Przejdź do treści

Oni Nie Boją Się Mówić Głośno!

Zachodnim bankom prawda nie jest na rękę. Chciałyby jak najniżej zbić cenę złota, by tanio je kupić i jak najwięcej zarobić, gdy kruszec odzyska należną sobie pozycję. Czarne scenariusze snują zwłaszcza ci, którzy potajemnie opróżnili swoje skarbce z przechowywanego tam złota. Teraz muszą je odkupić, i to jak najtaniej. Robią, co mogą, by zniechęcać ludzi do inwestowania i utrzymać ceny na jak najniższym poziomie.

Ale nie wszyscy są na smyczy zachodniej finansjery. Azjaci od kilku miesięcy pokazują, że żadna manipulacja nie zniechęci ich do złota i że niczyje interesy nie zamkną im ust. Analizując sytuację gospodarczą na świecie, podają długoterminowe prognozy cen kruszcu, które w Europie czy USA nikomu nie przeszłyby przez gardło.

Andy Xie, niezależny ekonomista z Szanghaju i były (!) ekspert banku Morgan Stanley przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat cena kruszcu wzrośnie do 3000 dolarów za uncję. Z kolei Yan Chen ze Standard Chartered Equity Research w wywiadzie dla telewizji Bloomberg stwierdził, że jeszcze przed rokiem 2020 cena złota sięgnie 5000 dolarów.

3 komentarze do “Oni Nie Boją Się Mówić Głośno!”

  1. Zachodnie banki najpierw sprzedały swoje złoto za bezcen, a teraz próbują naprawić ten błąd kosztem inwestorów, którzy w obliczu wszystkich czarnych scenariuszy w panice sprzedadzą swoje złoto i przestaną w nie inwestować, przyczyniając się tym samym do dalszej obniżki jego cen. Na to właśnie liczy zachodnia finansjera, dlatego nie warto wierzyć w ich spekulacje i prognozy. Moim zdaniem cena złota z pewnością wzrośnie. Może nie do tak wysokiego poziomu, jak podał pan Andy Xie, ale wzrośnie i tego będę się trzymał, inwestując swoje pieniądze.

  2. słyszałem, że w stanach była ostatnio afera bo jacyś „giganci bankowi” sprzedawali złoto, którego nie mieli… oczywiście po to, by zalać rynek nieistniejącym metalem i w ten sposób zaniżyć jego cenę, więc coś jest na rzeczy ;)

  3. może na złocie za bardzo się nie znam, ale staram się w ostatnim czasie co nieco ogarnąć :) Ja rozumiem to tak: ceny złota w ostatnich latach poszybowały w górę ze względu na wszechobecny i wszechogarniający kryzys… sytuacja na rynkach się ustabilizowała, dolar się umocnił, to i cena spadła… nie widzę w tym, żadnej teorii spiskowej ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.