Przejdź do treści

Platynowe monety bulionowe jako uzupełnienie portfela inwestycyjnego

Monety platynowe, obok tych z palladu, należą do rzadszych form inwestycji. Przyczyny stosunkowo niskiego poziomu świadomości szarobiałego metalu szlachetnego leżą w przeszłości.

Głównym powodem jego niskiej dystrybucji jest późne odkrycie platyny, co oznaczało, że metal szlachetny – w przeciwieństwie do srebra i złota – był w przeszłości rzadko używany do transakcji płatniczych. Wyjątkiem był rubel platynowy z Rosji, który bito za cara Mikołaja I w latach 1828-1845. Asortyment monet inwestycyjnych wykonanych z platyny pozostaje do tej pory stosunkowo niewielki. Niemniej jednak ostatnimi czasy niemal wszystkie główne kraje emitujące dysponują swoją platyną inwestycyjną w formie monet.

Historia młodego metalu

W XVII wieku poszukiwacze złota w hiszpańskich koloniach uznali platynę za nic więcej niż bezwartościowy materiał lub „nieuformowane złoto” i wyrzucali ją z powrotem do rzek. Obecnie, obok złota, platyna jest uważana przez inwestorów za najcenniejszy metal szlachetny. Właściwości fizyczne platyny takie jak odporność na korozję, ciągliwość i miękkość, sprawiają, że szczególnie dobrze nadaje się ona do produkcji wysokiej jakości biżuterii, a ów metal szlachetny oraz jego stopy mają również niezliczone zastosowania praktyczne.

Pionierska moneta z platyny

Wyspa Man Platinum Noble 1 oz to pierwsza platynowa moneta bulionowa wprowadzona na rynek światowy. Wydawana jest dla Wyspy Man – autonomii pod Koroną Brytyjską – od 1983 roku. Awers przedstawia królową Elżbietę II oraz datę wybicia. Na rewersie znajduje się wczesny okręt wojenny Wikingów i to ten statek właśnie był charakterystyczny dla tej pierwszej bulionowej, platynowej monety. Waga okazu równa się jednej uncji. W nominalnej wartości tychże monet użyto jednostki waluty „Noble”, gdzie 1 Nobel = 10 funtów. Są one prawnym środkiem płatniczym na Wyspie Man i Wielkiej Brytanii.

W przypadku monet platynowych z klasycznych krajów emitujących monety lokacyjne generalnie można zauważyć, że kilka lat pojedynczych monet platynowych było bitych jedynie w niewielkich ilościach. Skrajne przykłady można znaleźć w serii Koala z Australii, w której moneta platynowa o wadze 1/2 uncji pojawiła się po raz pierwszy w 1988 roku. Jednak przy 12 000 wybitych monet maksymalny nakład osiągnięto już w pierwszym roku emisji. Po pierwszych latach nawet mniejsze rozmiary były produkowane tylko w seriach od dwóch do trzech cyfr. Zaprzestanie produkcji serii Koala w 2000 roku było zatem nieuniknione.

Czytaj także:  W Kanadzie wprowadzono pierwsze na świecie świecące w ciemności 2-dolarówki

Platynowy Wiedeński Filharmonik stanowi teraz prawdziwą alternatywę dla inwestowania w złoto i ciekawą opcję dla dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Ta konkretna bulionówka, jedna zresztą z najpopularniejszych, dostępna jest w rozmiarach 1 uncji i 1/25 uncji, ma czystość 999,5. Klasyk ten można nabyć u wielu dealerów w konkurencyjnych cenach jako dodatek do kolekcji i wsparcie dla kapitału. Sprzedaż monet platynowych online również jest coraz bardziej dostępna. Podobnym zainteresowaniem jak Filharmonik cieszą się również inne monety i sztabki. Warto wziąć pod uwagę, cieszące się dość sporą popularnością, platynowe Australijskie Kangury, Kanadyjskie Liście Klonowe, Bestie Królowej, Britannie czy Amerykańskie Orły. Staranność wykonania tychże sprawia, iż są one produktami w najbardziej oczekiwanej przez klientów postaci.

Jaką propozycję wybrać na kupno?

Podobnie jak zmieniające się motywy złotych i srebrnych pand z Chin, chińska platynowa moneta jest emitowana regularnie od 1987 roku. Różne rozmiary niekoniecznie są wybijane co roku. Ale wymagania osiągają wtedy co najmniej czterocyfrowe zakresy. Wyjątkiem jest na przykład oferta platynowych o wadze 1/20 uncji z 1995 roku, które wyemitowały 10 000 sztuk lub tych o wadze 1/10 uncji z 2005 roku, których wybito 30 000 sztuk.

Oczywiście wśród aktywów w tym kruszcu nie powinno zabraknąć również platynowej Maple Leaf z Kanady, która została wyemitowana po raz pierwszy w 1988 roku. Motyw przewodni przedstawia zwykły liść klonu, a na rewersie portret królowej Elżbiety II. Od czasu wstrzymania produkcji w 1999 r. nie pojawiły się żadne monety z Kanady w tym kruszcu przeznaczone do celów inwestycyjnych. Tym bardziej więc warto obudzić w sobie kolekcjonera i znaleźć tak unikalny wyrób, warto inwestować w tak rzadkie wersje metali inwestycyjnych.

Prawie dziesięć lat po innych krajach, USA po raz pierwszy wyemitowały własną platynową monetę w 1997 roku z Amerykańskim Orłem. Projekt edycji różni się jednak od wersji w złocie i srebrze. Ptak widoczny jest na stronie wartości, rewers zaś prezentuje Statuę Wolności. Amerykański Orzeł jest obecnie liderem rynku wśród monet platynowych, również ze względu na brak konkurencyjnych produktów z innych mennic i mniejszy nieco popyt na platynę wśród prywatnych inwestorów złota czy srebra.

Czytaj także:  Złote Orły Za 80 Milionów Zwrócone Właścicielom!