„The Orange” Trafi Pod Młotek!

Wygląda na to, że nadchodzący miesiąc dostarczy pasjonatom kamieni szlachetnych wielu emocji. 13-go listopada prestiżowy dom aukcyjny Sotheby’s wystawi na sprzedaż słynny różowy diament o wadze prawie 60 karatów (Pink Star), a dzień wcześniej pod młotek trafi największy pomarańczowy diament świata!

Londyński dom aukcyjny Christie’s ogłosił, że drogocenny kamień znajdzie nowego właściciela podczas licytacji Magnificent Jewels w Genewie. Chętnych z pewnością nie zabraknie. Wyeksponowany w Nowym Yorku The Orange waży przecież aż 14,82 karata! Tym samym, jest niemal trzykrotnie większy od dotychczasowego rekordzisty – pomarańczowego The Pumpkin Diamond o wadze 5,54 karata, który przed szesnastoma laty sprzedano za ponad 4 mln złotych!

The Orange zachwyca jednak nie tylko swoją ponadprzeciętną masą. Podziw budzi przede wszystkim jego niezwykła barwa! Eksperci podkreślają, że choć wszystkie pomarańczowe diamenty są niezwykle rzadkie, te najpiękniejsze – określane mianem Fire diamonds (Ogniste diamenty) – to prawdziwe unikaty, poszukiwane przez kolekcjonerów z całego świata. Szef działu biżuterii Christie’s, Rahul Kadakia, podkreśla, że właśnie do takich diamentów zaliczany jest The Orange. Jeśli obejrzysz go z bliska, zauważysz, że jest niemal jak skórka pomarańczy – dodaje.

Wiele wskazuje więc na to, że na zbliżającej się listopadowej aukcji padnie nowy rekord cenowy. Jeśli wierzyć przedsprzedażowym wycenom, największy pomarańczowy diament świata może osiągnąć cenę 62 mln złotych!