Przejdź do treści

Najpopularniejsze monety bulionowe – Amerykański Orzeł

Złote monety Orzeł ze Stanów Zjednoczonych mają już długą i zacną tradycję. W latach 1795-1933 orzeł był już główną inspiracją dla oficjalnej złotej monety o nominale 10 dolarów. Amerykański Orzeł powrócił w 1986 roku jako moneta bulionowa. Przez wiele lat zajmował czołowe miejsca wśród złotych monet lokacyjnych. Ma on jednak, na tle sobie podobnych, ten mały kłopot, iż wykonany jest „tylko” z 22-karatowego złota (stop srebra i miedzi) i w ostatnich latach niestety stracił on nieco na popularności, a jego udział w rynku europejskim widocznie zmalał.

Mennica USA zareagowała na tę sytuację wprowadzając do sprzedaży w roku 2006 złotego Bizona (Buffalo) wykonanego z najczystszego złota. Oczywiście nie zmienia to faktu, że monety Orły są i będą nadal emitowane i oczywiście nadal będą miały swoje miejsce na rynku.

Projekt monety American Eagle (monety Amerykański Orzeł)

Awers monety przedstawia spójny motyw „Lady Liberty” z pochodnią w jednej ręce i gałązką oliwną w drugiej oraz rok emisji, który w latach do roku 1991 był zapisywany cyframi rzymskimi, po tym czasie, zresztą do dziś, używa się w tym miejscu cyfr arabskich. Rewers natomiast należy do wizerunku orła, heraldycznego ptaka Ameryki.

Producent monety

Po utworzeniu przez farmerów nowego rządu dla republiki, zdano sobie sprawę z wielkiej wagi i ogromnego znaczenia stabilnego systemu monetarnego. W roku 1792, a zatem chwilę po ratyfikacji konstytucji, uruchomiono proces dążący do stworzenia mennicy narodowej, która została zresztą pierwszym budynkiem federalnym.

Mennica Stanów Zjednoczonych jako instytucja z ponad dwustuletnią tradycją jest współcześnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych placówek tego typu na świecie. Ostatnie lata dały produkcję wahającą się rocznie pomiędzy 4 a 10 miliardami monet. Podsumowanie to obejmuje zarówno monety trafiające docelowo do obiegu, jak również te stricte inwestycyjne (bullion) czy kolekcjonerskie.

US Mint działa w sześciu miastach na terenie kraju: centrala znajduje się w Waszyngtonie, skarbiec w Fort Knox, a ośrodki produkcji towarów w Filadelfii, West Point, Denver i San Francisco.

Czytaj także:  Royal Mint: złoto na emeryturę

Rys historyczny

Stany Zjednoczone rozpoczęły bicie Amerykańskiego Orła 1 uncja złota w 1986 roku jako konkurencję dla monet bulionowych z innych krajów np. Liścia Klonu z Kanady czy Krugerranda z RPA.  

Wartość bitych monet miała być ściśle powiązana z wartością użytego surowca, chociaż kilka krótkich serii zyskało uznanie kolekcjonerskie. Wartość kruszcu w monecie oczywiście znacznie przewyższa jej nominał.

Wzornictwo

Wzór, którym opatrzony jest Amerykański Orzeł pozostaje niezmienny od 1986 roku, kiedy jako pierwsza moneta bulionowa uzyskał akceptację Kongresu USA. 

Awers kontynuuje tradycję wzoru stworzonego przez Augustusa Saint-Gaudensa na potrzeby monet bitych w latach 1907-33. Przedstawia symbol Stanów Zjednoczonych i wyzwolenia, kobietę z rozwianymi włosami reprezentującą personifikację Wolności, kroczącą z atrybutami pokoju: gałązką oliwną oraz pochodnią. U jej stóp widać siedzibę Kongresu USA, a w tle promienie słońca.

Rewers przedstawia orła, obraz ptaka lądującego w gnieździe, projektu amerykańskiej rzeźbiarki Miley Tucker-Frost. Projekt opatrzony jest amerykańskimi maksymami w duchu Deklaracji Niepodległości: In God we Trust oraz E pluribus unum (Jeden z wielu).

Jakość monety pod względem wagi i czystości kruszcu gwarantuje rząd USA. Mennica Skarbowa poleca Amerykańskiego Orła jako doskonałą lokatę kapitału, której symbolem ta słynna moneta pozostaje już od przeszło ćwierć wieku. 

Podsumowanie na temat Złotego Amerykańskiego Orła 1 (American Gold Eagle)

Jest to moneta ze złotego kruszcu denominowana w dolarach amerykańskich, wybita po raz pierwszy w 1986 roku przez Mennicę Stanów Zjednoczonych. USA (United States of America) zareagowały tym projektem na zakaz importu Krugerranda w wyniku trwającej polityki apartheidu. Amerykański Orzeł 1 oz niezwykle szybko stał się powszechną i popularną monetą bulionową. Warto wspomnieć, iż od roku 1986 USA stały się producentem złotych i srebrnych monet, ponieważ w tym właśnie roku wyemitowano pierwszego srebrnego Amerykańskiego Orła – pierwszą taką monetę w Stanach.

Podobnie jak Krugerrand, Gold American Eagle wybijany jest ze stopu i ma próbę 916,7 (22 karaty). Dzięki dodatkowi metali stopowych miedzi (5,33) i srebra (3) moneta jest twardsza aniżeli inne monety bulionowe wykonane z czystego złota. Moneta Amerykański Złoty Orzeł jest dostępna w nominałach 1/10 uncji, 1/4 uncji, 1/2 uncji i 1 uncja, o nominałach od 5 do 50 USD. Ma ona status prawnego środka płatniczego w Stanach Zjednoczonych. Warto również nadmienić o Double Eagle(Podwójny Orzeł). Jest to bowiem bardziej zacna siostra pojedynczego Orła – ma nominał 20 USD, zaprojektowana została w 1907 roku przez amerykańskiego rzeźbiarza Augustusa Saint-Gaudensa. Nazwa „Double Eagle” jest nawiązaniem do języka potocznego, w którym dziesięciodolarówki nazywano orłem. Dwudziestodolarowy nazywany był więc „podwójnym orłem”. Double Eagle jest obecnie jedną z najdroższych monet bulionowych na światowych rynkach.

Czytaj także:  Złoty Przepis Na Milionową Wygraną

Złota moneta Amerykański Orzeł jest bita od 36 lat. Bulion o wysokiej zawartości złota jest zawsze sprawdzonym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Ta konkretna moneta o wartości nominalnej i reprezentująca jedną uncję złota jest globalnie rozpoznawalna i cieszy się wciąż dużym zainteresowaniem inwestorów jak inne monety złote. Moneta Amerykański Orzeł 1 oz to wciąż i niezmiennie jedna z najczęściej oraz najchętniej nabywanych monet bulionowych (gold bullion), niezależnie od rynku i szerokości geograficznej, dlatego z pewnością będzie to trafiona inwestycja. Produkt z taką tradycją jest pewną i bezpieczną lokatą kapitału, polecaną szczególnie osobom, które chcą zabezpieczyć swoje oszczędności przed działaniem inflacji.