Przejdź do treści

USA: Afera Ze Zniszczonymi Monetami

W ubiegłym tygodniu amerykański rząd został pozwany w sprawie nieprawidłowości przy Programie Odzyskiwania Zniszczonych Monet z rynku wtórnego. I choć wiele wskazuje, że sam pozywający może mieć coś na sumieniu, fakt że Mennica Stanów Zjednoczonych natychmiast zawiesiła ponad 100-letni program daje do myślenia…

Firma Wealthy Max Ltd.z Hong Kongu od 13 lat zajmuje się recyklingiem milionów dolarów odzyskiwanych w Chinach przy okazji skupu metali. Monety trafiające na złom wyróżniają się wśród innych przedmiotów, bo poza wartością wynikającą z zawartego w nich kruszcu posiadają także wartość nominalną.

Ponieważ pieniądz – nawet zniszczony, wygięty czy ucięty – pozostaje pieniądzem, od 1911 roku Mennica Stanów Zjednoczonych w Filadelfii prowadzi Program Odzyskiwania Zniszczonych Monet, by po ich przetworzeniu na nowe w pełni kontrolować ilość pieniądza w obiegu. Okazuje się jednak, że program ten stanowił najwyraźniej pole do nadużyć.

Czytaj także: GetBack – oszustwo czy biznesowy niewypał?

W złożonym 29 października pozwie spółka Wealthy Max twierdzi, że rząd niesłusznie zarekwirował trzy dostawy monet o wartości nominalnej 3,25 miliona dolarów i domaga się odpowiedniej rekompensaty. Władze z kolei podają, że Wealthy Max jest jedną z trzech spółek (obok amerykańskich Naha Inc. i XRace Sports Co. Ltd.), które podejrzewane są o nadużycia Programu i wyłudzenia.

I na tym mogłyby skończyć się komentarze odnośnie całej sprawy, gdyby nie fakt, że jeszcze w dniu wpłynięcia pozwu Mennica Stanów Zjednoczonych ogłosiła zawieszenie funkcjonującego od ponad wieku Programu. Dlaczego zdecydowano się na tak poważny krok?

Jak ogłosił przedstawiciel Mennicy, „ze względu na możliwość niezgodnego z prawem działania w programie wymiany, Mennica Stanów Zjednoczonych zawiesza program przyjmowania wygiętych, zniszczonych i uciętych monet na okres sześciu miesięcy. Wynika to z konieczności oceny bezpieczeństwa programu i opracowania dodatkowych zabezpieczeń, zapewniających integralność systemu pieniężnego USA”.

17 komentarzy do “USA: Afera Ze Zniszczonymi Monetami”

 1. I znów mamy tu klasyczny konflikt interesów. Dyplomatyczne oświadczenie Mennicy Stanów Zjednoczonych na pewno kryje drugie dno, o czym świadczy fakt zawieszenia działającego od ponad wieku programu odzyskiwania monet…

 2. Waże, że zadziałali szybko. Pytanie tylko – czy opinia publiczna dowie się dokładnie o przebiegu i ostatecznych wnioskach, czy też wszystko zostanie utajnione?

 3. Ciekawi szybkość z jaką Mennica zawiesiła działalność. Wydaje się to być co najmniej dziwne… Zapewne nigdy i tak nie dowiemy się jaki był prawdziwy powód.

  1. Guzik wypłynie, bo ręka rękę myje :P Kto miał zarobić to zarobił, sprawa „się rypła”, więc zawiesili program i tyle. Może za jakiś czas jak ludzie zapomną, USA zdecyduje się wznowić tę działalność.

 4. Zapewne będą chcieli zamieść wszystko pod dywan, ale na pewno wyciekną jakieś tajne informacje jak to ostatnimi czasy bywa do opinii publicznej.

   1. Pewnie, że dostrzegli, a dokładniej to zauważyli, że ktoś dał plamę i trzeba się teraz PRowo oczyścić i wypromować na „stróży prawa”, sprawa pewnie niedługo ucichnie,
    polecą jakieś pionki, ale osoby odpowiedzialne będą wolne

 5. Myślałem że to tylko Polacy znani są z kombinatorstwa, a tymczasem Amerykanie też wykorzystują moment na przekręty. Świadczy o tym chociażby fakt ilości sprzedawanych w Stanach certyfikatów, które w rzeczywistości nie mają pokrycia w fizycznym złocie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.