Przejdź do treści

Spada Podaż Platyny!

Koncern Anglo American Platinum, największy producent białego metalu na świecie, poinformował właśnie, że w pierwszym kwartale bieżącego roku wydobył zaledwie 357 tys. uncji białego metalu. Eksperci biją na alarm: To aż o 39% mniej niż w pierwszych trzech miesiącach roku ubiegłego, kiedy to potentat pozyskał aż 583 tys. uncji platyny!

Za tak wysoki spadek wydobycia odpowiedzialne są oczywiście trwające od kilku miesięcy strajki górników zatrudnionych w kopalniach platyny na terenie Republiki Południowej Afryki. Pracownicy kopalni, chcąc wywalczyć sobie podwyżkę stawki godzinowej, wszczęli protesty, które doprowadziły do przerwania działalności operacyjnej w wielu tamtejszych kopalniach. Strajki te trwają ponad trzy miesiące i – jak podaje Anglo American Platinum – wpłyną na niemal połowię globalnej podaży platyny!

Efekty wstrzymania prac widoczne są przede wszystkim w kopalniach Amandelbult, Rustenburg i Union, gdzie wydobycie białego metalu w porównaniu z rokiem poprzedzającym zmalało już o kolejno 75, 84 i 86%! Na tym jednak nie koniec. Dodatkowo, potentat musiał bowiem powziąć decyzje o zamknięciu kilku innych kopalni, co z kolei zaowocowało spadkiem wydobycia o kolejne 43 tys. uncji.

Wszystko to zmusiło koncern do zniwelowania planów wydobywczych. Obecnie Anglo American Platinum szacuje, że do końca roku wydobędzie nie – jak planowano początkowo – 2,4, ale tylko 2,1 milionów uncji. W wydanym przez koncern oświadczeniu czytamy jednak, że jeśli sytuacja na terenie RPA nie ulegnie poprawie, a górnicy nie zaprzestaną strajku, dalsze cięcia w tym zakresie nie są wykluczone…

Co oczywiste, kłopoty platynowego potentata wyraźnie cieszą inwestorów. To, że tak wyraźne ograniczenie podaży białego metalu przyniesie ze sobą wzrost jego ceny, można bowiem traktować niemal jako pewnik.

Czytaj także:  Irlandczycy odkryli cztery nowe złoża złota