Przejdź do treści

Złoto w Popkulturze: Sknerus McKwacz

Do ulubionych zajęć Sknerusa McKwacza, bohatera popularnej serii opowieści o Kaczorze Donaldzie, należały kąpiele w stosie złotych monet. Ponieważ wizerunek złota w kulturze popularnej odbiega zwykle od rzeczywistości, dziś spróbujemy przyjrzeć się majątkowi największego bogacza wśród postaci z bajek Walta Disneya.

Ile właściwie wynosi fortuna Sknerusa McKwacza? Kolejne filmy i komiksy różnią się nieco, ale Carl Barks, twórca postaci, szacował ją na 1 multiplujillion, 9 obsquatumatillionów, 623 dolary i 62 centy. Majątek ten Sknerus zdobywał przez lata, a jego pierwszym zarobkiem była amerykańska 10-centówka, którą otrzymał za wyczyszczenie butów. Moneta ta stała się później jego bezcennym amuletem, gwarantującym bezpieczeństwo i wieczne bogactwo.

Pierwszy milion dolarów Sknerus zarobił odkrywając złoto w Dolinie Białej Śmierci. Wkrótce stał się tak bogaty, że nie mógł już spać w nocy. Dosłownie. Pieniądze trzymał bowiem pod materacem i jego łóżko wylądowało pod sufitem. Wybudował więc potężny skarbiec, dogodnie zlokalizowany na wzgórzu w Kaczogrodzie.

Carl Banks opisywał go jako 12-piętrowy budynek, a projekty stworzone na potrzeby bajki przez Dona Rosę precyzują, że miał wysokość 39 metrów i szerokość 37 metrów. Ile złota mógł zatem pomieścić? Ponieważ nie był wypełniony w całości (co widzimy obserwując ulubione kąpiele Sknerusa), możemy przyjąć, że złoto wypełniało go do połowy.

Z prostego obliczenia wynika, że znajdowało się tam blisko 26,7 tysiąca metrów sześciennych kruszcu. Szacując, że puste przestrzenie pomiędzy monetami i sztabami zajmują około jednej czwartej objętości, Sknerus McKwacz jest właścicielem ok. 20 tys. metrów sześciennych złota. Jeden metr sześcienny złota waży 19,3 t, Sknerus posiada więc 386 tysięcy ton kruszcu, a jego majątek wynosi obecnie 14,5 biliona dolarów! To niemal dwadzieścia razy więcej niż najbogatszy na świecie Bill Gates.

Co równie ciekawe, jak podaje Światowa Rada Złota, do końca 2013 roku na świecie wydobyto łącznie 177,2 tysiąca ton złota. Sknerus posiada więc ponad dwa razy więcej złota niż cała ludzkość. Ale w końcu to tylko bajka…

Czytaj także:  Srebro Odrabia Straty: Analiza Rynku Srebra

MW