Przejdź do treści

Austria Mówi: Oddajcie Nasze Złoto!

Jak donoszą austriackie media, bank centralny Austrii zdecydował się właśnie na sprowadzenie do kraju 110 ton złota przechowywanego aktualnie w Banku Anglii. To już kolejna znacząca repatriacja złota w ostatnich miesiącach.

Według oficjalnych danych, Austriacki Bank Narodowy posiada obecnie 280 ton złota, co stanowi ok. 45 proc. jego całkowitych rezerw walutowych. Do tej pory na terenie kraju przechowywano zaledwie 17 proc. posiadanego przez Austrię złota, teraz ma to być już połowa.

W londyńskim skarbcu Banku Anglii przy Threadneedle Street znajduje się dziś 80 proc. austriackiego złota, ale wkrótce ma to być już tylko 30 proc. Większość kruszcu w ciagu najbliższych miesięcy ma trafić z powrotem do Austrii, a także do skarbców w Szwajcarii.

Powodem podjęcia takich działań jest potrzeba „dywersyfikacji ryzyka”, którą odczuwają także sami obywatele, zdecydowanie popierając decyzję Banku.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza tak poważna repatriacja złota w Europie w ostatnim czasie. W ubiegłym roku podobną decyzję podjęli Niemcy (120 t, z czego 85 t ze skarbca Fed w Nowym Jorku) oraz Holendrzy (122 t z Fed w Nowym Jorku).

MW

Czytaj także:  Jak Rozpoznać Fałszywe Złoto i Srebro?