Przejdź do treści

Double Eagle – najdroższa moneta świata

W 2021 roku na aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku sprzedano monetę za kwotę 18,9 mln USD. Monetą tą był wyjątkowo rzadki Podwójny orzeł (double eagle) – 20-dolarówka z 1933 roku. Jak to się stało, że Double Eagle został najdroższą monetą na świecie?

Double Eagle
By US Mint (coin), National Numismatic Collection (photograph by Jaclyn Nash) – National Numismatic Collection, National Museum of American History, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42906038

Historia zaczyna się 5 kwietnia 1933 roku – w roku, w którym moneta została wybita. W tym dniu prezydent USA Franklin Delano Roosevelt podpisał rozporządzenie wykonawcze nr 6102 zabraniające gromadzenia złota przez obywateli USA. Przyczyną takiego zabiegu była sytuacja panująca w ówczesnych Stanach Zjednoczonych. Amerykanie posługiwali się wówczas standardem złota, a gromadzenie złota przez obywateli w niespokojnych czasach okazało się dość problematyczne – można to porównać do sytuacji, kiedy w czasie kryzysu z 2008 roku na rynku brakło pieniądza. Wówczas FED po prostu wydrukował go więcej i wpuścił na rynek w ramach programu luzowania ilościowego. W 1933 roku po prostu zakazano posiadania złota – obywatele zostali zmuszeni przez rząd do odsprzedania swojego złota.

W związku z powyższym, monety wybite w 1933 roku, ostatecznie nie trafiły do obiegu. Mowa m.in. o 445,5 tys. monet Double Eagle, które w 1937, wraz ze złotem skupionym od obywateli, zostały skierowane do przetopienia. Jednak ostatecznie nie wszystkie zostały zniszczone. Część z nich – trudno tak do końca powiedzieć, ile – zostało zachowanych. Israel Switt, jubiler z Filadelfii, we współpracy z pracownikiem mennicy, podmienił pewną liczbę monet na starsze roczniki. Wyczuł w tym dobry interes.

Choć losy części monet nie są znane, wiadomo o jednym egzemplarzu, który Switt sprzedał przez pośrednika królowi Egiptu Faroukowi za 1 575 ówczesnych dolarów (w owym czasie uncja złota wyceniana była na ok. 26 dolarów). Monetę przemycili do Kairu dyplomaci, a w 1952 roku, po zdetronizowaniu Farouka jego kolekcja została wystawiona na aukcji i – dzięki zabiegom Amerykanów – zniknęła na wiele lat, aż do 1996 roku, kiedy to za sprawą Stephena Fentona z British Numismatic Trade Association znów pojawiła się na horyzoncie. Chciał ją kupić pewien kolekcjoner, który gotów był zapłacić 1,65 mln USD. Transakcja nie doszła do skutku, gdyż Fenton został aresztowany przez służby. Ostatecznie, po odbyciu kampanii prawnej, uzgodniono, że moneta zostanie sprzedana na aukcji, a zysk zostanie podzielony pomiędzy Fentona i rząd USA.

Czytaj także:  Z maczetami na kopalnię złota — Tanzania o krok od wojny domowej?

Później Double Eagle była przechowywana w World Trade Center. Cudem uniknęła zniszczenia – dwa miesiące przed 11 września wywieziono ją do depozytu w Fort Knox. W 2002 roku sprzedana została na aukcji za kwotę 7,59 mln USD, co sprawiło, że zaczęło być o niej naprawdę głośno.