Przejdź do treści

Austria Mówi: Oddajcie Nasze Złoto!

Jak donoszą austriackie media, bank centralny Austrii zdecydował się właśnie na sprowadzenie do kraju 110 ton złota przechowywanego aktualnie w Banku Anglii. To już kolejna znacząca repatriacja złota w ostatnich miesiącach.

Według oficjalnych danych, Austriacki Bank Narodowy posiada obecnie 280 ton złota, co stanowi ok. 45 proc. jego całkowitych rezerw walutowych. Do tej pory na terenie kraju przechowywano zaledwie 17 proc. posiadanego przez Austrię złota, teraz ma to być już połowa.

W londyńskim skarbcu Banku Anglii przy Threadneedle Street znajduje się dziś 80 proc. austriackiego złota, ale wkrótce ma to być już tylko 30 proc. Większość kruszcu w ciagu najbliższych miesięcy ma trafić z powrotem do Austrii, a także do skarbców w Szwajcarii.

Powodem podjęcia takich działań jest potrzeba „dywersyfikacji ryzyka”, którą odczuwają także sami obywatele, zdecydowanie popierając decyzję Banku.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza tak poważna repatriacja złota w Europie w ostatnim czasie. W ubiegłym roku podobną decyzję podjęli Niemcy (120 t, z czego 85 t ze skarbca Fed w Nowym Jorku) oraz Holendrzy (122 t z Fed w Nowym Jorku).

MW

19 komentarzy do “Austria Mówi: Oddajcie Nasze Złoto!”

 1. Czyżby cisza przed burzą… ? Kraje Europy sprowadzają swoje zasoby, może się coś niedługo zacząć dziać na rynkach finansowych…

 2. Czy się boją ? Zostało to ładnie określone mianem „dywersyfikacji ryzyka”.
  Jesli kupujemy złoto żeby zdywersyfikować środki to chyba z rozsądku a nie dlatego że się boimy. Jesteśmy przezormi, staramy się postępować mądrze, żeby czuć się bezpiecznie.
  Skoro były takie problemy, to chcą pewnie zrobic to szybciej a niżeli właśnie później jak już będzie się czego obawiać. W ten sposób rozproszą ryzyko, zminimalizują strach i inne czynniki gdy już nadejdą.

 3. Czy się boją ? Zostało to ładnie określone mianem „dywersyfikacji ryzyka”.
  Jesli kupujemy złoto żeby zdywersyfikować środki to chyba z rozsądku, a nie dlatego że się boimy. Jesteśmy przezormi, staramy się postępować mądrze, żeby czuć się bezpiecznie.
  Skoro były takie problemy, to chcą pewnie zrobic to szybciej a niżeli właśnie później jak już będzie się czego obawiać i wszyscy ustawią się w długiej kolejce po swoje dobra. W ten sposób rozproszą ryzyko, zminimalizują strach i inne czynniki gdy już nadejdą.

  Pozdrowienia dla
  redakcji

  1. AlfaEcho dobrze to podsumowałeś :) ryzyko trzeba dywersyfikować by je jak najbardziej zmniejszyć i maksymalnie osłabić negatywne skutki, a nie ma co ukrywać, że złoto jest doskonałym narzędziem, które się sprawdza od wieków

 4. Dywersyfikacja ryzyka – dobre. Widocznie Austria odczuwa niepokój tym co się aktualnie dzieje na rynkach i wolą trzymać złoto u siebie.

 5. No to może niedługo okaże się, że papier na złoto jest trochę mniej wart niż złoto, że jest kruszcu mniej niż zakładano a potem rynek zweryfikuje (oczywiście w górę) cenę złota. Taka chwila, w której złoto zacznie mieć swoją realną (a nie zapisaną, papierową) cenę będzie niesamowitym prezentem dla inwestujących w namacalne sztabki/ monety. Pytanie tylko nie czy, a kiedy to nastąpi?

 6. Logiczne ze najlepiej trzymać u siebie. Co ich to ich w końcu…
  Oby rowniez nie było żadnego kryzysu w tym działaniu ukrytego.

 7. Może jestem laikiem, ale dlaczego banki narodowe trzymają złoto poza swoimi granicami. Jest to dla mnie nie zrozumiałe. Chyba, że obawiają się, że w razie napaści, wróg zrabuje całość ich rezerw… Hmmm … jestem ciekaw prawdziwych powodów przetrzymywania złota w obcym, bądź co bądź, skarbcu.

  1. Też mi przyszło do głowy to pytanie…Jak pewnie doczytaliście są trzy główne ośrodki ,gdzie przechowywane jest złoto: Stany Zjednoczone,Anglia i Japonia.
   ” Za przechowywaniem kruszcu w tych miejscach przemawiają względy finansowe, ponieważ jeśli złoto znajduje się w takim centrum finansowym, to można na nim zarabiać, zakładając lokaty. Wprawdzie zyski nie są bardzo duże, ale przewyższają koszty depozytu złota. … decyzja o sprowadzeniu złota do kraju oznacza wydatki związane z jego transportem i przechowywaniem. ”
   Ja jednak czułabym się bezpieczniejsza wiedząc ,że mam złoto „pod ręką” .

 8. Cóż, czasy dżentelmenów już dawno minęły i nie można nikomu zaufać. Jak widać nawet na szczeblu między państwowym.

 9. Jak mówi przysłowie : „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Dodatkowego poczucia bezpieczeństwa dodaje fakt, że fizyczne złoto znajduje się na terytorium państwa, posiadającego ów kruszec. Fakt, że inne państwa przetrzymują swoje rezerwy poza granicami, nie jest czymś nowym. Dla przykładu, Polska również przechowuje złoto w Anglii.

  1. Do @ Bogdan ” Polska również przechowuje złoto w Anglii” Hahaha. Dla polski to złoto właśnie z tego powodu jest bezpowrotnie stracone. Obecnie egzystuje ono pod znakami banku Chińskiego. A my w razie żądania repatriacji otrzymamy jakieś bezwartościowe kwity. Wszystko w temacie o naiwności ludzka.

 10. Ciekawe jakiego haka mają Amerykanie na Niemców że zrezygnowali z repatriacji swojego złota z USA. Myślę że niebawem się dowiemy, jak system zacznie na dobre się sypać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.