Przejdź do treści

MFW Ostrzega: Rośnie Ryzyko Kolejnego Kryzysu!  

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nawołuje do obrony globalnej stabilności finansowej. Ostatni raport instytucji nie pozostawia złudzeń – ryzyko finansowe gwałtownie wzrasta!

Według najnowszego Raportu Światowej Stabilności Finansowej, opublikowanego przez MFW, począwszy od 2014 roku zaobserwowano gwałtowny wzrost ryzyka finansowego oraz jego transfer w te części systemu, gdzie jest ono bardzo trudne do oszacowania.

Czytaj także: Czy Polska zbankrutuje podczas kolejnego kryzysu?

Jako główne przyczyny obecnej sytuacji wymienia się umiarkowaną, ale i bardzo nierówną odbudowę gospodarki światowej oraz zdecydowanie za niskie stopy procentowe wielu gospodarek.

Instytucja wskazuje, że rozbieżność pomiędzy polityką monetarną wielu krajów a wzrostem, zwiększyła napięcie rynków finansowych, skutkując gwałtownymi i bardzo zmiennymi cenami walut, surowców oraz niecodziennymi poziomami stóp procentowych.

Raport w największym stopniu piętnuje transfer ryzyka z sektora bankowego do parabanków i z rozwiniętych gospodarek na rynki wschodzące oraz eskalację problemu płynności rynków. Szczególną uwagą należy objąć przede wszystkim rynki wschodzące, które w ostatnim czasie najbardziej skorzystały z bardzo niskiej presji inflacyjnej i tanich surowców. Ważnym czynnikiem jest także umacnianie się amerykańskiej waluty, co istotnie wpływa na ryzyko ponoszone przez wiele przedsiębiorstw i państw z wysokim stopniem długu denominowanego w walutach obcych.

– Regulatorzy powinni pokierować banki do przeprowadzenia serii stress-testów, nawiązujących do silnych turbulencji na rynku walutowym i surowcowym. Powinni oni także dokładniej monitorować poziom lewarowania kluczowych przedsiębiorstw oraz niezabezpieczonych pozycji w walutach obcych – stwierdził Jose Vinals, szef Departamentu Rynków Pieniężnych w MFW.

14 komentarzy do “MFW Ostrzega: Rośnie Ryzyko Kolejnego Kryzysu!  ”

 1. Czyli podsumowując. Trzeba uważać. Jeśli już takie prognozy zaczynają się pojawiać to wg. mnie czas najwyższy by jeszcze bardziej zwrócić uwagę na własne zabezpieczenie.

 2. Nic nowego ….
  * Wyborcza opublikowała dane z rynku kredytów w USA i uwaga… ! co CZWARTY samochód jest na kredycie podwyższonego ryzyka SubPrime.
  *Grecy szukając jakichkolwiek rozwiązań wystosowały do Pani Merkel wniosek o wypłacenie rekompensat wojennych.
  *Chiński eksport maleje z miesiąca na miesiąc.
  *Japońska i europejska struktura wiekowa w społeczeństwie jest geriatryczna. W Chinach Polityka jednego dziecka spowodowała, że wielu mężczyzn w wieku reprodukcyjnym nigdy nie znajdzie partnerki.
  *Coraz częściej słyszymy o groźbie WYPAROWANIA pieniądza z gospodarki.
  *IS wprowadza, na przekór, walutę opartą na miedzi srebrze i złocie.

  To tylko przesłanki – jednak wyłania się z nich dość nieciekawy obraz współczesnego systemu finansowego. I nikt mi nie wmówi, że wkładanie tam jakichkolwiek pieniędzy jest bezpieczne.

  Pozdrawiam wszystkich Treasure Venatores

 3. ..Mam pytanie do Piotra…to dlaczego to wszystko jeszcze się kręci ??..i ludzie inwestują w coś tak wątpliwego..Odkąd zaczęłam bardziej interesować się tematem inwestycji w złoto..patrzę na kosztowne kampanie reklamowe w mediach produktów finansowych..jak na kompletną..blagę..

 4. Od czasu kiedy zaczęłam interesować się różnego rodzaju inwestycjami, tym co dzieje się z walutami oraz jak funkcjonuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny powiedzenia „masz to jak w banku” stanowczo unikam ;D

 5. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, chociaż dla mnie wygląda to jak „Potrzebujemy Kryzysu !”, aby ustabilizować rynek odgórnie.

 6. Bogdan trafił w 10-tkę. SDR-y tylko czekają. Tyle że jak będzie finansowy armageddon to złoto i tak zostanie ludziom odebrane — tylko sztuka wysokiej klasy i ziemia może być jakimś zabezpieczeniem. Nadzieja że mafie i skorumpowani politycy nie dopuszczą do możliwości ujawnienia swoich dochodów ani do możliwości braku ich wydawania

  1. A ja poywolę sobie, nie zgodzić, że jedynie inwestowanie w ziemię i w sztukę może być zabezpieczeniem. Mądra inwestycja powinna obejmować zarówno ziemię, sztukę (czemu nie-jeśli kogoś stać)m ale również złoto. Tak na dobrą sprawę wszystko może państwo zarekwirować, więc patrzenie tylko i wyłacznie w tych kategoriach nie do końca jest słuszne. A przynajmniej mi się tak wydaje…

 7. Taka sytuacja pokazuje nam jak niedoskonałym jest system monetarny wymyślony przez człowieka i jedną z niewielu sposobów na zminimalizowanie strat w razie załamania gospodarki jest inwestycja w kruszec.

 8. Każdy ma głowę na karku i wie co ma robić ?
  Jedni będą się uśmiechać, inni będą płakać.
  Brak wiedzy najbardziej szkodzi w tych czasach.
  Czytać, myśleć, analizować, działać !!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.