Przejdź do treści

Jakie inne metale szlachetne oprócz złota są powszechnie używane w handlu?

Rzadkość, pożądanie, łatwość przechowywania, recyklingu i transportu – te właściwości dotyczą nie tylko złota, ale także wielu innych metali szlachetnych. Srebro, platyna i pallad są szczególnie popularne jako inwestycje. W czasach kryzysu szczególnie stabilne wydaje się srebro. Podobnie zresztą jak złoto, inne metale szlachetne są przedmiotem spekulacji: ich wartość może wzrosnąć lub pozostać na stałym poziomie, ale może też spaść.

Oprócz niepewnej przyszłości rynkowej towarów, zawsze istnieje ryzyko walutowe. Jeśli ceny tych towarów w dolarach wzrosną , ale kurs dolara spadnie, zyski znikną. W przeciwieństwie do złota, od przedstawionych tu metali szlachetnych należy zapłacić podatek VAT. Warto zwrócić też uwagę na wysokie spready handlowe na sztabkach i monetach.

Srebro, czyli młodsze rodzeństwo złota

Pod wieloma względami podobne do złota: zawsze było uważane za cenny zasób i magazyn wartości. Do końca XIX wieku konkurowało ze złotem o większe znaczenie pod względem funkcji walutowej. Srebro również degraduje się tylko w ograniczonym stopniu. Głównymi krajami produkującymi ten metal jest Meksyk, Peru i Chiny. Według szacunków ekspertów, obecnie odkryte złoża powinny być w stanie pokryć zapotrzebowanie przemysłowe – np. przemysłu elektrycznego i jubilerskiego – przez kolejne 10 do 20 lat. Chociaż można znaleźć więcej złóż, zwykle ich eksploatacja staje się coraz trudniejsza.

Są więc dwa powody, dla których warto tu zainwestować. Z jednej strony inwestor może wykorzystać srebro do zabezpieczenia się przed kryzysami finansowymi, z drugiej strony może postawić na rosnącą cenę srebra ze względu na niedobór. Ta ostatnia jest mierzona na uncję trojańską (około 31,1 grama). Kurs można obejrzeć na przykład na portalach finansowych. Uncja srebra kosztuje tylko ułamek uncji złota. Oznacza to, że jeśli zainwestujesz tę samą kwotę w złoto i srebro, będziesz potrzebował więcej miejsca na swoje srebro. Srebro można zdobyć niemal wszędzie, gdzie można kupić złoto. Wybór monet i sztabek jest zwykle mniejszy.

Podaż i popyt na srebro

Srebro dedykowane jest bardziej doświadczonym inwestorom, gdyż jego cena waha się znacznie bardziej niż cena złota. Oznacza to tyle, że zarówno szanse na wygraną, ale też ryzyko straty są większe aniżeli w przypadku innych kruszców. Głównym tego powodem jest znacznie mniejszy rynek. Dodatkowo inflacja znacząco wpływa na cenę srebra. Jeśli wzrasta obawa przed dewaluacją waluty, rośnie popyt, a tym samym i ona. Cena białego metalu również gwałtownie wzrosła w odpowiedzi na globalny kryzys bankowy i finansowy począwszy od 2007 roku. Ponieważ jednak srebro jest używane znacznie bardziej przemysłowo niż złoto, kryzysy w niektórych branżach mogą obniżyć jego cenę. Jeśli w szczególności przemysł fotograficzny, chemiczny, stomatologia i elektronika inwestują mniej, popyt spada, a srebro i inne metale również tracą na wartości.

Czytaj także:  Polacy Naprawdę Bogatsi od Niemców?

Platyna – nie piękna, ale rzadka

Jest, co może stanowić niespodziankę, najcenniejszym metalem szlachetnym na świecie. Jest rzadsza i cięższa niż złoto. Rocznie w kopalniach wydobywa się jej zaledwie 200 ton, kiedy złota około 2500 tony, a srebra około 20 000 ton. Z jej wydobycia słynie głównie Afryka Południowa, a wysoka cena wynika nie tylko z rzadkości. Produkcja platyny wymaga bowiem skomplikowanego i długotrwałego procesu rafinacji. Ze względu na swój niepozorny, szarawy kolor ma ona znacznie niższy status w historii kultury aniżeli złoto.

Z uwagi na swoją wysoką wartość wewnętrzną nadaje się ona jako inwestycja fizyczna w czasach niepewności ekonomicznej i jako rezerwa na czas kryzysu. Mimo to większość lokujących swój kapitał w przeszłości wybierało złoto. Niektórzy określają to zjawisko mianem potencjału doganiania platyny. Warto jednak wspomnieć, iż nie każdy dostawca na rynku metali szlachetnych oferuje towar w tym kruszcu. Nawet w przypadku tych większych dealerów wiele nominałów i monet można zakupić nieregularnie albo jedynie na specjalne zamówienie. Asortyment produktów fizycznych w tym surowcu jest mniejszy niż w przypadku złota i srebra, a monety bite są jedynie sporadycznie. Stanowi ona niewątpliwie przedmiot spekulacji, do czego predestynuje jej rzadkość występowania oraz zapotrzebowanie na nią w globalnej gospodarce.

Podaż i popyt na platynę

Pole dla jej zastosowania jest duże. Metal ten wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu m.in. w przemyśle chemicznym i elektronicznym. W jubilerstwie jest niezbędna przy produkcji zegarków. W zakresie zaś produkcji katalizatorów nie ma konkurencji. Dzięki tej technologii emisje spalin są redukowane w przemyśle motoryzacyjnym, zwłaszcza w silnikach wysokoprężnych. Rozwój na rynku samochodowym i dalsze wykorzystanie pojazdów z silnikiem Diesla mają zatem decydujące znaczenie dla przyszłego popytu na platynę. Należy również wziąć pod uwagę, że platyna stosowana w konwerterach katalitycznych może być w dużej mierze poddawana recyklingowi i dlatego nie jest tracona.

Pallad

Jest mało znany, choć należy, obok srebra i złota, do najważniejszych metali szlachetnych i aktywów inwestycyjnych. Jest jednak wciąż stosunkowo mało znany. Błyszczący srebrzystobiały metal jest bardzo rzadki, chociaż występuje częściej aniżeli złoto i inne metale szlachetne. Dwoma głównymi producentami palladu są Rosja i RPA. Razem stanowią aż około 80 procent światowej produkcji. Pod względem właściwości chemicznych pallad jest bardzo zbliżony do bardziej znanej siostry i czasami może ją nawet zastąpić. Między innymi dlatego podobne warunki rozwoju dotyczą obu metali szlachetnych.

Czytaj także:  W Kanadzie wprowadzono pierwsze na świecie świecące w ciemności 2-dolarówki

Podaż sztabek i monet palladu jest jeszcze rzadsza niż w przypadku platyny. Jednak dzięki swojej wartości wewnętrznej metal ten oferuje również możliwość utrzymania siły nabywczej niezależnie od walut papierowych.

Podaż i popyt na pallad

Jako substytut platyny, pallad jest poszukiwany głównie wtedy, gdy tej pierwszej jest mało i jest szczególnie droga. Ze względu na podobne właściwości chemiczne obszary zastosowań są takie same: przemysł motoryzacyjny i elektryczny oraz medycyna. W jubilerstwie pallad jest używany do stopów złota (białe złoto). Największy popyt pochodzi z obszaru katalizatorów samochodowych. Do tego celu wykorzystuje się dwie trzecie całej produkcji palladu. Im więcej silników Diesla wypiera się z rynku pojazdów, tym bardziej spada popyt na pallad i spada cena. Ze względu na stosunkowo mały rynek zmiany techniczne i nowe opcje wymiany mogą spowodować szczególnie szybki spadek ceny.

Miedź w odcieniu różu

W niektórych krajach stosowana jest w produkcji podstawowej biżuterii, a przez jubilerów ceniona głównie z uwagi na swoje właściwości kolorystyczne.

Podsumowanie

Handel metalami szlachetnymi czy handel złotem mają się na świecie bardzo dobrze. Również handel online i zakup metali szlachetnych w świecie wirtualnym ma coraz szersze grono sprzymierzeńców, choć niewielu może pozwolić sobie na wysokie ryzyko rozczarowania niesprawdzonymi dostawcami. Zakup złota powinien być dokonywany w ramach sprawdzonego źródła. Wszyscy inwestorzy detaliczni, którzy boją się dużego ryzyka szybkiej utraty środków, chętnie przeprowadzają, z wcześniejszym uwzględnieniem cen na rynku, transakcje, w wyniku których wzbogacają się o sztabki złota, złote monety oraz inne wolumeny, gdyż widzą w nich potencjał i szansę na skuteczne przechowywanie wartości. Metale szlachetne również stanowią przedmiot obrotu zarówno ze względu na ich zastosowania przemysłowe, jak też w różnych strategiach inwestycyjnych. Kształtowanie się ich cen wynika z jednej strony z popytu i podaży, związanych z ich fizycznym zastosowaniem, a z drugiej z popytu inwestycyjnego zgłaszanego na te aktywa, będącego również przejawem procesu finansializacji.

Czytaj także:  Złoto reaguje na komunikat Rezerwy Federalnej

Fizyczne złoto, czy inaczej złoto inwestycyjne jest zdecydowanie najbardziej popularnym wyborem, ale udział niektórych metali szlachetnych zmienia się, a ich pozycja wśród wprawionych kupców wzrasta. Inwestować w metale szlachetne trzeba umieć, a sprzedaż złota, srebra i innych metali szlachetnych zapewnia dużą płynność, gdyż w każdym zakątku świata ceny metali szlachetnych, monet bulionowych (bullion) i sztabek dla wszystkich uczestników rynku są ustalane tak samo – jego stała cena wyznaczana jest dwa razy dziennie (od 1919 roku cena złota ustalana jest w USD (USD za uncję) o godzinie 10.30 oraz 17.00 czasu londyńskiego) przez London Gold Fixing, jednak należy pamiętać, iż jest to jedynie wartość referencyjna, stanowi punkt odniesienia, a finalnie na cenę tę wpływ mają liczne zewnętrzne czynniki. 

Dla określenia optymalnych strategii alokacji aktywów związanych z obrotem metali szlachetnych niezbędna jest wiedza na temat współzależności, w tym korelacji pomiędzy stopami zwrotu z poszczególnych aktywów. Inwestujący w kontrakty coraz powszechniej wykorzystują surowce i produkty na nich bazujące do dywersyfikacji swoich portfeli inwestycyjnych. Surowce są bowiem uważane za rodzaj inwestycji alternatywnej, która może być zyskowna z racji choćby dobrych zmian cen wraz z inflacją i tendencji do tzw. backwardation na rynku kontraktów terminowych (kontraktów futures), dla których są one instrumentem bazowym.