Przejdź do treści

Zaskakująca Presja Sprzedaży: Analiza Rynku Złota

Początek tygodnia rozpoczął się dla złota optymistycznie, jednak sytuacja ta bardzo szybko uległa zmianie i na rynku metali szlachetnych rozpoczęły się przeceny.

W minionym tygodniu obserwowaliśmy kolejną już odsłonę konfliktu na Ukrainie. Po tym, jak w sobotę wieczorem rosyjski samolot prowokował okręt USA na Morzu Czarnym, wielokrotnie przelatując bardzo nisko nad nim, znów wzrosło napięcie pomiędzy Ukrainą, USA i Rosją. W związku z tym, w poniedziałek złoto zaliczyło najwyższe notowanie tygodnia i kosztowało na spocie 1330,90 USD za uncję.

Wtorkowe notowania zaskoczyły obserwatorów rynku. Za sprawą silnej presji sprzedaży oraz mocniejszego w minionym tygodniu dolara, nawet ukraiński konflikt nie pomógł złotu utrzymać się na wyższym poziomie. Tego dnia metal zaliczył, nie tylko prawie 2-procentową obniżkę ceny, ale i najniższe notowanie tygodnia, kiedy za uncję królewskiego kruszcu płacono na spocie 1294,20 USD.

Ważnymi wydarzeniami dla rynku metali szlachetnych były też informacje pochodzące z Chin. Okazało się, że program M2 nie przyniesie takich wzrostów podaży pieniądza, jakich się spodziewano. Dodatkowo dane odnośnie liczby kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw były podobne do tych oczekiwanych.

W środę wahania ceny złota nie były tak znaczne, jak w pierwszej połowie tygodnia. Ze względu na mocniejszy rynek akcji w USA i mocniejszego dolara, złoto nie było w stanie przebić się na północ. Z drugiej jednak strony, nie do końca optymistyczne dane z rynku nieruchomości ukazują słabość gospodarki, co z kolei chroni złoto przed wędrówką na południe.

Ze względu na Wielki Piątek, czwartek był ostatnim dniem notowań królewskiego kruszcu w minionym tygodniu. Tego dnia na rynku metali szlachetnych ponownie zagościły obniżki cen. W związku z nadziejami na wyciszenie konfliktu na Ukrainie oraz mocniejszymi danymi z USA, królewski kruszec zakończył tydzień ceną na spocie 1294,60 USD. Na zamknięciu giełdy w Londynie za uncję kruszcu płacono 1299,25 USD. W Polsce kosztowała ona 3938,94 PLN.

Czytaj także:  Dobry początek roku dla złota

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.