Przejdź do treści

Najpopularniejsze monety bulionowe – Chińska Panda

Według zgodnej opinii kolekcjonerów złota moneta chińska panda jest jedną z najpiękniejszych wśród złotego bulionu. Panda została wyemitowana po raz pierwszy w 1982 r i oczywiście już wtedy została wybita z czystego złota 999,9. Jednak najwyższa możliwa próba to tylko jeden z powodów sukcesu tych złotych monet. Są one jednymi z niewielu, które zmieniają swój projekt każdego roku, z wyjątkiem wersji z 2001 i 2002 r., które mają ten sam wzór. Istnieje kilka mennic produkujących te szlachetne monety w Chinach. Należą do nich między innymi: Pekin, Shenzhen, Szanghaj i Shenyang. Chińskie mennice zazwyczaj nie stosują znaków menniczych.

Moneta z wizerunkiem uroczej pandy

Piękno złotej Chińskiej Pandy wynika tu bezsprzecznie z wykorzystanego motywu, gdyż miś panda jest rozpoznawalny na całym świecie, jest silnym i czytelnym symbolem Chińskiej Republiki Ludowej, a poza tym cechuje go po prostu duży wdzięk. W wersji bilonu zachwyca swym blaskiem i doskonałym wzornictwem – to jeden z powodów wzmożonego zainteresowania inwestorów tą monetą. Jest akceptowana w transakcjach handlowych na całym świecie, a do tego stanowi prawny środek płatniczy w Chinach. Limitowana zaś seria monet to jeden z powodów jej rosnącej ceny.

Prezentacja złotej Chińskiej Pandy

Na awersie znajduje się obraz Świątyni Nieba w Pekinie “Temple of Heaven”, napis w języku chińskim “Chińska Republika Ludowa” (pod wizerunkiem świątyni) oraz data emisji złotej monety (nad wizerunkiem świątyni). Rewers przedstawia natomiast Pandę – najbardziej zagrożony wyginięciem gatunek zwierząt. Coroczna wymiana projektu rewersu zapewnia zaś kupującym połączenie walorów inwestycyjnych z tymi stricte kolekcjonerskimi.

Mała inwestycja z dużym zyskiem

Od wielu lat Chińska Panda spotyka się z ogromnym zainteresowaniem wśród indywidualnych inwestorów. Limitowana podaż oraz zmieniający się regularnie rewers monety stale podbijają jej wartość na rynku.

Złota Panda emitowana jest obecnie w różnych rozmiarach: od monety o masie 1oz po różne części ułamkowe uncji. Co ciekawe, monety oferowane są również w rozmiarach ważonych gramami (tj. 30g, 15g, 8 gram, 3g, 1g).

Czytaj także:  Żona ukradła mężowi sztabki złota, gdy ten smacznie spał

Nominały na Złotej Pandzie umieszczono jedynie w celach informacyjnych – jej bieżąca wartość jest bowiem ściśle powiązana z ceną zawartego w niej złota.

Zmiany nominałów

Pod względem wartości nominalnej w historii tej monety również nastąpiły pewne zmiany. Podczas gdy monety pierwszego roku musiały obyć się bez nominału, od 1983 r. był on stemplowany już na wszystkich monetach. Jednak ze względu na znaczny wzrost ceny złota ta ostatnio przekroczyła wartość nominalną, w związku z czym wartość nominalna została odpowiednio skorygowana w 2001 r. Na przykład wartość nominalna 1 uncjowej złotej monety została zwiększona ze 100 juanów do 500 juanów.

Chińska Panda 30 g czy 1 oz?

Wraz z rokiem emisji 2016 Chiny zmieniły wagę monet bulionowych Panda z systemu uncji na system gram. Na przykład poprzednia złota moneta o wadze 1 uncji waży od tego momentu 30 gramów. Tym samym nie określa się jej jako Chińska Panda 1 oz, ale jako Chińska Panda 30 g (odpowiednik 0,9645 oz). Pandę oznacza się więc w gramach, a nie w uncjach trojańskich.

Od 2016 r. na, produkowanych przez mennicę Mint of China, monetach waga podawana jest właśnie w gramach. W roku przejściowym 2015 monety pandy pojawiły się natomiast bez wskazania wagi. Podsumowując więc, złota moneta Chińska Panda jest jedną z niewielu monet inwestycyjnych, której gramatury nie oznacza się w uncjach trojańskich. została wybita z czystego kruszcu najwyższej próby 999,9 (składa się w 99.9% z czystego złota), a jednak o jej wyjątkowości stanowi właśnie fakt, iż jej waga nie stanowi wartości jednej uncji.  Jej masa to dokładnie 30 gramów, a średnica tego towaru mierzy 32 mm. Warto także dodać, iż cechą charakterystyczną tej złotej monety jest również jej, ząbkowany na całej powierzchni, rant. 

Srebrna moneta

Srebrna panda jest cenną monetą dla kolekcjonerów ze względu na coroczny, zmienny projekt. W 2016 roku seria ta została zmieniona, aby pasowała do systemu metrycznego. Srebrną Pandę o wadze 1 uncji zastąpiono srebrną pandą o wadze 30 gramów, wybitą z czystego kruszcu próby 0,999 g srebra.

Czytaj także:  Kłamstwa, którymi sami sobie szkodzimy

Awers przedstawia Świątynię Nieba, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, która stanowi kompleks budowli sakralnych, znajdujący się w centrum Pekinu. Powyżej Świątyni Nieba znajduje się tekst w języku chińskim, oznaczający „Chińska Republika Ludowa”, a na dole rok emisji.

Chińska Panda w tym roku świętuje 40 urodziny, jest rozpoznawalna na całym świecie, stanowi gwarancję na zabezpieczenie kapitału, do tego łatwo ją nabyć, a także zbyć w razie konieczności. Na jej popularność wśród inwestorów na całym świecie wpływa także fakt, że emisja monet jest w każdym roku limitowana. Inwestorów przyciąga również zmieniający się wzór rewersu. Lokata kapitału w tym bulionowym symbolu Chin to dobry sposób na dywersyfikację portfela i zabezpieczenie oszczędności przed inflacją oraz zawirowaniami rynku, szczególnie w lokacyjnej długiej perspektywie.