Przejdź do treści

Diamenty Wciąż Pożądane!

Alrosa, wicelider światowego rynku diamentów, opublikował właśnie dane za ostatni kwartał i cały rok 2013. Z przedstawionego przez potentata raportu wynika, że diamentowy biznes kwitnie, a kamienie szlachetne mają się doskonale – lepiej niż w roku 2012.

Zgodnie ze wspomnianą publikacją, w roku 2013 w odkrywkowych kopalniach w Jakucji rosyjski koncern Alrosa wydobył diamenty o łącznej wadze 36,9 mln karatów. Eksperci podkreślają, że to aż o 7,3% więcej niż w roku poprzedzającym!

Jak można się było spodziewać, bardzo wysoki pułap osiągnęła również sprzedaż diamentów. Tylko w ubiegłym roku, z ramienia Alrosy, na rynek trafiły bowiem kamienie o łącznej wadze 38 mln karatów! Rosnący popyt spowodował więc, że – mimo zwiększonego wydobycia – koncern musiał dodatkowo uszczuplić swoje zapasy diamentów o około 1,1 mln karatów.

Co ciekawe, zysk z tej rekordowo wysokiej sprzedaży wyniesie co najmniej 4,7 mld USD, czyli o ponad 10% więcej niż w roku poprzedzającym! Władze spółki nie kryją zadowolenia i z dumą wyjaśniają, że znaczna część sprzedanych kamieni to bardzo cenne diamenty jubilerskie. W celach przemysłowych wykorzystane zostanie zaledwie 28% kamieni.

I choć rosyjski koncern już teraz ma bardzo dużo powodów do radości, to jeszcze nie koniec dobrych informacji! Zdaniem ekspertów, bardzo optymistyczne są także prognozy na przyszłość. Sytuacja na rynku kamieni szlachetnych pozwala bowiem przypuszczać, że Alrosa również bieżący rok zamknie z naprawdę imponującym wynikiem. Władze koncernu, korzystając z wysokiego popytu na diamenty, już teraz zapowiedziały zresztą, że tylko w latach 2013-2023 zamierzają pozyskać kamienie o łącznej wadze 353,2 mln karatów.

Czytaj także:  Krzyk – najsłynniejszy obraz Edvarda Muncha