Przejdź do treści

Co Można Zobaczyć w Japońskim Muzeum Złota?

Jeśli w ramach wakacyjnych podróży trafi się do Japonii, poza tradycyjnymi atrakcjami turystycznymi warto zajrzeć także do Muzeum Złota Toi. Jego ekspozycje to przekrój przez historię wydobycia, produkcji i wykorzystania złota w starożytnej i współczesnej Japonii.

Największą sławę muzeum zyskało dzięki prezentowanej tam największej sztabce złota na świecie. Ważąca 250 kg sztaba o wartości ponad 10 milionów dolarów znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa i przyciąga tłumy odwiedzających z całego świata, którzy mają okazję nie tylko zobaczyć ją na własne oczy, ale także dotknąć.

Kopalnia Toi, na terenie której mieści się muzeum, była niegdyś drugą co do wielkości w Japonii. Wydobycie rozpoczęto tam już około 1370 roku, a produkcja na dużą skalę odbywała się od późnego XVI wieku.

Dzięki kopalni miasto Toi cieszyło się szybkim rozwojem ekonomicznym i napływem ludności z okolicznych terenów – mówiono o nim nawet „miasto 1000 sklepów”. Niestety, po powodziach i wypadkach spowodowanych bijącymi tam gorącymi źródłami, produkcja spadła.

W 1917 roku w Toi odkryto nowe pokłady złota, które z powodzeniem eksploatowano aż do 1965 roku. Po zakończeniu produkcji kopalnia otworzyła się dla turystów, którzy mogą przejść się oryginalnymi tunelami, a nawet własnoręcznie wypłukać złoto na specjalnie przygotowanych stanowiskach

 

Czytaj także:  Analiza Rynku Złota (18-22.11.2013)