Przejdź do treści

Kompendium Wiedzy Każdego Inwestora

Jaką wybrać strategię inwestycyjną, aby zrealizować założone cele? Jak zbudować portfel inwestycyjny? I wreszcie – jak zainwestować, aby w razie kryzysu wszystkiego nie stracić?

Nim odpowiemy na postawione wyżej pytania, prosimy o dokładne zapoznanie się z naszą piramidą, która obrazuje jak bezpiecznie, zyskownie i rozsądnie zainwestować posiadane oszczędności.

Podstawowe pytanie, jakie należy sobie zdać, brzmi: Jaki skład powinien mieć mój portfel inwestycyjny:
— aby nie stracić wszystkiego w razie krachu gospodarczego, wojny i innych zdarzeń, które co jakiś czas bardziej lub mniej wpływają na gospodarkę świata i Polski,
— aby przyniósł mi godziwy zysk zarówno w czasach koniunktury, jak też względnego spokoju polityczno-gospodarczego.

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: dywersyfikuj portfel.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego polega na dobraniu jego składników w taki sposób, aby zoptymalizować zysk, jednocześnie minimalizując ryzyko.

Rozważmy dwa skrajne scenariusze inwestycyjne:

Pierwszy – Inwestujemy wszystkie oszczędności w akcje spółek wysokiego ryzyka, na przykład nowych technologii, takich jak internet. Takie inwestycje są popularne przede wszystkim wtedy, kiedy kurs akcji danej spółki znajduje się w końcowej fazie spektakularnego wzrostu.

Niestety, po dłuższym lub krótszym okresie liczenia zysków, nagle kurs akcji mocno zniżkuje i inwestor ma szczęście, jeżeli uda mu się odzyskać chociaż połowę zainwestowanych w akcje pieniędzy. Zazwyczaj traci bowiem wszystko. Taki scenariusz nie wygląda najlepiej, ale niestety przydarza się nader często!

Drugi – Inwestujemy wszystkie oszczędności w złoto. Jest kryzys gospodarczy i nagle jesteśmy najszczęśliwszymi ludźmi na świecie, bo na wartości traci wszystko oprócz złota. Zamiast sprzedawać część złota i kupować przecenione nieruchomości i akcje, czekamy spokojnie na rozwój wydarzeń.

Po jakimś czasie przyszłość przynosi koniunkturę i okazuje się, że złoto straciło nieznacznie na wartości, podczas gdy nieruchomości i akcje poszły w górę. Niewiele zyskaliśmy, niewiele straciliśmy, ale mieliśmy spokojny sen. Taki scenariusz wygląda o wiele lepiej niż poprzedni, ale niestety przydarza się rzadko!

Czytaj także:  Złoto: najlepszy pierwszy kwartał w historii

Dlaczego? Bo większość Polaków nie zna wszystkich tajników inwestowania. Zazwyczaj inwestujemy wszystko „w jeden worek”, zapominając, że nie bez powodu na całym świecie obraca się setkami ton złota, które w celach lokacyjnych kupują miliony ludzi.

Popatrzymy, jak inwestuje typowy Amerykanin, przedstawiciel klasy średniej – otóż aż 70 kapitału lokuje w akcjach renomowanych spółek, obligacjach państwowych i nieruchomościach. Zaryzykuje co najwyżej 10% swoich oszczędności, przeznaczając je na zakup „okazji” na giełdzie papierów wartościowych, ale aż do 20% oszczędności ulokuje w złocie, które traktuje jak fundament swoich zasobów finansowych.

Poniżej przedstawiamy modelowy przykład dywersyfikacji portfela inwestycyjnego:

2

Oczywiście, osoba posiadająca większe środki i lubiąca ryzyko, może przenieść środek ciężkości portfela inwestycyjnego w stronę większego ryzyka, jednak reguła złotego środka mówi, że nie mniej niż 5% swoich oszczędności powinno się ulokować w złoto.

W jakiej postaci kupować złoto?
W celach lokacyjnych tylko w postaci sztabek lub monet.

Dlaczego nie kupować złota w postaci biżuterii?
Ponieważ i tak w sytuacjach nagłych i kryzysowych, kiedy złoto trzeba spieniężyć, biżuteria jest warta tylko tyle, ile złoto w niej zawarte.

Gdzie można kupić złoto?
Polecamy firmy działające od wielu lat, sprawdzone i wiarygodne.

Jakiej wagi sztabki lepiej kupić?
To zależy od naszych zasobów finansowych. Na rynku dostępne są sztabki w wadze od 1 grama do 1 kilograma. Przy wyborze wagi sztabek należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że im wyższa waga sztabki, tym mniej płacimy za każdy gram złota w niej zawarty.

Na koszt wyprodukowania sztabki złota składa się kilka składników, takich jak: koszt materiału (czyli czystego złota), koszt wykonania oprzyrządowania (projekt, stemple), koszt produkcji (robocizna, amortyzacja maszyn), koszt magazynowania oraz marża producenta. Co oczywiste, koszty te inaczej wpływają na cenę sztabki 5-gramowej, a inaczej na cenę sztabki uncjowej (31,1 grama). W rezultacie cena 1 grama złota w sztabce 5-gramowej jest wyższa niż w sztabce 10-gramowej.

Czytaj także:  Giełdy Mocno Tracą, Złoto Znów w Cenie

Czy oznacza to, że należy kupować tylko duże sztabki? Nie, ponieważ znacznie łatwiej jest sprzedać sztabkę o mniejszej wadze – jej cena jest po prostu przystępniejsza dla szerszego grona odbiorców. Dlatego polecamy zakup sztabek o wadze od 5 do 100 gramów.

Tagi: