Przejdź do treści

Zachować Cenny Blask: Konserwacja Złota i Srebra

Przedmioty z metali szlachetnych są nie tylko cenne, ale także piękne – zasługują więc na szacunek i gorliwą konserwację. Aby uniknąć wszelkich zadrapań i śladów nie do naprawienia, należy przechowywać je w przeznaczonych do tego celu opakowaniach.

Złote sztabki zazwyczaj otrzymujemy od razu w menniczym opakowaniu, tzw. CertiCardzie, który stanowi nie tylko ochronę złota przed zniszczeniem, ale i certyfikat jakości produktu. Monety natomiast umieszczane są zwykle w przezroczystych kapslach pozwalających na oglądanie monety bez jej wyjmowania.

Często zbieramy jednak także stare monety lub złote przedmioty, których stan pozostawia wiele do życzenia. Niektóre zabrudzenia wymagają prostych czynności, które możemy wykonać nawet w domowym zaciszu, jednak zanim zabierzemy się do konserwacji, warto zaznajomić się z tematem. Oto kilka porad:

Dla nadania złotu matowego lub naturalnego efektu, wystarczy proste gumowanie. Aby wyczyścić mocno zabrudzony złoty przedmiot, zatapiamy go w wodzie z mydłem, którą należy gotować przez około 10 minut. Jeśli przedmiot pokryty jest tłuszczem, wystarczy proste przetarcie watą nasączoną benzyną do zapalniczek. Aby usunąć ślady twardego lutowania, przedmioty z czystego złota mogą być zamoczone w czystym kwasie azotowym na około pół dnia.

W przypadku srebra konserwacja przebiega nieco inaczej. Przedmioty z czystego srebra czyścimy za pomocą irchy lub gumki. Przedmioty wyjątkowo zabrudzone mogą być włożone w 10 proc. roztwór amoniaku. Jeśli ślady na srebrnych przedmiotach nie schodzą za pomocą takiego czyszczenia, wystarczy podgrzać je do czerwoności (temperatura poniżej 900 stopni), a następnie zagotować w wodzie wymieszanej z 10-procentowym kwasem siarkowym. Uwaga – używanie takich środków jest jednak niebezpieczne, więc lepiej pozostawić to specjalistom.

Warto pamiętać, że złotych i srebrnych monet nie wolno polerować. Polerowanie poprawia niekiedy wygląd monety, ale efekt jest krótkotrwały, a skutki uboczne takiej „konserwacji” mogą całkowicie zniszczyć nasze zbiory. Polerowanie monety persidolem ingeruje w strukturę metalu i niszczy patynę, co doprowadza do wytarcia wystających elementów i spadku wartości numizmatu. A to przecież ostatnie, czego życzyłby sobie kolekcjoner…

Czytaj także:  Złota moneta sprzed 2 tys. lat znaleziona na brzegu rzeki w Anglii!