Przejdź do treści

Nie Tylko Złoty Pociąg – Mapa Nieodkrytych Skarbów

Piraci, wielkie bitwy morskie, sekretne przejścia, stare mapy – kiedy tylko pojawia się słowo „skarb”, wszystkich ogarnia gorączka. Choć medialne doniesienia, spekulacje i stare legendy często wydają się naciągane, w wielu z nich znajduje się ziarno prawdy.

Podczas gdy cały świat rozpala dziś sprawa poszukiwania „złotego pociągu”, może warto wybrać się w mniej uczęszczane miejsca i tam poszukać szczęścia…

1. Kopalnia złota Lost Dutchman, góry Superstition, Arizona, USA

Jakie sekretne siły drzemią w przeklętych górach Superstition? I jaka nadprzyrodzona siła sprawia, że poszukiwacze skarbu giną tam bez wieści lub szybko i brutalnie kończą żywot? Według legendy Apaczów, w górach – w kopalni złota Lost Dutchman – jest mnóstwo złota, ale chronią go miejscowe bóstwa…

2. Bursztynowa Komnata, Kaliningrad, Rosja

Słynna komnata w całości wykonana z bursztynu i wykończona złotymi zdobieniami w 1943 roku została w całości skradziona przez Nazistów z pałacu w okolicach Petersburga. Ostatni raz widziano ją wtedy w Kaliningradzie…

3. Wyspa Kokosowa, Kostaryka

Wielki skarb, który zrabowano z kościoła w stolicy Peru zakopano podobno na Wyspie Kokosowej. Kilkaset ekspedycji przeczesało ją w poszukiwaniu ukrytej fortuny, ale bezskutecznie. To właśnie ta historia stała się inspiracją dla powieści „Wyspa skarbów” Roberta Louisa Stevensona.

4. Opactwo Cystersów Orval, Belgia

W tajemniczych murach opactwa Orval kryją się ponoć klejnoty dynastii Burbonów, króla Ludwika XVI i Marii Antoniny. Królewskie skarby przewieziono tam tuż przed wybuchem Rewolucji Francuskiej.

5. Jezioro Guatavita, Kolumbia

Słynna legenda El Dorado, złotego miasta i skarbu Inków ukrytego na dnie jeziora Guatavita w kolumbijskich Andach. O złocie południowoamerykańskich Indian słyszeli już chyba wszyscy, ale nie udało się go odnaleźć nawet hiszpańskim konkwistadorom. Może dziś, gdy do dyspozycji mamy georadary…

6. Wyspa Grand Manan, Kanada

Dowódca statku piratów, Kapitan KIdd zrabowane przez siebie skarby ukrył podobno na licznych archipelagach wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej, a najwięcej poszukiwaczy do dziś przyciąga wyspa Grand Manan i zatoczka Money Cove.

Czytaj także:  Historia cen złota: Sztabka cenniejsza niż pieniądze

7. Jezioro Toplitz, Austria

W ostatnich miesiącach II wojny Światowej niemieccy żołnierze starali się ukryć jak najwięcej wojennych łupów, by w przyszłości skorzystać ze zrabowanej fortuny. Na dnie alpejskiego jeziora Toplitz ukryli ponoć skrzynie pełne złota, dzieł sztuki i fałszywych pieniędzy. Czy skarb wciąż czeka na odkrywcę?

8. Wyspa Dębów, Nowa Szkocja, Kanada

Najdłuższa historia poszukiwania skarbu na świecie. Przez setki lat poszukiwacze skarbów przybywali do Nowej Szkocji próbując odnaleźć skarb zakopany w tajemniczym dole zwanym „Money Pit”. Skrytkę chroni cały szereg sprytnych zabezpieczeń, podwodnych tuneli i śmiertelnych pułapek.

9. Rzeka Little Bighorn, Montana, USA

Nad rzeką Little Bighorn, w okolicach pola słynnej bitwy, w 1876 roku zakopano podobno złoto transportowane tamtędy z miejscowych kopalni.

10. Rennes-le-Château, Francja

Sensacyjna historia ojca Bérengera Saunière, XIX-wiecznego księdza, który twierdził, że w kościele Marii Magdaleny w małej wiosce na południu Francji odnalazł zaginione skarby Ziemi Świętej.

11. Skarb generała Yamashity, Filipiny

Złoto skradzione w czasie II wojny światowej przez japońskich żołnierzy na terenie południowo-wschodniej Azji ukryto podobno w jaskiniach i tunelach na filipińskiej wyspie Mindanao.

12. Zaginione statki na pustyni Mojave, Kalifornia, USA

Fascynująca legenda o starożytnych statkach i pełnych złota wrakach hiszpańskich galeonów, zasypanych gdzieś w piaskach dawnego jeziora Salton Sea, a dziś – pustyni Mohave.