Przejdź do treści

Czyje Skarbce Kryją Najwięcej Złota?

Kto jest najbogatszy na świecie? Czyje skarbce wypełnione są złotem? Kto najszybciej buduje swoją potęgę? Przyjrzyjmy się najświeższym statystykom zebranym przez Światową Radę Złota. Przynajmniej tym oficjalnym…

10. INDIE

Oficjalne rezerwy złota: 557,7 ton

Udział złota w narodowych rezerwach: 10%

Rząd obecnie stara się zniechęcić obywateli do zakupu metali szlachetnych. Rosnący import złota jest obwiniany o rekordowo wysoki deficyt obrotów bieżących.

9. HOLANDIA

Oficjalne rezerwy złota: 612,5 ton

Udział złota w narodowych rezerwach: 59%

W 1999 roku Holandia ogłosiła, że w ramach porozumienia banków centralnych w ciągu sprzeda 300 ton złota. Pozbyła się tylko 78% tej ilości. Od tamtej pory unika sprzedaży kruszcu.

8. JAPONIA

Oficjalne rezerwy złota: 765,2 ton

Udział złota w narodowych rezerwach: 3%

W 1950 roku japońskie rezerwy złota wynosiły zaledwie 6 ton. Poważne zakupy kruszcu zaczęły się w 1959 roku. Część analityków właśnie japońską politykę ekonomiczną wini za niedawny spadek cen złota.

7. ROSJA

Oficjalne rezerwy złota: 981,6 ton

Udział złota w narodowych rezerwach: 10%

Rosja gromadzi złoto od 2006 roku dywersyfikując swoje rezerwy na rynku Forex i budując mocną pozycję dla rubla. W ubiegłym roku kupiła blisko 75 ton złota, przede wszystkim z lokalnych kopalń.

6. SZWAJCARIA

Oficjalne rezerwy złota: 1040,1 ton

Udział złota w narodowych rezerwach: 10%

W 1997 roku pojawiły się głosy, by sprzedać część narodowych rezerw złota, bo nie są już uważane za potrzebne do realizacji polityki monetarnej. W maju 2000 roku Szwajcaria pozbyła się 1300 kg złota. Obecnie nie ma planów dalszej sprzedaży.

5. CHINY

Oficjalne rezerwy złota: 1054,1 ton

Udział złota w narodowych rezerwach: 2%

Porównując ze światową średnią (10%) złoto stanowi wciąż niewielki procent chińskich rezerw. Ale skala ich wielkości jest nieporównywalnie wyższa. Mówi się, że jeśli Chiny zechcą osiągnąć poziom 10% – w ciągu kilku lat musiałyby kupować całą światową produkcję.

4. FRANCJA

Oficjalne rezerwy złota: 2435,4 ton

Udział złota w narodowych rezerwach: 70%

W ramach drugiej umowy między bankami centralnymi (2004-2009) Francja sprzedała 572 tony kruszcu. Obecnie nie planuje dalszej wyprzedaży swojego złota.

3. WŁOCHY

Oficjalne rezerwy złota: 2451,8 ton

Udział złota w narodowych rezerwach: 72%

W żadnej z trzech umów pomiędzy światowymi bankami centralnymi Włochy nie dokonały sprzedaży swojego kruszcu. W 2011 roku z prośbą o możliwość zakupu części narodowych rezerw zgłosiły się miejscowe banki.

2. NIEMCY

Oficjalne rezerwy złota: 3391,3 ton

Udział złota w narodowych rezerwach: 72%

Jedyna sprzedaż kruszcu przez niemiecki bank centralny miała miejsce w celu wybicia pamiątkowych złotych monet. Obecnie o niemieckich rezerwach zrobiło się głośno w kontekście ich utrudnionej repatriacji z USA.

1. STANY ZJEDNOCZONE

Oficjalne rezerwy złota: 8133,5 ton

Udział złota w narodowych rezerwach: 76%

Pod względem ilościowym amerykańskie rezerwy złota największe były ponad 60 lat temu. W 1952 roku wynosiły aż 20663 ton. W 1968 roku liczba ta spadła poniżej 10 tysięcy i taki poziom utrzymuje się do dziś.

Źródło: WGC Q1 2013

9 komentarzy do “Czyje Skarbce Kryją Najwięcej Złota?”

  1. Gdzie Polska pytasz… Bylibyśmy w tej dziesiątce, gdyby Rosja i Niemcy oddali nam całe złoto jakie zabrali okupując nasz kraj w czasie II wojny światowej!!!
    Uzbierałoby się tego z 1/3 tego co mają teraz – złodzieje!!!

  2. W Polsce w 2011 było ok.102,9 tony złotego kruszcu, wszystko to jednak znajduje się poza granicami państwa polskiego, a dokładnie są one przechowywane w Londynie w skarbcu Banku Anglii.Obecnie jedna uncja złota z NBP pokrywałaby 33 tysiące złotych w postaci monet i banknotów fizycznie wyemitowanych przez NBP. To tak, jakby każde sto złotych było zabezpieczone jedynie przez 0,094 grama złota.NBP mogłoby się postarać sprowadzić złoto do Naszego Kraju.

  3. Właśnie to jest niezrozumiałe – skoro kogoś stać na 103 tony złota (czy ile tam mamy) to nie stać go na przechowanie we własnym skarbcu? Ciekawe swoją drogą ile za to płacimy..

  4. Złoto Niemiec, które fizycznie powinno znajdować się w skarbcu Rezerwy Federalnej, bo tam jest przechowywane, może być już dawno sprzedane, a przynajmniej jego spora część. Niemieckiej komisji nie pozwolono nawet obejrzeć ICH własności. Na niemieckie rezerwy złota należy patrzeć z przymrużeniem oka ;)

  5. Agiss, na razie nie wyglądają, ale patrząc na ilości jakie teraz sprowadzają, nawet oficjalnie, to są setki ton złota. Oni sprowadzają go więcej niż wynoszą nasze rezerwy. Chcą się dobrze zabezpieczyć, aby nie okazało się, że potem całe rezerwy zostaną im tylko w tonach, ale papieru ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.