Przejdź do treści

Uważaj Gdzie Kupujesz Srebro!

Daryl Casson był pewien, że trafił na świetną okazję. Na znanym amerykańskim portalu z ogłoszeniami znalazł srebrne sztabki i monety bulionowe w cenie niższej, niż ich wartość rynkowa. Długo się nie zastanawiając, zdecydował się na spotkanie ze sprzedawcą.

– Obejrzałem je i zważyłem. Wyglądały idealnie, więc je kupiłem – opowiada Casson, który ma już spore doświadczenie z inwestycjami w szlachetne metale. Także tym razem był całkowicie pewien, że kupił pełnowartościowe produkty.

Swoim okazyjnym zakupem pochwalił się znajomemu, który pracuje w branży inwestycyjnej. Ponieważ na rynku metali szlachetnych nie ma „okazji”, przyjaciel poradził, by Casson przyniósł mu srebrny bulion do analizy. Po badaniach okazało się, że wszystkie wyjątkowo tanie sztabki i monety były fałszywe.

Choć podrabiany bulion był dotąd rzadkością (bo trudno uzyskać odpowiednią wagę), okazuje się, że rynek – za pośrednictwem Internetu – zalewają chińskie falsyfikaty. Oficjalnie można je kupić jako repliki monet, jednak jeśli wpadną w ręce nieuczciwych handlarzy, mogą być następnie dystrybuowane jako oryginały. Są do nich bowiem łudząco podobne.

Zakupione przez Daryla Cassona produkty były wykonane z ceramicznych płytek i jedynie pokryte warstwą srebra. Jako repliki można je było nabyć w cenie 25-50 centów za sztukę. Casson zapłacił za każdą z nich po 21,50 USD, a kupił aż sto sztuk. Ponieważ w fałszywe srebro zainwestował całkiem sporą kwotę, sprawę postanowił zgłosić policji.

Razem z funkcjonariuszami zorganizował kolejny zakup i umówił się na odbiór towaru. Na miejscu nieuczciwy sprzedawca został aresztowany. Od razu przyznał, że doskonale wiedział, że sprzedaje falsyfikaty. Wcześniej sprowadził je z Chin.

Casson przyznaje, że choć jest mu wstyd, że tak łatwo dał się oszukać, postanowił ujawnić swoją historię w mediach, aby ostrzec innych. Okazuje się bowiem, że nawet doświadczony inwestor nie mógł odróżnić falsyfikatu od oryginału.

Czytaj także:  Najdroższe Diamenty Świata Sprzedane!

Jedynym pewnym sposobem, by kupić oryginalne produkty wykonane z czystego kruszcu jest wybór sprawdzonego dystrybutora (jak np. najstarszy polski sklep z metalami szlachetnymi on-line, czyli e-numizmatyka.pl) i zaakceptowanie faktu, że cena srebrnego bulionu nie może być niższa, niż jego giełdowe notowania powiększone o koszty produkcji.