Przejdź do treści

Analiza Rynku Srebra: 07-11.10.2013

W pierwszych dniach ubiegłego tygodnia ze względu na niską zmienność niewielki wpływ na rynek srebra miały waluty – przeciwnie do rynków finansowych. Spadki na giełdowych parkietach pozytywnie wpłynęły na przesunięcie kapitału inwestorów w stronę rynku metali. Tym samym biały kruszec drożał już od początku tygodnia, ale szczególnie wyraźny ruch kierunkowy pojawił się we wtorek, kiedy to srebro zdrożało o ponad 2,4 proc.

Po kilku wzrostowych sesjach na rynku srebra pojawiła się korekta. Poza naturalnym odreagowaniem spadki kursu białego metalu wymusiła sytuacja walutowa. Silne umocnienie amerykańskiej waluty względem euro, funta szterlinga czy franka szwajcarskiego zepchnęło srebro na południe. Eurodolar spadł z 1,36 do 1,35, kurs pary GBP/USD z 1,6116 do 1,5915, natomiast wskaźnik USD/CHF wzrósł z 0,9014 do 0,9116. W tym samym czasie notowania białego metalu spadły do 22,1 dolarów za uncję.

W końcówce tygodnia biały kruszec silnie potaniał, co było pokłosiem dużego zlecenia na sprzedaż tysięcy kontraktów terminowych na złoto. Doprowadziło to do automatycznego wstrzymania handlu, co przełożyło się także na wyniki innych kruszców – w tym srebra i platyny. Pierwszy z tych metali potaniał do 21,52 dolarów za uncję, co jest jednoznaczne z zamknięciem tygodnia na minusie. W przeliczeniu na złotówki wartość srebra również uległa obniżeniu, co jest związane ze spadkiem średniego kursu dolara amerykańskiego w stosunku do polskiej waluty. Notowania USD/PLN uległy deprecjacji w ciągu tygodnia z 3,0976 do 3,085, co przekłada się na redukcję kursu srebra w rodzimej walucie z 67,43 do 66,39 PLN za uncję.

 

Czytaj także:  Piątkowe Osłabienie Dolara Ratuje Złoto