Przejdź do treści

SREBRO: Wielkie Odkrycie Na Dolnym Śląsku

Poszukiwania ukrytych głęboko pod ziemią historycznych skarbów skupiają się głównie na Dolnym Śląsku. Jednak podczas gdy większość ściga się, by zlokalizować „złoty pociąg„, Grupie Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca udało się odnaleźć legendarną kopalnię srebra.

Miejscowość Srebrna Góra powstała w XIV wieku jako osada górnicza zbudowana wokół lokalnych złóż srebra. Prawa miejskie uzyskała w 1536 roku, jednak na początku XVI wieku, gdy wydobycie kruszcu zaczęło być nieopłacalne, liczne kopalnie zamknięto, a miasto zaczęło podupadać.

Po pięciu latach poszukiwań legendarnej, zasypanej kopalni sprzed 400 lat wreszcie udało się ją zlokalizować. Po serii artykułów w branżowej prasie kilka lat temu sprawą zainteresował się śląski przedsiębiorca, Jan Duerschlag, który kupił wskazaną przez poszukiwaczy działkę. Tam, pod nadzorem archeologa i za zgodą konserwatora zabytków przez pięć lat prowadzono prace, aż wreszcie w ostatni piątek udało się dowierci do kopalnianych sztolni.

Ta dwupoziomowa kopalnia, której niższy poziom zalany jest przez wodę, to największy obiekt tego typu w okolicach Srebrnej Góry. Kiedy zakończą się już prowadzone przez odkrywców badania, zapewne zostanie ona otwarta dla zwiedzających.

18 komentarzy do “SREBRO: Wielkie Odkrycie Na Dolnym Śląsku”

 1. No to teraz gmina niech wykorzystuje kopalnię w celach turystycznych i za każdy wyniesiony gram pobiera słoną opłatę ;) – chętnych nie zabraknie!

 2. Byłem w Srebrnej Górze kilka razy na różnych imprezach terenowych o tematyce fantasy (konkretnie w forcie) i chętnie pojadę jeszcze raz by jak prawdziwy krasnolud zejść pod ziemię w poszukiwaniu kruszcu :D

  A co do innych srebrnych odkryć z tego roku:

  http://wpolityce.pl/lifestyle/240853-lesniczy-znalazl-skarb-gliniane-garnki-byly-wypelnione-srebrnymi-monetami

  oraz sprzed paru dni:

  http://www.lublin.tvp.pl/22658109/podziemny-skarb-gliniany-garnek-z-bizuteria

 3. Nie na darmo nazwano miejscowość Srebrną Górą, zwiedzających i ciekawskich nie zabraknie,są pewnie jeszcze inne nie odkryte kopalnie…

 4. Ciekawy jestem dalszych losów owej kopalni. Jaką będzie pełniła teraz funcję ? Czy będzie to właśnie coś na wzór Wieliczki, a może, co jest raczej mało prawdopodobne, kopalnia znów zacznie być eksploatowana :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.