Przejdź do treści

Ile Złota Powinno Być w Twoim Portfelu?

Na szczęście, w natłoku medialnych obwieszczeń końca złotej ery – zdarzają się także pragmatycy, którzy nie kierują się zachodnią propagandą, tylko rozsądkiem. I stają w obronie żółtego metalu.

Matthew Klein z Financial Times Alphaville, jako jeden z nielicznych, postanowił obiektywnie zbadać wady i zalety złota w długim horyzoncie czasowym. Jego opracowanie podważa standardowe teorie portfela inwestycyjnego i udowadnia, że nawet skromne zasoby kruszcu są w stanie diametralnie zmniejszyć ryzyko rynkowe.

Jak wiadomo, optymalny portfel każdego inwestora zależy tylko i wyłącznie od jego indywidualnych predyspozycji i tolerancji ryzyka. I tak zwykły pracownik, który nie jest zbyt pewny swojego zatrudnienia – nigdy nie będzie mógł pozwolić sobie na taki poziom ryzyka jak profesor akademicki ze stałymi dochodami. Najważniejsze to zadać sobie pytanie: czy posiadam aktualnie takie pasywa, które można by zabezpieczyć złotem?

Autor podkreśla, że złoto należy traktować przede wszystkim jako inną formę gotówki, ponieważ nie wypłaca ono stałego zwrotu. W przeciwieństwie jednak do papierowego pieniądza – żółty metal ma negatywną zależność do realnych stóp procentowych. To właśnie ten mechanizm odpowiada za obronę kapitału właściciela, kiedy gospodarki zwalniają, a stopy procentowe są coraz niższe.

Wiele badań, dotyczących optymalnej ilości złota w portfelu, przeprowadziła także Światowa Rada Złota. Zdaniem ekspertów WGC – inwestorzy powinni posiadać skromną ilość kruszcu, nieprzekraczającą 10%. Odmienny pogląd prezentuje Klein, który w swoich badaniach posłużył się modelem złożonym z równych udziałów złota, długoterminowych papierów dłużnych, akcji oraz gotówki.

W perspektywie ostatnich spadków – taka strategia może wydawać się karkołomna. Jednak jak podkreśla autor, „skuteczne zabezpieczenia nie zawsze muszą przynosić zyski w czasie trwania inwestycji. Wystarczy, że wygładzą zarówno zyski, jak i straty z innych aktywów”.

Klein oparł swoje badanie na długoterminowej inwestycji (1972-2014), przy depozycie początkowym 10 000 USD. Poniższa grafika prezentuje uzyskane wyniki i porównuje skuteczność złota z innymi strategiami.

wykresy

Nie trzeba być ekspertem, aby dostrzec, iż złoto radziło sobie w tym czasie nad wyraz dobrze. Strategia z największym udziałem kruszcu wygenerowała najbardziej okazały roczny zysk, skutecznie wygładzając stratę z roku najsłabszego. Największym odkryciem Kleina pozostaje doskonałe rozwinięcie strategii składającej się w 57% z akcji i 38% z obligacji, przy jednoczesnym uzupełnieniu portfela o 5-procentowy udział złota. Ten z pozoru skromny zabieg nie tylko znacząco podnosi zwrot z inwestycji, ale także redukuje ryzyko o niemal 10%!

Wniosek? Złoto nie przestaje błyszczeć! Odpowiednia ilość kruszcu w portfelu każdego inwestora nie tylko pozwala solidnie zarobić, ale przede wszystkim ochroni przed prawdziwą bessą.

16 komentarzy do “Ile Złota Powinno Być w Twoim Portfelu?”

 1. Warto wg. mnie też pomyśleć o nieruchomościach jako części swojego zabezpieczenia. Wszak od zawsze Złoto i nieruchomości były najlepszym miejscem na lokowanie siły nabywczej.

  1. nie sposób się nie zgodzić. też uważam że nieruchomości, zaraz obok złota, są świetną inwestycją. szczególnie biorąc pod uwagę że jedno i drugie aktualnie ma ceny w dołku.

 2. Strategia 1/4 wypadła bardzo obiecująco, będę musiał o tym doczytać, na razie i tak obstaje przy 10-15% kapitału w złocie, ale kto wie może zmienię zdanie

 3. Pierwszym krokiem dla inwestorów małego kalibru, jest odpowiednie przygotowanie się do inwestycji. Jak wiadomo większość społeczeństwa żyje na kredyt. Inni żyją z tzw. „z łapy do papy”.
  To powoduje że przeciętny Kowalski twierdzi, że inwestowanie jest dla ludzi bardzo bogatych. Nic dziwnego jeżeli często ulegamy pokusie i bierzemy kredyty, czy fundujemy sobie modne wakacje to, to wszystko sprawia, że naszym kapitałem inwestycyjnym karmimy banki. Dla tego pierwszym krokiem jest „nie wydawać więcej niż się zarabia”. Kolejnym krokiem, to wydawać tyle, żeby coś pozostało na koniec miesiąca. Po osiągnięciu tego pułapu już możemy zacząć się zastanawiać w czym będziemy gromadzić nadwyżkę finansową. Myślę że od nieruchomości to raczej nie zaczniemy. Pierwszy krok inwestycyjny to, gromadzenie zwykłej gotówki. Kolejny to zamiana jej części na kruszec srebra, lub złota, może zakupu jakiś akcji. I w ten sposób dochodzimy do powyższego artykułu.

  1. Masz rację,jesteśmy tak kuszeni przez banki kartami kredytowymi,pożyczkami itp ,że niektórzy się w tym zatracają. Wyzwaniem jest wydać mniej niż się zarobiło. A gdzie tu jeszcze coś zaoszczędzić?!…

 4. Ile złota w portwelu ? —> W zależności od możliwości i tego co mamy do ubezpieczenia ( poza „życiem” oczywiście mam tu na myśli między innymi inne inwestycje etc.) liczbowo —> w granicach od 10 % do 35 %

 5. Najważniejsze aby mądrze zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym, a złoto minimalizuje ryzyko straty praktycznie do zera, oczywiście jeśli mówimy długoterminowej transakcji…

 6. 25% wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem. Nie mniej każda ilość zainwestowana w złoto będzię lepsza niż nic… Zatem zacznijmy nod bezpiecznych 10% a potem można sukcesywnie zmieniać proporcje na korzyść złota :)

 7. Szkoda, że portfel inwestycyjny został oparty na tak niewielu inwestycjach – ciekawa byłaby analiza z uwzględnieniem szerokiego portfela (srebro, nieruchomości itp.). Chociaż z drugiej strony pokazuje to, co wyjątkowo ważne – że nawet niewielka ilość złota w portfelu inwestycyjnym zdecydowanie poprawia jego bezpieczeństwo. Dlatego – obok inwestycji giełdowych, po złoto marsz! :)

 8. Zgadzam się, najlepiej jest zacząć od bezpiecznych 10%, a potem sukcesywnie zwiększać ilość gromadzonego kapitału w złocie. Niestety Polacy wciąż jeszcze nie rozumieją co to znaczy „mądre inwestowanie”. Wystarczy włączyć TV lub śledzić artykuły na portalach informacyjnych, żeby zobaczyć jak duży procent naszych rodaków jest zadłużonych, a najgorszy jest fakt, że coraz więcej osób popada w spiralę długów, spłacając jeden kredyt drugim kredytem.

 9. Wy naprawdę myślicie, że ludzie nie połapią się, że te wszystkie komentarze są zwyczajnie sponsorowane, tudzież pisane przez 1-2 osoby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.