Przemytnik złota myślał, że jest nowym Escobarem. Teraz czeka na proces.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Przemytnik złota myślał, że jest nowym Escobarem. Teraz czeka na proces.

 

Amerykańska prokuratura postawiła w stan oskarżenia 3 byłych pracowników rafinerii NTR Metals Miami, którzy w latach 2013 – 2016 przemycili złoto o wartości ponad 1 mld dolarów.

Trzej muszkieterowie

Panowie samodzielnie zorganizowali rozbudowaną siatką przemytniczą, w ramach której regularnie sprowadzali do Miami złoto z nielegalnych kopalni w Peru.

Przywódcą grupy był Juan Pablo Granda, urodzony w Ekwadorze, 35-letni obywatel USA. 15 marca agenci FBI aresztowali go w domu jego matki w Miami. Niedługo przed tym został zwolniony ze stanowiska dyrektora ds.operacyjnych.

Dwaj pozostali oskarżeni również zajmowali wysokie posady w NTR. Renato Rodriguez był dyrektorem ds. sprzedaży w Ameryce Łacińskiej. Samer Barrage przez pewien czas zarządzał kluczowymi projektami w Miami.  

Wszyscy trzej nie przyznają się do winy, a ich obrońcy konsekwentnie odmawiają komentarza. Proces oskarżonych ma rozpocząć się w lutym 2018 r.

Nowy Pablo Escobar?

Głównym dowodem w sprawie są rozmowy, które mężczyźni prowadzili ze sobą za pośrednictwem aplikacji Whatsapp. W jednej z wiadomości Granda przechwalając się swoimi przemytniczymi osiągnięciami, porównał się do słynnego kolumbijskiego barona narkotykowego z lat 80-tych i 90-tych — Pablo Escobara — nazywanego “Królem Kokainy”.

Prokuratorzy uzyskali dostęp do telefonów Granda i Rodrigueza za sprawą NTR. Firma skonfiskowała je po rozpoczęciu wewnętrznego dochodzenia w sprawie kradzieży złota wartości 304 milionów dolarów, które zniknęło podczas transportu z Peru do USA.

Spółka NTR Metals nie została obciążona żadnymi oskarżeniami. Mimo to jej przedstawiciele nie chcą komentować sprawy.

Imprezy w gronie znajomych

Nielegalne kopalnie złota w Peru znajdują się w rękach miejscowych handlarzy narkotyków. Kiedy w 2014 r. rząd rozpoczął nasiloną walkę z nielegalnym górnictwem, właściciele kopalni zaczęli przemycać złoto do Boliwii, Ekwadoru czy Kolumbii i dopiero stamtąd wysyłali je do rafinerii w Miami.

Co ciekawe — prokuratorzy odkryli, że trzej podejrzani z dużym zaangażowaniem dbali o swoje relacje z dostawcami. Często zapraszali ich do Miami, gdzie organizowali zakrapiane najdroższymi alkoholami imprezy z prostytutkami.

Zdaniem amerykańskich prokuratorów, międzynarodowy handel stał się popularną metodą wprowadzania do legalnego obrotu kopalin z nielegalnego górnictwa. Złoto jest ponadto dobrym środkiem do prania brudnych pieniędzy, ponieważ ma uniwersalną i łatwą do ustalenia wartość oraz jest trudne do wyśledzenia.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.