Srebro Odrabia Straty: Analiza Rynku Srebra

W pierwszym pełnym tygodniu nowego roku srebro z początku kierowało się głównie na południe, by w drugiej jego części powoli odrabiać straty. Biały metal nie zdołał się jednak utrzymać powyżej psychologicznej bariery, czyli poziomu 20 USD za uncję.

W pierwszej połowie tygodnia umacniający się dolar i pozytywne dane z sektora produkcji przemysłowej w USA spowodowały obniżkę cen srebra. W poniedziałek i wtorek cena metalu wciąż przekraczała 20 USD, jednak już w środę obniżka rzędu 0,50 USD ustanowiła cenę na poziomie 19,52 USD. W Polsce bariera 60 PLN również została przełamana i w środę za uncję płaciliśmy już tylko 59,96 PLN.

Sytuacja na rynku odmieniła się dopiero w czwartek. Inwestorzy wyczekiwali najważniejszych wskaźników minionego tygodnia, czyli amerykańskich danych dotyczących zatrudnienia w grudniu. Srebro powoli zaczęło odrabiać straty, jednak w ciągu dnia cena wzrosła jedynie o 0,02 USD.

W piątek wzrost cen nabrał tempa. Liczba nowozatrudnionych pracowników wyniosła tylko 74,000, znacznie mniej niż spodziewane 200 tysięcy. W związku ze słabszymi od oczekiwanych danymi cena białego metalu wzrosła o 0,26 USD i 0,81 PLN. Srebro zamknęło tydzień na poziomie 19,80 USD. W Polsce za uncję płaciliśmy 60,79 PLN.

Srebro nieustannie przyciąga inwestorów. Dane z Mennicy Stanów Zjednoczonych podsumowujące 2013 rok ukazują 26,47% wzrostu sprzedaży srebrnych Orłów w porównaniu z rokiem 2012.
5-uncjowe monety America The Beautiful Silver z rocznika 2013 zostały całkowicie wyprzedane, a ich sprzedaż wzrosła o 55,8%. Również australijska Perth Mint odnotowała 33% wzrostu sprzedaży srebrnych monet.

Jak wynika ze statystyk srebro właśnie wkroczyło w najgorętszy czas roku. Historyczne dane ukazują, że na przestrzeni 20 lat w okresie od 23 grudnia do 28 lutego srebro 14 razy odnotowywało średnio 9,05% wzrostu!

Warto podkreślić, że motorem napędzającym ceny metalu będą w najbliższym czasie emisje nowych srebrnych monet bulionowych przez większość światowych mennic.

Czytaj także:  Czemu Nikt Nie Posłuchał Kopernika?

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.