Przejdź do treści

SREBRO: Mennice Znowu Nie Nadążają z Produkcją!

Największe rządowe mennice z całego świata mają problemy z nadążeniem za wyjątkowo silnym popytem na srebrne monety bulionowe – donosi agencja Reuters. Wzmożone zainteresowanie inwestorów to przede wszystkim efekt najatrakcyjniejszej od 6 lat ceny.

KANADYJSKA MENNICA KRÓLEWSKA

Mennica racjonuje sprzedaż srebrnych Liści Klonowych już od lipca, a w sierpniu i wrześniu sprzedaż słynnych monet osiągnęła rekordowe poziomy. Popyt jest szczególnie silny w Ameryce Północnej, Europie i Azji, a najsilniejszym rynkiem zbytu srebrnych Liści są Stany Zjednoczone – powiedział agencji Chris Carkner, dyrektor zarządzający RCM, odpowiedzialny za sprzedaż kruszcu i rafinację.

MENNICA AUSTRIACKA

Wiedeńska mennica również została zmuszona do racjonowania słynnych srebrnych Filharmoników. Ponadto, podniosła produkcję srebrnych krążków do produkcji monet, po tym jak popyt na nie w lipcu i sierpniu przekroczył wszelkie przewidywania. Dla porównania – w lipcu tego roku sprzedano tam 1,19 mln uncji srebra, a rok wcześniej było to zaledwie 203,9 tys.

Przedstawiciele Mennicy Austriackiej przewidują, że produkcja i sprzedaż powinny się znormalizować w połowie października.

MENNICA KRÓLEWSKA

Brytyjska Mennica Królewska zaobserwowała u siebie aż 600-procentowy wzrost sprzedaży swojej flagowej srebrnej Brytanii, a Chris Howard, dyrektor ds. bulionu, mówi o „bezprecedensowym popycie”. Mennica zwiększa zatem produkcję i już teraz notuje wysokie zamówienia na monety z przyszłoroczną datą.

MENNICA W PERTH

Perth Mint, która należy do rządu Australii Zachodniej, rozpoczęła racjonowanie monet z najnowszej emisji, ponieważ nie jest w stanie sprostać napływającym zamówieniom – przyznają przedstawicie mennicy. We wrześniu sprzedano tam ponad 2,5 mln uncji srebra, czyli blisko trzykrotnie więcej niż w sierpniu. Największych zakupów dokonali klienci ze Stanów Zjednoczonych i Europy, ale także z Azji, a zwłaszcza z Hong Kongu.

MENNICA STANÓW ZJEDNOCZONYCH

Już w pierwszych trzech tygodniach lipca amerykańska mennica wstrzymała sprzedaż swoich najsłynniejszych monet. Od czasu wznowienia sprzedaży co tydzień publikuje dostępne ilości srebrnych Amerykańskich Orłów.

Rzecznik US Mint poinformował, że w oddziale Westpoint produkcja monet odbywa się obecnie na trzy zmiany, ale i to okazuje się niewystarczające. W trzecim kwartale tego roku Mennica Stanów Zjednoczonych sprzedała 14,26 mln uncji srebrnych Orłów, co jest najlepszym wynikiem od 1986 roku, czyli od ich pierwszej emisji.

MW

18 komentarzy do “SREBRO: Mennice Znowu Nie Nadążają z Produkcją!”

 1. Nie dziwota, że mennice nie nadążają z produkcją. Pamiętamy nie tak dawne czasy, gdy srebro było grubo ponad 40$/oz. Dlaczego scenariusz ze srebrnej hossy ma się nie powtórzyć? Głęboko wierzę, że wyskok powyżej 20$/oz to kwestia czasu i nastąpi lada moment.
  Więc co mamy zrobić? Każdy niech sam sobie odpowie!

  1. Gdzie tam, pociąg jest zakopany. A co do inwestycji to. hmm. warto się pospieszyć. Nie wiadomo jak długo będą jeszcze dostępne te monety, które są w tej chwili.

 2. Mnie tylko wciąż zastanawia ten podatek – naliczany niby od wartości dodanej. Macie pomysł gdzie upatrywana jest ta wartość dodana np. w srebrnym liściu?

 3. Jednak cena srebra jest atrakcyjna porównując złoto wcale mnie nie dziwi popyt, monety tez piękne i o ile tańsze. a niektórzy własnie kochają srebro.

 4. No tak, podatek VAT na srebro wzbudza niechęć wśród wielu potencjalnych nabywców. Ale może niedoceniane srebro w końcu przeżyje swój renesans. Tylko przez rosnący popyt ceny na pewno pójdą w górę.

 5. I bardzo dobrze :) Sam jestem jednym z tych którzy kupują srebrne monety inwestycyjne :)
  Nie robię tego pod kontem inwestycyjnym, ale dla samej idei posiadania takiej monety, które nawiasem mówiąc bardzo mi się podobają :)

 6. Teraz jest naprawdę niezła cena na srebro. Można przetrawić ten nieszczęsny podatek i cieszyć się z zysku, który niedługo zobaczymy w naszych kieszeniach.

 7. Tak szybko srebro nie zwróci sie, za duże marze są. W skupach płacą max 1.8 za gram . Żeby klient zarobił to by musiało zdrożeć o 200% srebro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.