Zupełnie nowe oblicze Krugerranda!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Nowe oblicze Krugerranda

Pierwszy Krugerrand został wybity 3 lipca 1967 roku, co oznacza, że niedługo będziemy mogli świętować jego 50-lecie. W odpowiedzi na zainteresowanie kolekcjonerów South African Mint — oficjalna mennica Republiki Południowej Afryki — zdecydowała się na wybicie swojej flagowej monety w wersji srebrnej.

Złoty Krugerrand od lat utrzymuje się na pozycji najpopularniejszej monety bulionowej na świecie. Pomysł wprowadzenia monety opierał się na patriotycznych przesłankach. Narodowa emisja RPA miała pomóc w wypromowaniu tamtejszego rynku złota, który pokrywał wówczas aż 70% światowego zapotrzebowania na ten kruszec. Nazwa Krugerrand powstała z połączenia nazwiska słynnego prezydenta RPA Paula Krugera (lata urzędowania: 1883-1900) i nazwy afrykańskiej waluty – Rand.

Do tej pory na rynek wprowadzono więcej Krugerrandów niż wszystkich innych złotych monet razem wziętych. Szacuje się, że pod postacią Krugerranda po świecie krążą aż 54 miliony uncji złota.

Nowy srebrny Krugerrand zawiera 1 uncję srebra. Na awersie tak jak w złotej wersji znajduje się wizerunek Paula Krugera wraz z napisem „Południowa Afryka” w dwóch językach: angielskim i afrikaans. Na rewersie zamieszczono natomiast antylopę springbok, która jest symbolem narodowym RPA. Projekt monety nigdy nie był zmieniany.  

Bez wątpienia decyzja South African Mint ma związek sytuacją na rynku metali szlachetnych. Od kilku lat obserwujemy konsekwentny wzrost zainteresowania srebrem. Można się spodziewać, że wprowadzenie srebrnego Krugerranda dodatkowo wzmocni ten trend.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.