Przejdź do treści

Analiza Rynku Złota: 23-27.09.2013

Ostatni tydzień września okazał się dla złota bardzo korzystny. Wszystko wskazuje na to, że kruszec zakończy trzeci kwartał notując ponad 7-procentowy wzrost, kończąc tym samym najdłuższy od 2001 roku okres kwartalnych spadków.

Ubiegły tydzień rozpoczął się od stabilnych wzrostów. W poniedziałek złotu udało się odrobić wcześniejsze straty zanotowane po korekcie wywołanej zrywem inwestorów po ubiegłotygodniowym spotkaniu Fed-u. Na fali zakupów fizycznego kruszcu i technicznego wsparcia kurs utrzymywał się na poziomie 1320-30 USD/oz.

We wtorek złoto zanotowało chwilowy spadek, nie przerywając jednak psychologicznej bariery 1300 dolarów za uncję. Obniżenie notowań miało związek z opublikowaniem stosunkowo dobrych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. W efekcie spadku na rynek natychmiast wkroczyli poszukiwacze okazyjnych zakupów i kurs szybko powrócił do wcześniejszego poziomu, by w połowie tygodnia wrosnąć o kolejne 1% na fali obaw związanych z amerykańskim budżetem i powracającym tematem długu publicznego. To właśnie m.in. zadłużenie miało wpływ na osiągnięcie przez złoto dwa lata temu rekordowego poziomu blisko 1920 dolarów, stawiając przed inwestorami dramatyczną wizję, że największa światowa gospodarka nie będzie w stanie spłacać odsetek od własnego długu.

Pozytywnym czynnikiem dla notowań kruszcu była także informacja podana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, potwierdzająca, że banki centralne wciąż chętnie kupują złoto. Sama tylko Rosja w sierpniu zwiększyła swoje rezerwy o 13 ton kruszcu.

W czwartek, w wyniku dobrych danych dotyczących zatrudnienia w USA, a także realizacji zysków przez część inwestorów, notowania ponownie zbliżyły się do poziomu 1320 USD. Jednak już następnego dnia ceny na powrót zaczęły rosnąć i złoto zakończyło tydzień notując 1-procentowy wzrost. Nie był on żadnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę kolejne doniesienia o potencjalnych problemach ze spłatą zadłużenia.

W oparciu o średnie kursy walut NBP i notowania cen złota na giełdzie w Londynie, na polskim rynku złoto rozpoczęło tydzień z poziomu 4131,79 zł za uncję i zanotowało blisko 1,6% wzrostu zamykając go z wynikiem 4201,08 zł.

Czytaj także:  Skarby z "gorączki złota" na Alasce na sprzedaż