Przejdź do treści

Banki Ostrzegają Przed Wirtualną Walutą!

Choć grono zwolenników bitcoina, cyfrowej waluty stworzonej przez japońskiego programistę o pseudonimie Satoshi Nakamoto, nieustannie się poszerza, a paleta korzyści płynących z wykorzystywania wirtualnego pieniądza stała się tematem numer jeden dla wielu znanych publicystów, znaleźli się i tacy, którzy – wbrew ogólnemu entuzjazmowi – stanowczo odradzają handel bitcoinami. Mowa tu przede wszystkim o czołowych bankach centralnych, które solidarnie nie pozostawiają na cyfrowej walucie przysłowiowej suchej nitki.

Bitcoiny nie są objęte gwarancjami państwowymi i inwestorzy mogą stracić wszystkie swoje oszczędności – grzmiał jeszcze niedawno Carl-Ludwig Thiele, członek zarządu Bundesbanku. Podobne stanowisko przyjął także Ludowy Bank Chin, który jeszcze w grudniu ubiegłego roku sygnalizował, że zamierza podjąć odpowiednie kroki ku ograniczeniu możliwości obsługi transakcji bitcoinami przez główne instytucje finansowe. W wydanym wówczas oświadczeniu czytamy, że wirtualny pieniądz nie posiada statusu prawnego waluty i w związku z tym nie może funkcjonować w obrocie na rynku jako waluta.

W podobnym tonie wypowiedziało się zresztą wiele innych banków – między innymi francuski bank centralny, którego prezes, Jean-Claude Trichet, przestrzegał niedawno przed handlem bitcoinami. Jak podkreślił Trichet, nie ma żadnych gwarancji, że wirtualny pieniądz kiedykolwiek zostanie wymieniony na prawdziwą walutę.

Jak na razie wielbiciele bitcoinów pozostają jednak głusi na tego typu ostrzeżenia i sugerują, że niechęć banków do cyfrowej waluty wynika nie z zagrożeń, jakie rzeczywiście ze sobą niesie, ale przede wszystkim z faktu, że bitcoin bezpośrednio godzi w interesy banków, umożliwiając dokonywanie płatności bez wysokich prowizji od transakcji kartą.

Czy mają rację? To zapewne wkrótce się okaże. Już teraz warto jednak zauważyć, że na temat bitcoinów krytycznie wypowiadają się nie tylko banki centralne, ale również uznani ekonomiści i doradcy inwestycyjni. Co więcej, wielu z nich uważa, że fenomen wirtualnego pieniądza zakończy się szybciej niż przeczuwamy.

Czytaj także:  Znaleźli Zakopane Złoto, Zgubiła Ich Rozrzutność

Jak podkreśla Byron Wien, wiceprzewodniczący rady dyrektorów Blackstone Group, zainteresowanie cyfrową walutą zmaleje jeszcze w tym roku. Inwestorzy już niebawem zdadzą sobie bowiem sprawę, że nie może być ona wykorzystywana jako zabezpieczenie w transakcjach finansowych, a główną korzyścią, jaką ze sobą niesie, jest nielegalny biznes, gdzie anonimowość jest najważniejsza.

Choć w dwa i pół roku cena bitcoina wzrosła z 25 do 975 USD, brak mu głównej cechy złota, jaką jest przechowywanie wartości w czasie – dodaje Wien.