jako synonim złotej monety bulionowej. Ma on nie tylko wartość symboliczną, ale może być również stosowany jako prawny środek płatniczy w Republice. Zawsze warto, jak czynią to inwestorzy na całym świecie, mieć Krugerranda 1 uncję złota w swoim portfelu inwestycyjnym.

Zakup monety Krugerrand 1 oz to w rzeczywistości bardzo prosta sprawa. Jest to bowiem najbardziej znana złota moneta, ma ją w swojej ofercie niemal każdy sprzedawca metali szlachetnych. Można ją nabyć również u sprzedawców metali szlachetnych w Internecie. 

Krugerrand 1 oz zawiera 916,66/1000 czystego złota. Jego waga wynosi 33,93 g, z czego 31,1 gramów to czyste złoto. Sporą różnicę w wadze można wytłumaczyć faktem, że Krugerrand zawiera pewną domieszkę miedzi. Połączenie złota z miedzią nadaje mu typowy czerwonawy kolor. Jednocześnie sprawia, iż ​​moneta jest twarda i wytrzymała, dzięki czemu może być przechowywana przez kilka pokoleń.

Teoretycznie mennica Rand Refinery umożliwia zakupienie Krugerrandów w ułamkach uncji (np. 1/2, 1/4 lub 1/10 uncji), warto jednak zabezpieczać monety o wadze 1 uncji, nawet jeśli ich cena jest wyższa. W ujęciu procentowym takie ułamkowe uncje, mniejsze gramatury mają wyższą cenę niż porównywalna ilość całej uncji (fine gold) ze względu na proces ich produkcji.

Złota moneta Krugerrand 1 oz jest jedną z najbardziej znanych złotych monet wśród inwestorów na całym świecie. Jest ona dostępna w 1 uncji o masie 33,93 grama, 1/2 uncji o masie 16,965 grama, w 1/4 uncji o masie 8,482 grama oraz jako 1/10 uncji o masie 3,393 g. Jednak mały nominał złotej monety Krugerrand istnieje dopiero od 1980 roku. Od 1967 do 1979 roku dostępne były tylko 1 uncjowe złote monety.

Podejmując decyzję, czy zakupić sztabkę czy monetę zawierającą uncję złota warto dokonać zamówienia na tę najciekawszą monetę inwestycyjną na świecie. Moneta Krugerrand 1 uncja posiada bowiem ciekawą historię, jest towarem z jedną uncją czystego złota w składzie, umożliwiającym odsprzedanie monety niezależnie od sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.