Przejdź do treści

Nowy Lider Rynku Złota?

Do końca roku zostały jeszcze ponad trzy miesiące i jak pokazały wydarzenia minionej wiosny – wszystko może się jeszcze zdarzyć. Jednak już teraz wygląda na to, że w rankingu największych konsumentów złota na świecie mamy nowego lidera. Dziś na prowadzenie wysuwają się Chiny!

Już w lipcu Światowa Rada Złota ogłosiła, że Chiny mają szansę wyprzedzić Indie pod względem popytu na żółty kruszec. Nikt nie wiedział wtedy jednak, do czego rząd Indii posunie się wkrótce, by utrudnić życie miejscowym inwestorom i zniechęcić ich do złota. Od tamtej pory Indie dwukrotnie podniosły cło na import złota – kolejno na 10 i 15%! A to nie koniec. Wprowadziły także przepisy, według których 20% importowanego złota musi zostać z powrotem wyeksportowane.

Nawet takie utrudnienia nie były w stanie skutecznie odstraszyć mieszkańców Indii od inwestowania w złoto (rozwinął się tam m.in. czarny rynek). Światowa Rada Złota przewiduje, że w tym roku kraj ten pobije dotychczasowy rekord i popyt ukształtuje się na poziomie tysiąca ton! Prześcignąć Indie w rankingu nie jest więc łatwo, jednak wszystko wskazuje na to, że Chinom ta sztuka się uda.

U progu obchodów Złotego Tygodnia, który oficjalnie zaczyna się w najbliższy wtorek „dystrybutorzy prawdopodobnie wykorzystają aktualny poziom cen by uzupełnić zapasy złota” – czytamy w najnowszej notatce Commerzbanku. – W tym roku Indie zostaną w tyle – potwierdza Robin Bhar, analityk Societe Generale. – Chiny wyprzedzą je najprawdopodobniej o blisko 100 ton – dodaje.

Warto podkreślić, że deregulacja rynku złota nastąpiła w Chinach aż 10 lat później, niż w Indiach. Mieszkańcy Państwa Środka szybko nadrabiają zaległości.

Czytaj także:  WGC: Rekordowy Popyt Na Fizyczne Złoto!