Przejdź do treści

Tajemnica Nowojorskich Podziemi

W centrum Nowego Jorku, głęboko w podziemiach budynku przy 33 Liberty Street, znajduje się skarbiec amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Najprawdopodobniej gromadzi największą ilość złota na świecie. Od kilku miesięcy słychać jednak głosy, że pełne złota podziemia mają związek z wielkim bankowym spiskiem, w który zamieszany jest bank JP Morgan Chase.

Mimo, że USA dawno porzuciły standard złota i mogą wydrukować sobie dowolną ilość pieniędzy, nadal przechowują gigantyczne ilości kruszcu. Ich rezerwy są największe na świecie. Znaczną ich część (a także ogromne rezerwy wielu innych krajów) przechowują w nowojorskim oddziale Fed-u. Ostatnio skarbiec na Manhattanie zasłynął w mediach, kiedy oznajmił, że nie może wydać Niemcom ich depozytu. Oczywiście odda im złoto, ale zajmie to 9 lat.

Co się stało z niemieckim złotem? Być może ma to związek ze wspomnianym już bankiem. Otóż kilka miesięcy temu portal ZeroHedge odkrył, że należący do JP Morgan budynek (tzw. „One Chase Manhattan Plaza”) w swoich piwnicach, na piątym poziomie,  ma największy bankowy skarbiec na świecie.

Kto jeszcze ma pięciopoziomowy skarbiec? Nowojorski Fed. A gdzie znajduje się jego siedziba? Po drugiej stronie ulicy! Tak. Największy bankowy skarbiec świata znajduje się przez ścianę z największą światową rezerwą złota. Czy są połączone? Pewnie nigdy się nie dowiemy, choć na pewno wielu chciałoby zapytać. Na początek może Niemcy…

Czytaj także:  Londyn: miasto śpiące na złocie