Przejdź do treści

Złoty Filharmonik Gwiazdą Berlińskich Targów!

Na zakończonych w niedzielę targach World Money Fair Mennica Austriacka obchodziła 25-lecie jednej z najsłynniejszych monet bulionowych na świecie – Wiedeńskiego Filharmonika!

Jak z dumą podają jej dzisiejsi pracownicy, historia Mennicy Austriackiej sięga aż 820 lat wstecz i zaczęła się od… okupu. Uwięziony przez księcia Leopolda Babenberga angielski król Ryszard Lwie Serce, za wypuszczenie na wolność zaoferował Austriakowi aż 15 ton szlachetnych kruszców. Nietrudno zgadnąć, że króla bez wahania wypuszczono. Ze zdobytego złota i srebra wybito zaś pierwsze monety.

Obecnie Mennica Austriacka jest spółką zależną Narodowego Banku Austrii i cieszy się sporą popularnością zarówno wśród inwestorów, jak i kolekcjonerów. Jej flagowym produktem od lat pozostaje bez wątpienia Wiedeński Filharmonik.

Moneta weszła na rynek 10 października 1989 roku i już rok później została najpopularniejszą europejską monetą inwestycyjną. Zgodnie z danymi WGC, aż trzykrotnie (w latach 1992, 1995 i 1996) była najlepiej sprzedającą się złotą monetą bulionową świata.

Wciąż pozostaje jedyną monetą inwestycyjną o nominale w euro. Wśród monet uncjowych zajmuje również pierwsze miejsce pod względem średnicy – ta ma bowiem aż 37 mm. Ciekawostką jest także, że złoty Filharmonik jest jedyną monetą, która pojawiła się na… samolocie. Jej wizerunek zdobi należącego do austriackich linii lotniczych Airbusa 340.

Wiedeńskie Filharmoniki bite są ze złota próby 999,9 (24-karatowego). Do 2001 roku były denominowane w szylingach, jednak ponieważ Austria została jednym z pierwszych krajów, które przyjęły nową europejską walutę, już od 1 stycznia 2002 roku Filharmoniki posiadają nominał w euro. Co roku bite są w czterech rozmiarach – 1 uncja (100 euro), 1/2 uncji (50 euro), 1/4 uncji (25 euro) i 1/10 uncji (10 euro).

Projekt monety przedstawia instrumenty wchodzące w skład Orkiestry Filharmonii Wiedeńskiej, a także wizerunek wielkich organów znajdujących się w Musikverein – sali koncertowej wiedeńskiej Filharmonii.

Czytaj także:  Złoto Najmniej Zmiennym Surowcem Dekady!

Od 1 lutego 2008 roku słynne Filharmoniki bije się również ze srebra. Ich projekt jest identyczny i od swoich złotych poprzedników różnią się one jedynie nominałem – 1,50 euro.

10 lat temu wielkim sukcesem okazała się specjalna edycja złotych Filharmoników, znanych jako „Big Phill”. Z okazji 15 jubileuszu Mennica Austriacka wyemitowała 15 monet o wadze 1000 uncji (31,1kg) i nominale 100 tysięcy euro. Przez kilka lat były to największe złote monety na świecie, ale w 2007 roku rekord ten pobił złoty Liść Klonowy o wadze 100 kg.

W 2012 roku australijska Perth Mint przebiła jednak wszystkich emitując złotego Kangura o wadze 1 tony! I to właśnie ta moneta, eksponowana w tym roku w Berlinie na stoisku Perth Mint, przyćmiła nieco jubileusz Wiedeńskiego Filharmonika. Każdy z odwiedzających targi kilkunastu tysięcy gości choć na chwilę zatrzymał się, by podziwiać wpisanego do Księgi Rekordów Guinessa Kangura, którego strzegło aż pięciu ochroniarzy.

Nie da się jednak ukryć, że ich zadaniem było raczej dodawanie powagi całej sytuacji, niż pilnowanie, by ktoś nie uciekł z ważącą 1000 kilogramów monetą…

Perth Mint Kangur 1 tonafot.: Inwestycje Alternatywne Profit S.A.